Porady ogrodnicze

Zwijanie liści i pajęczynki na jabłoni. Co to za szkodniki i jak je zwalczyć?

Jabłoń jest powszechnie uprawianym w Polsce drzewem owocowym. Jest wiele szkodników, które żerując na jej częściach nadziemnych, wywołują z pozoru takie same objawy. Jeśli poznasz szczegóły ich bytowania, znacznie łatwiej będzie ci je zwalczyć.

Zwijanie liści i pajęczynki na jabłoni. Co to za szkodniki i jak je zwalczyć?
Jakie szkodniki atakują jabłonie? Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Jakie szkodniki atakują jabłonie?

Do szkodników najczęściej pojawiających się na jabłoniach należą mszyce, namiotniki, przędziorki i zwójki. Wszystkie powodują zwijanie się liści i pojawianie się pajęczynek, jednak po przyjrzeniu się szkodom, jakie wyrządzają, można z całą pewnością określić, które z nich tym razem stały się zagrożeniem twojego drzewa.

Jakie są wspólne zabiegi prewencyjne dla wszystkich zagrożeń dla jabłoni?

Jeżeli masz swój własny sad jabłoniowy, zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest jego regularna lustracja. Szczególnie w początkowych stadiach rozwoju wiosennego. To ważne, aby odwiedzać sad i obserwować poszczególne części drzew w celu znalezienia szkodnika, objawów jego żerowania lub też objawów pojawiającej się choroby. Faktem jest, że wykonywanie regularnej lustracji drzew owocowych znacznie obniża skalę uszkodzeń powodowanych przez szkodniki.

Drugą ważną czynnością jest usuwanie starych liści i ich palenie. To bardzo istotne, gdyż wiele szkodników i zarodników grzybowych obiera sobie opadłe liście jako miejsce zimowania. Jeśli nie usuniesz liści, to w odpowiednich warunkach uśpione stadia chorób i szkodników w szybkim tempie opanują swoje rośliny żywicielskie.

Mszyce na jabłoniach

Mszyce to jedne z popularniejszych szkodników jabłoni. Są niewielkimi owadami o bardzo delikatnym i jednocześnie miękkim ciele. Mają maksymalnie 4 mm wielkości i zielony, żółty, pomarańczowy lub czarny kolor. Występują na roślinach masowo, dlatego niezwalczane są dla nich realnym zagrożeniem.

Mszyce można zaobserwować na wszystkich częściach nadziemnych zaatakowanej jabłoni. Zwykle najszybciej możesz je zauważyć na spodniej stronie zwijających się do spodu liści. Mszyce działają poprzez wysysanie soku komórkowego z rośliny. Ponadto wydzielają charakterystyczną, słodką spadź, która jest idealnym miejscem dla grzybów sadzakowych. Liczne kolonie mszyc powodują pokrywanie się liści lepiącą spadzią, a to tworzy przestrzeń do rozwoju grzybów. Czarne grzyby sadzakowe pokrywają liście, tym samym ograniczając ich powierzchnię asymilacyjną i powodując zahamowanie rozwoju rośliny i znacznie ograniczenie plonów.

mszyce Mszyce to jedne z popularniejszych szkodników jabłoni. Fot. 123RF/PICSEL

Sposoby zwalczania mszyc

Mszyce warto zwalczać przede wszystkim naturalnymi sposobami. Pierwszym z nich jest wprowadzenie na drzewo biedronki. To wróg naturalny mszyc, który żywi się wszystkimi stadiami rozwojowymi szkodnika.

Jeżeli nie chcesz tworzyć produktów do oprysków samodzielnie, zastosuj gotowe produkty ekologiczne.

Dobrze działają preparaty z czosnku i cebuli. Jeśli atak szkodnika jest wyjątkowo silny, sięgnij po chemiczne środki ochrony roślin. Miej na uwadze, że to rozwiązanie doprowadzi do zlikwidowania wszystkich owadów, również tych pożytecznych.

Namiotniki

Namiotniki jabłoniowe to żółtoszare, żarłoczne gąsienice o długości do 20 mm. Żywią się młodymi liśćmi jabłoni, na których pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Żerują na drzewie przez cały okres kwitnienia, znacznie obniżając powierzchnię asymilacyjną liści. Kiedy kwitnienie dobiegnie końca, szkodniki oplatają pozostałe liście przędzą, tworząc twory przypominające namioty, od których wzięły nazwę. W namiotach przepoczwarzają się w dorosłe osobniki o postaci motyli. Motyle żerują w nocy i są realnym zagrożeniem ze względu na możliwość złożenia nawet do 200 jaj, z których wylęgają się gąsienice będące zagrożeniem kolejnego sezonu wegetacyjnego jabłoni.

