Spis treści:
Jak wykorzystać ocet w uprawie ogórków?
Zwykły ocet, który większość z nas ma w kuchennej szafce, to całkowicie naturalny produkt wykorzystywany na wiele sposobów, nie tylko do gotowania. Znajduje szerokie zastosowanie w domu i ogrodzie, warto więc zawsze mieć go pod dostatkiem. Ten wszechstronny środek z powodzeniem wykorzystywany jest również w uprawie ogórków. Dzięki jego właściwościom możemy poprawić jakość gleby, zwalczyć chwasty na grządce, ochronić roślin przed niektórymi szkodnikami, a nawet zwiększyć plony. Nie oznacza to jednak, że octem prosto z butelki możemy podlać ogórki.
Ze względu na wysokie stężenie kwasu octowego produkt ten może zniszczyć uprawy, dlatego musimy stosować go z rozwagą i odpowiednio rozcieńczać. Ten tani oraz powszechnie dostępny środek może stać się największym sprzymierzeńcem każdego z nas, jeśli nauczymy się go bezpiecznie wykorzystywać. Przed założeniem uprawy za pomocą octu możemy zakwasić glebę, która ma nieodpowiedni odczyn. W tym celu polewamy grządkę roztworem octu i wody w proporcji 1:8. Jeżeli podczas uprawy na zagonie pojawią się chwasty, możemy spryskać niepożądane rośliny bardziej stężonym roztworem (stosunek 2:1), omijając ogórki.
Ocet okazuje się przydatny również w walce ze szkodnikami. Oprysk na mszyce i przędziorki przygotowujemy w prosty sposób, rozcieńczając 100 ml tego produktu z 1 l wody oraz łącząc roztwór z 1 łyżeczką płynu do mycia naczyń. Jak jeszcze wykorzystać ocet w uprawie ogórków? Co ciekawe, może stać się bazą naturalnego nawozu, dzięki któremu uzyskamy dużo większe i zdrowsze plony.
Ogórki warto zasilać naturalną odżywką na bazie octu. Fot. kostik2photo/123RF.com
Przeczytaj również: Co uprawiać po czosnku i cebuli? Ważne terminy na zbiór
Odżywka na bazie octu do ogórków – przepis i stosowanie
Tradycyjne metody ogrodnicze opierają się na prostych, naturalnych składnikach, które są łatwo dostępne, a przy tym bezpieczne dla środowiska. Jednym z takich sposobów jest odżywka na bazie octu do ogórków. Przepis na nią znalazłam w starym, babcinym notatniku. Stosowana niegdyś, sprawdzi się również teraz, ponieważ zawiera niezbędne dla roślin składniki odżywcze w wyważonych proporcjach. W odżywce znajdujemy nie tylko ocet, ale też popiół drzewny, po którym ogórki rosną jak na drożdżach. Jest źródłem takich składników jak potas, fosfor, wapń czy magnez i cenne mikroelementy.
Jak zrobić odżywkę na bazie octu do ogórków? Oto przepis na tradycyjną mieszankę:
- Przesiewamy przez sito 5 szklanek popiołu drzewnego i wsypujemy do konewki;
- Dolewamy 1 szklankę octu spirytusowego oraz 5 l letniej wody i mieszamy.
Tak przygotowaną odżywką podlewamy ogórki co 1-2 tygodnie (ok. 1 l pod każdy krzaczek), zwilżając glebę oraz omijając liście. Wzmocnione w ten sposób rośliny będą intensywnie rosły i kwitły, a także zawiążą dużo więcej owoców.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Niszczą uprawy, na krzakach zostają same gałęzie. Jak wytępić gołożery w ogrodzie?
Dlaczego lawenda nie kwitnie, pokłada się? Zastosuj metodę 1/3, szybko odbije
Choroby i szkodniki borówki amerykańskiej. Jakie są objawy i czym je zwalczać?