Porady domowe

Jak wyczyścić rolety z materiału, żeby ich nie uszkodzić? Dobre sposoby na małe i duże zabrudzenia

Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja rolet z materiału ma ogromny wpływ nie tylko na ich wygląd, ale również żywotność całego mechanizmu. Dlatego, jeśli dojdzie do ich zabrudzenia czy zakurzenia, warto wiedzieć, jak poradzić sobie z tym problemem tak, aby nie uszkodzić delikatnego materiału. Dowiedz się, jak wyczyścić rolety materiałowe, aby prezentowały się nienagannie i służyły ci przez długi czas. Koniecznie wypróbuj te triki!

Jak wyczyścić rolety z materiału, żeby ich nie uszkodzić? Dobre sposoby na małe i duże zabrudzenia
Jak czyścić rolety z materiału, aby wyglądały jak nowe? Poznaj genialny trik! Fot.123RF.com

Spis treści:

Czyszczenie rolet z materiału    

Rolety z materiału to jeden z najpopularniejszych sposobów na zasłonięcie okien w domu czy mieszkaniu. Pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale również chronią domowników przed nadmiernym słońcem i zapewniają poczucie intymności. Rolety materiałowe mogą być wykonane z różnych tkanin i mocowane na różne sposoby – są zwijane, rzymskie, plisowane lub typu dzień i noc.  

Niestety, podobne jak firanki czy zasłony, rolety materiałowe to pochłaniacz kurzu, brudu, tłuszczu, a nawet smogu z zanieczyszczonego powietrza. Pytanie zatem, jak prawidłowo je wyczyścić? Na szczęście istnieje kilka uniwersalnych i sprawdzonych sposób na to, aby twoje rolety zawsze wyglądały jak nowe i mogły przez wiele lat prawidłowo pełnić swoją funkcję.  

Jak wyczyścić rolety z materiału?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić rolety z materiału, żeby ich nie uszkodzić? Warto pamiętać przede wszystkim, że sposób czyszczenia należy dostosować do materiału, z którego produkt został wykonany. Dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi zasad pielęgnacji. Inaczej będziemy czyścić osłony bawełniane, a inaczej rolety wykonane z tkanin sztucznych, gdyż odmiennie reagują one na wodę i konkretne detergenty.  

Podstawą utrzymania rolet materiałowych w czystości jest systematyczność w ich czyszczeniu. Jeśli nie chcesz, aby zabrudzenia wniknęły w materiał, należy regularnie usuwać kurz. W tym celu wystarczy przecierać suchą lub delikatnie wilgotną szmatką mechanizm, a samą tkaninę odkurzać za pomocą odkurzacza z końcówką w postaci miękkiej szczoteczki. Sprawdzi się też klejąca rolka do usuwania włosów i sierści z ubrań.      

Domowe sposoby na czyszczenie rolet z materiału

Czyszczenie rolet nie należy do trudnych czynności. Zdradzamy sprawdzone sposoby, które zajmą ci niewiele czasu, a są naprawdę skuteczne w usuwaniu wszelkich zabrudzeń i kurzu. Poznaj niektóre z nich.

  • Płyn do mycia naczyń i proszek do prania

Aby dokładnie wyczyścić rolety, zrób płyn czyszczący ze składników, które z pewnością masz w swoim domu. Przygotuj miseczkę (lub jakiekolwiek naczynie) i połącz 2 szklanki ciepłej wody, 1 szklankę płynu do naczyń i 1 szklankę proszku do prania. Mieszaj je przez kilka minut do momentu, aż uzyskasz mieszankę o jednolitej konsystencji.

Zanim przystąpić do czyszczenia, usuń z materiału kurz i inne powierzchowne zabrudzenia. Następnie namocz gąbkę w przygotowanym wcześniej roztworze i jej miękką częścią przetrzyj rolety z góry na dół, aby pozbyć się całego brudu. Po skończonym czyszczeniu pozostaw je do wyschnięcia i gotowe. Ten sposób sprawi, że już po pierwszym przetarciu z pewnością zauważysz różnicę.    

