Porady ogrodnicze

Obornik granulowany – stosowanie latem i jesienią. Do czego najlepiej się nadaje?

Na rynku dostępnych jest wiele nawozów sztucznych, ale wszyscy ogrodnicy są zgodni co do tego, że naturalne środki biją je na głowę. Obornik świetnie sprawdza się jako nawóz, ponieważ wzbogaca glebę w najważniejsze składniki odżywcze i może być używany do rozmaitych gatunków roślin. Późnym latem i jesienią, zamiast stosować świeży obornik, wybierzmy ten granulowany. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Do czego stosować obornik granulowany? Sprawdź, jak wykorzystać w ogrodzie najcenniejszy nawóz organiczny.

Obornik granulowany – stosowanie latem i jesienią. Do czego najlepiej się nadaje?
Obornik granulowany może być używany do rozmaitych gatunków roślin. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Obornik granulowany – co to jest?

Na początku odpowiedzmy na pytanie, czym jest obornik granulowany. Uznawany za najbardziej wartościowy nawóz obornik jest dostępny w dwóch rodzajach: świeżym i granulowanym. Poddana suszeniu postać granulowana ma wszystkie zalety świeżego obornika. Podobnie jak on zawiera wszystkie niezbędne dla roślin substancje odżywcze, m.in. azot, fosfor, potas, magnez, siarkę oraz mikroelementy (bor, cynk i mangan). Między świeżym a granulowanym nawozem organicznym są jednak istotne różnice. Przede wszystkim granulowany obornik w odróżnieniu od świeżego jest pozbawiony nasion chwastów, larw szkodników oraz patogenów chorobotwórczych. Cechuje go również brak charakterystycznego zapachu świeżego obornika.

Proces otrzymywania obornika granulowanego składa się z kilku etapów. Świeży obornik jest poddawany kompostowaniu oraz fermentacji, a następnie suszeniu. Na końcu następuje granulacja produktu. W efekcie otrzymujemy mocno skoncentrowany nawóz, który jest całkowicie pozbawiony wad świeżego obornika i gotowy do użycia. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów obornika granulowanego, które różnią się pochodzeniem oraz składem. Możemy zdecydować się na nawóz organiczny bydlęcy, kurzy, owczy, koński lub świński.

Obornik granulowany jest pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, patogenów, nasion chwastów czy larw szkodników. Obornik granulowany jest pozbawiony nieprzyjemnego zapachu, patogenów, nasion chwastów czy larw szkodników. Fot. 123RF.com

Do jakich roślin można stosować obornik granulowany?

Obornik granulowany możemy z powodzeniem stosować do wielu roślin, dostarczając im cenną materię organiczną. Nadaje się do wykorzystania w warzywniku, sadzie owocowym czy pod trawy i rośliny ozdobne. Co ciekawe, tym naturalnym nawozem możemy dokarmiać również trzymane w domu kwiaty doniczkowe, nie obawiając się, że wprowadzi do pomieszczenia nieprzyjemny zapach. Jak stosować obornik granulowany? Na kilka prostych i wygodnych sposobów. Produkt możemy wymieszać z podłożem lub posypać nim glebę i podlać. Jeśli chcemy, możemy również połączyć granulki z wodą, odstawić na kilka dni, a następnie przygotowanym roztworem polać rośliny. Aby dopasować odpowiednie dawkowanie, najlepiej zastosować się do instrukcji na opakowaniu.

Przeczytaj również: Nawozy zielone do ogrodu. Najlepsze rośliny i przepisy na nawozy

Jak stosować obornik granulowany latem i jesienią?

Obornik granulowany możemy stosować przez cały sezon wegetacyjny roślin, ale wykorzystując go późnym latem i jesienią, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Produkt ten zawiera azot, który mógłby stymulować do wzrostu gatunki, których sezon wegetacyjny powinien się wkrótce zakończyć. Aby nie narażać niektórych roślin na przemarznięcie, obornika granulowanego nie stosujmy o tej porze do krzewów, iglaków oraz bylin. Wykorzystajmy go natomiast do trawników i jesiennego zasilenia warzywnika.

Nie tylko latem i jesienią, ale przez okrągły rok, możemy dodawać obornik granulowany do kompostu. Dzięki temu zabiegowi kompost zostanie wzbogacony o cenne składniki pokarmowe, a ponadto proces jego dojrzewania zostanie skrócony. Wrzucając granulki na pryzmę, sprzyjamy również rozwojowi pożytecznej mikroflory. Wystarczy od czasu do czasu wsypać ok. 1-2 garści do gromadzonych resztek ogrodowych. Następnie pod koniec lata lub jesienią zasilony kompost rozkładamy pod roślinami. Można dokarmiać nimi byliny wieloletnie, trawniki, krzewy ozdobne oraz drzewka owocowe. Kompost wzbogacony w obornik granulowany nadaje się również do ściółkowania roślin cebulowych, które sadzimy jesienią. Dzięki nawożeniu szybciej wypuszczą korzenie i zdążą przyjąć się w podłożu przed nadejściem pierwszych mrozów.

Zalety stosowania obornika granulowanego

Stosowanie obornika granulowanego ma wiele zalet. Przede wszystkim obornik w takiej postaci jest wygodny w użyciu i łatwy przechowywaniu – w odróżnieniu od świeżego surowca zajmuje niewiele miejsca oraz jest lekki. Ponieważ jest całkowicie pozbawiony wody, odznacza się długim terminem przydatności do użycia. Ma wszystkie pożądane cechy świeżego obornika, więc podobnie jak on stanowi naturalne źródło cennych składników odżywczych, przy czym nie posiada charakterystycznych dla niego wad (nieprzyjemnego zapachu, patogenów, nasion chwastów czy larw szkodników). Obornik granulowany możemy stosować przez cały okres wegetacji roślin – od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Możemy wykorzystywać go do rozmaitych gatunków roślin. Pamiętajmy jednak, że obornika granulowanego najlepiej nie używać pod gatunki o krótkim okresie wegetacji (np. rzodkiewek czy sałat).

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak zrobić dobry kompost? Wypróbuj tę metodę, będzie gotowy w 4 tygodnie

Jak wykorzystać torf w ogrodzie? Ściółkowanie, kopczykowanie, regeneracja gleby torfem

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.