Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak wykorzystać kartony w ogrodzie? Pomogą walczyć z najbardziej uciążliwym chwastem

Ściółkowanie to zabieg, który jest niezbędny w pielęgnacji wielu roślin. Najczęściej wykonuje się go za pomocą kory drzew iglastych lub specjalnej folii. Niewiele osób wie, że do ściółkowania mogą się również przydać… kartony. Odkryj zalety, które mogą płynąć z wykorzystania kartonów w ogrodzie.

Jak wykorzystać kartony w ogrodzie? Pomogą walczyć z najbardziej uciążliwym chwastem
Kartony doskonale nadają się do wykorzystania w ogrodzie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ściółkowanie roślin to prosty zabieg, który nie wymaga dużej ilości czasu. W przypadku ściółkowania kartonami należy pamiętać jednak o kilku ważnych szczegółach.  

Jak wykorzystać kartony w ogrodzie?

Rośliny zwykle ściółkuje się za pomocą słomy, trocin, kompostu lub kory. To materiały izolacyjne, dzięki którym ziemia nie zamienia się w twardą skorupę. Gleba dzięki dodatkowej warstwie ściółki ma lepszą strukturę oraz jest wzbogacona przez materię organiczną. Tym samym zapewnia roślinom lepszą wentylację, właściwe odżywienie oraz odpowiedni poziom wilgotności.

Do ściółkowania doskonale nadają się również kartony. Użycie ich w ogródku to świetny sposób na zredukowanie ilości śmieci produkowanej przez nasze gospodarstwo domowe. Kartony rozkładają się w glebie wolno, dlatego ziemia jest przez nie stopniowo wzbogacana o materię organiczną. Dodatkowo celuloza przyciąga dżdżownicę, dzięki czemu gleba jest żyźniejsza i lepiej napowietrzona. Kartony są także doskonałym sposobem na zahamowania rozwoju chwastów. Dzięki nim unikniemy konieczności plewienia.

Przeczytaj również: Odkażanie gleby po ogórkach. Jak wykonać ten zabieg i dlaczego jest ważny?

Jak ściółkować grządki kartonami?

Jednym z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem ściółkowania, jest dobranie odpowiedniego rodzaju kartonów. Powinny być jak najbardziej naturalne.

Unikaj sztuk, które pokryte są lakierem lub folią. Usuń z kartonów wszelkie naklejki, pozostałości po taśmie klejącej, zszywki i etykiety. Do ściółkowania nie nadają się również zabrudzone kartony – unikaj chemikaliów, smarów, czy olejów, które mogą przeniknąć do podłoża i zniszczyć uprawy.

Kiedy kartony będą gotowe, wystarczy rozłożyć je równo na rabatach pod roślinami. Postaraj się rozkładać je na zakładkę, tak aby nie pozostawić między nimi wolnej przestrzeni. Następnie należy je zwilżyć i obciążyć kamieniami.

Ściółkę z kartonu można przykryć dodatkową warstwą słomy, igliwia lub suchych liści. Dzięki temu będzie wyglądać bardziej estetycznie.

Gdzie najlepiej sprawdzi się kartonowa ściółka?

Kartonowa ściółka sprawdzi się najlepiej w ogrodach, w których chcemy uniknąć kopania. Dzięki nim poradzimy sobie szybko i łatwo z zachwaszczoną glebą. Doskonale sprawdzą się w ogródku warzywnym pod roślinami jadalnymi. Sprawdzi się szczególnie w przypadku drzewek owocowych i krzewów. Można jest także stosować na rabatach pod roślinami ozdobnymi. W tym przypadku nieciekawy wygląd kartonów może jednak stanowić problem.

Kartony będą stanowiły odpowiedni podkład dla podwyższonych grządek. Zastopują rozwój chwastów w skrzynkach oraz zwabią pożyteczne dżdżownice. Ściółkę z kartonów poleca się również zastosować przy kompostowniku. Zwabione dżdżownice pomogą w szybszym przetworzeniu materii organicznej.

Na jakie chwasty kartonowa ściółka?

Kartonowa ściółka sprawdzi się w przypadku wszystkich chwastów. Co ciekawe, przed jej położeniem nie musisz plewić podłoża. Wystarczy, że obecne w ziemi chwasty przykryjesz kartonami i przyciśniesz. Chwasty rozłożą się, a tym samym polepszą jakość gleby przez dodatkową materię organiczną.

Ściółkowanie kartonami warto przeprowadzać jesienią. Przez zimę ulegną one rozkładowi, ochronią glebę i sprawią, że będzie gotowa do wiosennego sadzenia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Obornik granulowany – stosowanie latem i jesienią. Do czego najlepiej się nadaje?

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.