  • Soda z wodą i octem

Muchy, komary, meszki, osy… Latem prawdziwą zmorą są latające wszędzie owady. Niestety ślady po nich widać także na roletach z materiału. Jak się ich pozbyć? Zastosuj mieszankę sody z wodą i octem (w proporcji 1:1) i przetrzyj powierzchnię rolety.

Warto również zaznaczyć, że mieszanka wody z octem z pewnością poradzi sobie nawet z najgorszymi zabrudzeniami, w tym z pleśnią na roletach okiennych. Ma jednak swoje minusy. Ocet ma dość specyficzny zapach, a oprócz tego może przebarwić niektóre materiały. Dlatego, zanim rozpoczniemy czyszczenie, warto przetestować działanie preparatu na małym fragmencie rolety, aby upewnić się, że nie odbarwi materiału.

  • Gumka do ścierania

Okazuje się, że na niewielkich zabrudzeniach sprawdzi się… zwykła gumka do ścierania. Wystarczy delikatnie potrzeć plamkę, aż roleta będzie czysta. Zanim jej użyjesz, sprawdź koniecznie, czy nie pozostawi śladów na tkaninie. Inaczej uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego. Ten trik jest banalnie prosty i bardzo efektowny.  

jak wyczyścić rolety z materiału Rolety z materiału, podobnie jak firanki i zasłony, wymagają regularnego czyszczenia. Fot.123RF.com

Błędy przy czyszczeniu rolet z materiału

Chociaż czyszczenie rolet materiałowych nie jest procesem skomplikowanym, wymaga jednak pamiętania o kilku zasadach.

  • Nie pierz i nie prasuj rolet – większość tkanin, z których wykonane są osłony okienne tego typu, pokryte są apreturą, czyli specjalną powłoką, która zabezpiecza materiał przed brudzeniem, płowieniem oraz wilgocią. Dlatego czyszczenie rolet musi być bardzo delikatne – nie wolno ich prać w pralce ani prasować, a także stosować na nie silnych detergentów i szorstkich szczoteczek. Inaczej czyszczenie rolet materiałowych spowoduje ich poważne uszkodzenie.

  • Nie ściągaj rolety z okna – roletę z materiału z powodzeniem można wyczyścić bez ściągania jej z ramy okiennej. Zdecydowanie łatwiej będzie nam usunąć z niej wszystkie plamy i zabrudzenia, kiedy będzie rozwinięta na oknie. Dzięki temu unikniemy też kłopotliwego montażu i demontażu rolety.

  • Użyj odkurzacza – jak już wcześniej wspominaliśmy, do usuwania kurzu z rolet materiałowych świetni sprawdzi się odkurzacz ze specjalną końcówką w kształcie szczotki. Warto jednak pamiętać, aby zredukować moc ssania do minimum, aby przypadkiem ich nie uszkodzić.   

  • Nie przesadzaj z detergentami – w przypadku bardzo uporczywych zabrudzeń, użyj łagodnego detergentu. Sprawdzi się tu delikatne mydło lub płyn do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, by nie używać zbyt silnych środków, ani nie pocierać rolety zbyt mocno. Inaczej mogą powstać zacieki lub odbarwienia na materiale.

  • Czyść rolety w słoneczny dzień – wówczas najlepiej widać wszelkie zabrudzenia oraz unoszący się kurz, dzięki czemu nie ominiesz żadnej plamy.

Przeczytaj również: 

W czym moczyć firanki, by były śnieżnobiałe? Poznaj genialne domowe patenty

Czym czyścić pożółkłe ramy okienne? Wystarczą 4 składniki, spryskiwacz i ściereczka

Jak zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu? Nie musisz mieć specjalnego urządzenia

 

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.