Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ten ptaszek często szuka pokarmu razem z sikorkami. Czym dokarmiać raniuszka?

Widząc go z oddali, stwierdzimy, że jest biało-czarny, drobniutki, a tym, co go wyróżnia, jest ogon – nieproporcjonalnie długi jak na takiego maluszka. Raniuszek w ogrodzie jest mistrzem kamuflażu, może mieszkać wśród roślin tuż obok ciebie, a i tak go nie zauważysz, chyba że pojawi się w karmniku. Choć i tam zjawia się niespodzianie i nie zostaje na długo. Chcesz przyjrzeć mu się lepiej? Zadbaj o to, by ptasia stołówka obfitowała w jego ulubione przysmaki. Podpowiadamy, czym dokarmiać raniuszka.

Ten ptaszek często szuka pokarmu razem z sikorkami. Czym dokarmiać raniuszka?
Raniuszek, ptak herbowy OTOP, to niezwykle urodziwy jegomość z zaskakująco długim ogonem. Co lubi jeść i czym go dokarmiać zimą? Podpowiadamy. Fot. karin59/123rf.com

Spis treści:

Raniuszek – ptak herbowy

Wśród organizacji zajmujących się w Polsce ochroną przyrody, w tym dzikich ptaków oraz siedlisk, które wybierają o życia, jedną z istotniejszych funkcji pełni Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Od 1991 roku, będąc partnerem światowej federacji BirdLife International, członkowie zrzeszeni w ramach tej organizacji dbają o zagrożone gatunki. Tworzą oni projekty ochrony krajobrazów, a także monitorują stan wszystkich cennych populacji ptaków osiadłych, wędrownych oraz tych, prowadzących koczowniczy tryb życia i chętnie zaglądających do naszych ogrodów.

W herbie, a właściwie logo towarzystwa widnieje jeden z ciekawszych przedstawicieli ptaków zamieszkujących m.in. zalesione tereny naszego kraju – to raniuszek, ptak herbowy, którego wyróżnia oryginalne upierzenie i absurdalnie długi (jak na takiego maluszka) ogon. Jest jeszcze coś, po czym poznasz tego wyjątkowego ptaka. Nad okiem ma on zwykle charakterystyczną brewkę. Zwykle, bo nie zawsze, wiele w tym przypadku zależy od przynależności do określonego podgatunku oraz sposobu mieszania się i rozmnażania ptaszków.

raniu Zimą możesz podać raniuszkom kule tłuszczowe z nasionami domowej roboty. Fot. chris2766/123rf.com

Biało-czarny ptaszek z miedzianoburym "balejażem" na grzbiecie, uznawany za uroczego przedstawiciela najmniejszych gatunków w kraju, występuje w dojrzałych lasach mieszanych i liściastych. Zagląda też do parków miejskich i odwiedza stare sady. Jeśli mieszkasz pod lasem lub obok sporego zagajnika istnieje szansa, że zimą zobaczysz raniuszka latającego wśród sikor i buszującego wraz z nimi w przygotowanym karmniku. Chcesz przyjrzeć mu się bliżej? Zadbaj o to, by w ptasiej stołówce czekały na niego specjalne składniki, nie wszystko bowiem zje i to nie ze względu na wyszukane preferencje, ale anatomię. 

Przeczytaj również: Raniuszek – ptak, który lubi się przytulać. Co wrzucić mu do karmnika?

Raniuszek łączy się w stada z sikorkami

Oryginalnie upierzone maluszki chętnie nawiązują zimowe znajomości. W najtrudniejszym do przetrwania okresie roku tworzą stada z różnymi zimującymi w kraju ptakami m.in. z grubodziobami czy kowalikami. Bardzo często raniuszek łączy się w stada z sikorkami i to w ich towarzystwie z pewnością zobaczysz go, zaglądającego do wnętrza ogrodowego karmnika. Przez pewien czas gatunek ten był nawet zaliczany do rodziny sikor.

raniuszek Raniuszki w ogrodach potrafią być niemalże niewidzialne, a ich gniazda trudno namierzyć. Dopiero wtedy, gdy w towarzystwie sikorek buszują w karmniku, mamy szansę naprawdę je podziwiać. Fot. wirestock/123rf.com

Do doskonale nam znanych ptaków z żółtymi brzuszkami, niezwykle aktywnych w ogrodach właśnie jesienią i zimą, upodabnia go energiczność. Stale porusza się pomiędzy gałązkami, a umiejętności ruchowe, jakie raniuszek posiada, pozwalają mu np. na zwisanie z nich, trzymając się pędu tylko jedną nóżką podczas szukania pokarmu w zakamarkach roślin.

W okresie lata raniuszki znajdują jedzenie wśród liści i na końcówkach gałązek – sięgają po owady, larwy i pająki, uwielbiają wyjadać mszyce. Nie bez powodu wybierają miękki, żywy pokarm. Ich mały i dość słaby dziób zwyczajnie nie pozwala na zmagania z twardszymi produktami. Właśnie dlatego tak ważna jest wiedza o anatomii raniuszka, by planując mu dietę w okresie zimowym, karmić maluszka zgodnie z rzeczywistymi potrzebami, nie rzucając mu wyzwań nie do pokonania.

Czym dokarmiać raniuszka?

To, jak zbudowany jest dziób ptaszka, przekłada się na ograniczone możliwości pozyskiwania pokarmu. Choć większość ptaków świetnie radzi sobie z ziarnami w karmniku, raniuszek nie zje wrzuconych tam smakołyków zamkniętych w twardych łuskach, łupinach czy skorupkach. Co zatem warto wkładać do karmnika? Czym dokarmiać raniuszka, aby jego dieta była pełnowartościowa, a przy tym naprawdę smakowita?

Latem raniuszki chętnie sięgają nie tylko po żywy pokarm, jedzą też rozmaite, miękkie jagody. Ornitolodzy podpowiadają, aby z ziaren do karmnika podawać łuskany słonecznik oraz siemię lniane. Można też spróbować z namoczonymi wcześniej, suszonymi owocami, jednak pamiętaj, że tych nie powinno się podawać ptakom zbyt często.

Dobrym rozwiązaniem będą też kule tłuszczowe, przygotowane domowym sposobem z dodatkiem maleńkich ziaren. Spróbuj jak najdłużej pozostawić na drzewach i krzewach owoce, zanim zupełnie się osypią raniuszek oraz inne ptaki chętnie ich skosztują.

Niezależnie od tego czy postawisz na nasiona, czy owoce, wybrane dla raniuszka składniki diety powinny być małe i miękkie. Dla urozmaicenia jak najczęściej je ze sobą mieszaj, dbając, by wszystko, co podasz w ptasiej stołówce, zawsze było świeże.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Tylko nie jaskrawy – odstraszy, zamiast zwabić. Dlaczego kolor karmnika dla ptaków ma znaczenie?

Jak karmić ptaki, żeby im nie zaszkodzić? Czego nie wrzucać do karmnika, czy trzeba im dawać wodę?

Jeden z najpiękniejszych ptaków w Polsce. Gdzie można spotkać zimorodka, czym go dokarmiać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
Przejdź na