zwójka Namiotnik jabłoniowy (dorosły osobnik w formie motyla) Fot. 123RF/PICSEL

Sposoby zwalczania namiotników

Pajęczynowe namioty chroniące przepoczwarzające się szkodniki to skuteczna ochrona przed naturalnymi wrogami namiotników oraz przed opryskami. W przypadku tego szkodnika bardzo ważne jest szybkie reagowanie. Kiedy zauważysz na jabłoni charakterystyczne pajęczyny, niszcz je, jednocześnie wyłapując widoczne gąsienice. Jeśli chcesz zastosować oprysk, musisz skierować go na namioty, a nie na szkodniki. Zabieg musisz zastosować przed kwitnieniem, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się gąsienic.

Przędziorki

Przędziorki to pajęczaki o wielkości do 1 mm. Pojawiają się na jabłoni podczas suchego, ciepłego lata. Żerują na wierzchołkowych częściach rośliny, tworząc na nich charakterystyczne pajęczyny. Pajęczak żywi się sokiem komórkowym wysysanym z młodych liści. Pierwszymi objawami są więc zaraz obok pajęczynek, przebarwienia na wierzchniej, jak i na spodniej stronie liści. Drobne plamki rozrastają się wraz ze wzrostem liczebności szkodnika, którego w pewnym momencie będzie bardzo trudno zwalczyć. Szkodliwość przędziorka jest wyjątkowo duża. Jest tak ze względu na możliwość wytworzenia w jednym sezonie aż 5 pokoleń. Duża płodność samic i krótki cykl rozwojowy zdecydowanie temu sprzyjają

Zwalczanie przędziorka

Ostatnie w sezonie zapłodnione samice przędziorka zimują w opadłych liściach rośliny, dlatego pierwszą rzeczą jest pozbywanie się wszystkich resztek sezonowych i ich palenie. Kolejny dobry sposób to wprowadzenie do sadu wroga naturalnego przędziorka, jakim jest dobroczynek gruszowiec. Jeśli chcesz, użyj również naturalnych oprysków z piołunu lub czosnku, których przędziorek nie znosi. Jeśli mimo zastosowanych zabiegów inwazja przędziorka się nie zmniejsza, zastosuj chemiczne środki ochrony roślin, czyli insektycydy. W takiej sytuacji pamiętaj o owadach pożytecznych i wybieraj takie preparaty, które nie zrobią im krzywdy. Niestety większość tych najskuteczniejszych zabija wszystkie owady, również te niegroźne.

Zwójki

Zwójki liściowe jabłoni to zielone, niewielkie gąsienice z ciemniejszymi głowami. Ich występowanie w sadzie jabłoniowym zwiastuje bardzo duże szkody, a brak działań zwalczających jest równoznaczne z chęcią zniszczenia własnej uprawy sadowniczej. Zwójki występują w wielu gatunkach, z czego każdy może mieć nieco inny cykl rozwojowy. To czyni szkodnika wyjątkowo nieobliczalnym. Objawy żerowania zwójek to charakterystyczne zwijanie się liści. Dodatkowo szkodniki te wytwarzają przędzę, za pomocą której sklejają zwinięte liście, tworząc z nich rozety. Żywią się liśćmi, z których zeskrobują blaszkę, tworząc prześwity i dziury.

zwójki liściowe jabłoni Zwójka liściowa jabłoni. Fot. 123RF/PICSEL

Skuteczna walka ze zwójkami

Jeśli chcesz się pozbyć tego szkodnika szybko, wykonaj oprysk od razu po jego zauważeniu. Najlepiej, abyś użył do tego preparatów ekologicznych. Jeśli jednak nie zdołałeś zauważyć, że inwazja zwójek rozpoczęła się na dobre, będziesz musiał użyć do oprysków chemicznych środków ochrony, które jako jedyne będą w stanie ochronić twoje drzewo.

Pamiętaj, że w przypadku pojawienia się szkodnika musisz działać wyjątkowo szybko. Czas działa na jego korzyść, ponieważ podczas gdy ty będziesz się zastanawiał nad działaniem, on może zająć się stworzeniem kolejnego pokolenia lub zjedzeniem dużej części rośliny. Jeśli zareagujesz szybko, a głównymi sposobami na pozbycie się szkodników będą dla ciebie naturalne środki ochrony roślin, to nie tylko zlikwidujesz szkodniki, ale zyskasz nowych, pożytecznych mieszkańców twojego sadu.

Przeczytaj również: Wzmacnia rośliny i chroni je przed chorobami. Jak stosować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

Jak stosować oprysk drożdżowy w uprawie pomidorów i ogórków? Wyjaśniamy! Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.