Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Warzywa szybciej rosną i są smaczniejsze. Jak stosować sól Epsom na pomidory, ogórki i inne warzywa?

Ogrodnicy wykorzystują wiele niestandardowych sposobów na poprawę dobrostanu swoich upraw. Jednym z nich jest sól Epsom, która znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji roślin. Jakie skutki może przynieść używanie jej w ogródku i na co konkretnie pomoże? Sprawdź, do jakich roślin wykorzystać sól Epsom.

Warzywa szybciej rosną i są smaczniejsze. Jak stosować sól Epsom na pomidory, ogórki i inne warzywa?
Jak wykorzystać sól Epsom do uprawy warzyw? sprawdzi się m.in. do nawożenia pomidorów. Fot. blebchik/123RF.com

Spis treści:

Gorzka sól Epsom – nie tylko do kąpieli

Sól Epsom to środek znany również jako sól gorzka bądź siarczan magnezu. Owy specyfik wykorzystuje się między innymi w kosmetyce. To także świetny preparat do sprzątania, który okazuje się pomocny w czyszczeniu przypalonych garnków czy usuwania zabrudzeń z mydła w łazience. Co ciekawe, niektórzy dodają również sól epsom do kąpieli – wykorzystana w tej formie działa relaksująco.

Jednak gorzka sól Epsom to nie tylko popularny dodatek do kąpieli. Środek znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. W jaki sposób rzeczona sól może okazać się pomocna w uprawie roślin?

Przeczytaj również: Jak wykorzystać sól w ogrodzie i w domu? Niektóre patenty są bardzo skuteczne, choć mało znane

Ogrodnicy często wykorzystują sól Epsom jako nawóz. Użycie owego specyfiku sprzyja kondycji roślin, poprawia stan liści, a także może pozytywnie wpłynąć na ilość i jakość plonów. Sól gorzka nadaje się w szczególności do nawożenia roślin iglastych, ponieważ może przeciwdziałać żółknięciu igieł.

Środek jest bogaty w siarkę i magnez. Rzeczone pierwiastki są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Magnez przyczynia się do sprawniejszego pobierania przez korzenie składników mineralnych, a także jest niezbędny w procesie fotosyntezy. Z kolei siarka, wraz z azotem, bierze udział w produkcji białek.

Gorzka sól jest bogata w siarkę i magnez, które stymulują m.in. wzrost ogórków. Fot. Maria Boiko/123RF.com

Sól Epsom do pomidorów i innych warzyw

Sól Epsom jest w szczególności wykorzystywana przez ogrodników uprawiających pomidory i ogórki. Środek może przyczynić się do uzyskania smaczniejszych plonów. W przypadku pomidorów warto skorzystać z gorzkiej soli około 2 tygodnie po umieszczeniu sadzonek w podłożu. Dzięki temu można zapobiec niedoborom magnezu, a tym samym zmniejszyć ryzyko zmarnienia roślin.

Sól Epsom to również doskonałe remedium na chlorozę – chorobę wynikającą z niedoboru magnezu. Objawia się ona stopniowym żółknięciem liści i ich późniejszym zasychaniem. Chloroza zagraża pomidorom, ogórkom i innym gatunkom roślin.

Jak stosować sól Epsom do pomidorów i innych warzyw? Preparatu najlepiej używać w formie oprysku. Aby zrobić tego rodzaj środek, należy zmieszać około 2 łyżki soli z 4 l wody. Powstałą substancję należy umieścić w opryskiwaczu i stosować na pomidory, ogórki i inne warzywa, takie jak na przykład papryka czy buraki. Jeśli chodzi o częstotliwość stosowania oprysku, warto przeprowadzać ów zabieg raz w miesiącu.

Przeczytaj również: Ogrodnicy nie rozstają się z tą przyprawą. Ma niesamowite zastosowania

Warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny tolerują sól Epsom. Lepiej zrezygnować z zasilania tym środkiem między innymi warzyw liściastych, takich jak jarmuż, pietruszka, sałata, kapusta czy brukselka. Soli Epsom nie powinno się także używać do groszku czy fasoli.

Stosowanie soli Epsom do iglaków przeciwdziała ich żółknięciu. Fot.sosiukin/123RF.com

Inne zastosowanie soli Epsom w ogrodzie

Sól Epsom jest wykorzystywana w ogrodzie nie tylko do zasilania roślin. Środek ten może pomóc w odstraszeniu szkodników, takich jak ślimaki czy mszyce. Wielu ogrodników wykorzystuje gorzką sól również do nawożenia trawnika. Dzięki niej darń rozwija się bujnie i zdrowo. Co ciekawe, soli Epsom można używać nie tylko do warzyw. Wiele osób wykorzystuje środek jako odżywkę do róż czy roślin iglastych.

Gorzka sól Epsom to również rewelacyjny sprzymierzeniec w sytuacji, gdy trzeba pozbyć się pieńka po ściętym drzewie. Wystarczy nawiercić kilka otworów w pieńku, wsypać do nich sól Epsom i zalać wodą. Po kilku tygodniach pozostałość po drzewie powinna się rozpaść. Może jest to nieco czasochłonny zabieg, jednak bardzo skuteczny.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Tania i skuteczna metoda

Jak wykorzystać gorzką sól do uprawy pomidorów? Do czego można stosować sól epsom w ogrodzie

Ogrodnicy nie rozstają się z tą przyprawą. Ma niesamowite zastosowania

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.