Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Choroby i szkodniki borówki amerykańskiej. Jakie są objawy i czym je zwalczać?

Liście borówki amerykańskiej w twoim ogrodzie pokrył szary nalot, jej kwiaty, zamiast rozwijać się, obumierają albo dochodzi do gnicia owoców? Poznaj sposoby na skuteczne zwalczanie chorób borówki (w tym naturalne) i przekonaj się, jak zwalczać szkodniki borówki, aby cieszyć się obfitymi plonami.

Choroby i szkodniki borówki amerykańskiej. Jakie są objawy i czym je zwalczać?
Borówka amerykańska jest atakowana przez choroby fizjologiczne a także infekcyjne. Fot. Iryna Pivtorak/123RF.com

Spis treści: 

Jak objawiają się fizjologiczne choroby borówki amerykańskiej?

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), powszechnie znana jako borówka amerykańska, to roślina, która chętnie sadzona jest w przydomowych ogródkach. Jest stosunkowo łatwa w uprawie i z tego powodu chętnie sięgają po nią osoby, które stawiają pierwsze kroki w ogrodnictwie. Jeśli zdecydujesz się posadzić krzewy we własnym ogródku, miej na uwadze, aby zatroszczyć się o jej dobrostan – w przeciwnym razie roślina będzie narażona m.in. na fizjologiczne choroby borówki amerykańskiej.

Zaburzenia fizjologiczne skutkują deformacją roślin, zahamowaniem ich wzrostu, a ostatecznie mogą doprowadzić do obumarcia krzewów. Istotne jest zapewnienie borówce optymalnej ilości substancji odżywczych, takich jak azot, potas, fosfor czy magnez.

Przeczytaj również: Zamieranie pędów borówki amerykańskiej. Jak rozpoznać chorobę i jej zapobiegać?

Choroby infekcyjne borówki – to warto wiedzieć

Oprócz zaburzeń fizjologicznych krzewy narażone są także na choroby infekcyjne borówki, które mogą być wywoływane zarówno przez grzyby, jak i bakterie oraz wirusy.

Najczęściej występujące choroby infekcyjne borówki to: zgorzel pędów, antraknoza, szara pleśń, biała plamistość liści, mączniak rzekomy i mączniak prawdziwy. Skutkują one zmniejszeniem liczebności plonów oraz spadkiem ich jakości.

Jak zapobiegać chorobom borówki?

Aby zapobiegać chorobom borówki, należy zadbać o właściwą pielęgnację krzewów. Przed rozwojem szarej pleśni mogą uchronić rośliną cięcia prześwietlające, które zapewnią jej dobry dostęp powietrza. Warto też pamiętać o tym, aby nie podlewać krzewów po liściach, a bezpośrednio nawadniać korzenie. W profilaktyce rozwoju chorób borówki istotne jest również regularne odchwaszczanie. 

Uprawa borówki amerykańskiej jest raczej prosta, ale trzeba pamiętać o ważnych zasadach. Fot. Antonio Sanchez/123RF.com

Zwalczanie chorób borówki – skuteczne sposoby

Jeżeli zauważysz na krzewach pierwsze oznaki infekcji — nie zwlekaj. Im szybciej zastosujesz środki przeznaczone do zwalczania chorób borówki, tym większa jest szansa, że zdołasz uratować roślinę. Możesz zastosować preparaty chemiczne lub zdecydować się na naturalne sposoby zwalczania chorób borówki amerykańskiej.

  • Opryski

Opryski pozwalają skutecznie ograniczyć rozwój m.in. chorób wywoływanych przez patogeny grzybowe. Pamiętaj, aby środki chemiczne ochrony roślin stosować zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta i dokonywać oprysków w bezwietrzny dzień.

  • Naturalne sposoby

Naturalne sposoby to m.in. opryskiwanie krzewów roztworem sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody rozpuszczona w 2 litrach wody) z dodatkiem szarego mydła – pozwala zwalczyć mączniaka prawdziwego. W walce z tą chorobą grzybową wywoływaną przez mączniakowce skuteczny może okazać się także oprysk przygotowany na bazie wyciągu z krwawnika.

Na rynku produktów ogrodniczych dostępne są także gotowe naturalne preparaty do zwalczania chorób borówki amerykańskiej.

Przeczytaj również: Największe błędy w uprawie borówki amerykańskiej. Nie dziw się, że owoców jest mało lub są kwaśne

Jakie szkodniki atakują borówkę amerykańską?

Krzewom borówki amerykańskiej rosnącym w przydomowym ogródku zagrażają nie tylko choroby fizjologiczne czy infekcyjne, lecz także szkodniki. Sprzyjają im coraz łagodniejsze zimy występujące w Polsce. Jakie szkodniki atakują borówkę amerykańską? Są to m.in.: pryszczak borówkowiec, zwójki, mszyce, muszka plamoskrzydła czy ogrodnica niszczylistka.

Po czym poznać, że roślina została zaatakowana przez szkodniki? Jeżeli zauważysz zdeformowane i skręcone liście, może to oznaczać obecność pryszczaka. Z kolei, gdy z owoców na krzewach zacznie wyciekać sok, prawdopodobnym winowajcą będzie muszka plamoskrzydła, która składa jaja w miąższu owoców.

Jakie choroby najczęściej atakują borówkę amerykańską? Fot.Edita Paulauskiene/123RF.com

Jak zwalczać szkodniki borówki?

Aby zawczasu wykryć nieproszonych lokatorów, systematycznie przeglądaj swoje uprawy. Sprawdź także, jak zwalczać szkodniki borówki. Możesz w tym celu wykorzystać chemiczne lub naturalne środki ochrony roślin. W przypadku, gdy roślina zostanie zaatakowana przez mszyce (pamiętaj, aby działać szybko – w przeciwnym razie wzrost rośliny zostanie zahamowany, a plon może okazać się mizerny), skuteczne będą domowe sposoby – m.in. wywary i wyciągi roślinne przygotowane na bazie ziół (np. wyciąg z mniszka lekarskiego). Możesz też zastosować wspomniany już oprysk z sody (z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń) albo szarego mydła.

Przeczytaj również: Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje? Podlewanie i nawożenie borówki latem

Zapobieganie szkodnikom na borówce – o tym pamiętaj

Bardzo istotna w uprawie roślin jest także profilaktyka. Zapobieganie szkodnikom na borówce rozpocznij już na etapie wyboru sadzonek. Wybieraj zdrowe okazy, bez uszkodzeń na wierzchołkach pędów. Zadbaj także o to, aby na grządkach obok borówki znalazły się rośliny odstraszające szkodniki – przykładowo: mszyce nie lubią zapachu czosnku, lawendy czy mięty.

Wiesz już, jakie są objawy fizjologicznych chorób borówki i choroby infekcyjne borówki, jakie szkodniki atakują borówkę amerykańską i jak je zwalczać. Zadbaj o odpowiednie warunki i właściwą pielęgnację roślin, a gdy zauważysz na krzewach pierwsze oznaki chorób lub obecności szkodników – zacznij działać jak najszybciej. Dzięki temu zapobiegniesz uszkodzeniu borówki i będziesz cieszyć się obfitymi plonami.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepsze odmiany borówki amerykańskiej. Wybierz te, które mają duże i słodkie owoce

Dlaczego borówka amerykańska nie owocuje? Oto najczęściej popełniane błędy w uprawie krzewów

Najlepsze podłoże do borówki amerykańskiej. Wiosną wymieszaj z ziemią, zbierzesz obfity plon

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.