Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego magnolia nie kwitnie? Siedem najczęstszych powodów przez które magnolia nie ma kwiatów

Magnolia to jedna z bardzo ozdobnych, wczesnowiosennych roślin ogrodowych. Ma duże, charakterystycznie pachnące i jednocześnie pięknie wybarwione kwiaty, które na niektórych odmianach pojawiają się jeszcze przed liśćmi. Niestety, nie w każdych warunkach będzie zawiązywać pąki kwiatowe. 

Dlaczego magnolia nie kwitnie? Siedem najczęstszych powodów przez które magnolia nie ma kwiatów
Magnolia wymaga dużo, ale w zamian za cierpliwość i dokładność w pielęgnacji odwdzięcza się kwitnieniem nawet dwa razy do roku. Pierwsze z nich zaczyna się na wiosnę, natomiast drugie, znacznie mniej obfite ma miejsce jesienią Fot.123RF.com

Spisz treści:

Magnolia - charakterystyka 

Magnolia należy do rodziny magnoliowatych (łac. Magnoliaceae). Może być drzewem lub krzewem, które w dobrych warunkach dorasta do 5, a czasem i 8 m wysokości. Wśród prawie 250 gatunków istnieją zarówno odmiany zimozielone, jak i te, które zrzucają liście na zimę. W naturalnych warunkach można je spotkać na obu kontynentach amerykańskich, na Karaibach oraz w Azji. 

Roślina zaczyna się rozgałęziać dosyć nisko nad ziemią, tworząc świetlistą, zwartą koronę. Ma duże, odwrotnie jajowate liście o błyszczącej, gładkiej powierzchni. Są pojedyncze, a w zależności od odmiany mogą mieć barwę od intensywnej po ciemnozieloną. Pąki kwiatowe rozwijają się na końcach pędów jesienią, aby zakwitnąć dopiero na wiosnę. Kiedy kwiaty już się pojawią, są duże, z podłużnymi płatkami rosnącymi w okółkach. Mają zwykle białą lub różową barwę, chociaż występuje kilka odmian z efektownymi, żółtymi kwiatami. 

magnolia Magnolia może osiągać nawet 5 metrów wysokości. Fot.123RF.com

Dlaczego magnolia nie chce kwitnąć? Błędy w uprawie magnolii 

Bez względu na odmianę, magnolia jest rośliną bardzo trudną w uprawie. Musisz zastosować się do wszystkich jej wymagań, aby mieć w ogrodzie zdrowy, wspaniały okaz. Twoja czujność jest tu najważniejsza, jednakże może się też zdarzyć, że mimo dobrych warunków i właściwej pielęgnacji roślina nie będzie skora do zawiązania kwiatów. Poniżej przedstawiamy ci powody, dla których magnolia nie kwitnie.

 • Ziemia pod uprawę magnolii powinna mieć odczyn od obojętnego po lekko kwaśny. Musi być żyzna, próchniczna i regularnie nawożona. Nawozy stosowane od marca do lipca powinny zawierać przede wszystkim azot. Dobre będą również te, które są przeznaczone do roślin wrzosowatych. W tym okresie roślina kwitnie, a takie nawozy wspomagają zachowanie kwiatów i całej magnolii w odpowiedniej kondycji. Od sierpnia stosuj nawozy z fosforem i potasem, ponieważ te pierwiastki są odpowiedzialne za zawiązywanie pąków kwiatowych. W tym okresie zrezygnuj z nawozów z dużą zawartością azotu, ponieważ zwiększa on podatność rośliny na przemarzanie. Jeśli popełnisz błąd i podłoże nie będzie odpowiednio wysycone składnikami potrzebnymi roślinie, magnolia nie zawiąże pąków i nie będzie miała możliwości zakwitnięcia wiosną. 
 • Stanowisko dla magnolii musi być słoneczne i ciepłe. Roślina nie znosi przeciągów, które mogą spowodować chwilowe obniżanie temperatury. Powiewy wiatru szkodzą też delikatnym kwiatom. Pamiętaj, że chłodne, wietrzne lato nie będzie sprzyjać jej kwitnieniu. Magnolia doskonale radzi sobie na ścianie południowej domu, gdzie ma zapewnione wyjątkowo przyjemne ciepło i intensywne słońce przez większą część dnia. 

 • Magnolia ma bardzo kruche korzenie, dlatego dobrze rozważ miejsce, w którym ją posadzisz. Przesadzeniem bardzo łatwo zrujnować jej kondycję. Jeśli już musisz to zrobić, wybierz słoneczną, bezwietrzną pogodę, przenieś roślinę delikatnie, z dużą pryzmą wilgotnej ziemi i nie zapomnij podlać jej już po posadzeniu na miejsce docelowe. Pamiętaj też o tym, że po posadzeniu drzewka niedopuszczalnie jest udeptywanie gleby wokół niego. Może to spowodować trwałe uszkodzenie rośliny poprzez zniszczenie jej delikatnego systemu korzeniowego. Znaczeni lepiej będzie, jeśli tę ziemię uklepiesz rękami. Z wyczuciem! 

 • Kluczowe jest również nawadnianie. Magnolia musi mieć zapewnioną stałą wilgotność podłoża. Jest to szczególnie ważne jesienią, kiedy zawiązuje pąki kwiatowe. Jeśli pogoda jest sucha, pamiętaj o solidnym, regularnym podlewaniu. Jeżeli o tym zapomnisz, pąki albo się nie zawiążą, albo te, które się pojawiły, uschną i opadną. 

 • Przyczynami braku kwiatów mogą być również niewłaściwe cięcie, zupełny brak tej czynności lub zbyt radykalne skracanie gałęzi. Magnolie nie lubią cięcia i często, gdy jest źle wykonane, reagują bardzo drastycznie. Jeśli więc chcesz to zrobić, poczekaj do zakończenia kwitnienia i ogranicz się jedynie do wierzchołków pędów, tnąc mniej więcej w miejscu za trzecim liściem pod kwiatem. Możesz też usuwać pędy bezlistne lub takie, które zostały w jakiś sposób uszkodzone. Pozbywaj się też gałęzi przemarzniętych. Pamiętaj jednak, że z przycinaniem warto wstrzymać się szczególnie w przypadku młodych roślin, które mogą sobie z nim nie poradzić 

Jeśli zastosujesz się do wszystkich wymagań uprawy magnolii, masz duże szanse na obfite kwitnienie. Dekoracyjne kwiaty mogą jednak opaść lub nie pojawić się jeszcze z dwóch powodów. 

 • Zbyt niska temperatura 

Magnolia jest rośliną mrozoodporną, jednakże tylko do pewnego momentu. Skoro więc zawiązuje pąki kwiatowe od lata do późnej jesieni, powodem ich braku wiosną może być mróz w zimie. W przypadku większości odmian pąki wytrzymają na roślinie, jeśli temperatura w zimie nie spadnie poniżej -15ºC. Jeśli ta pora roku będzie wyjątkowo mroźna i temperatura obniży się do -25ºC, zmarznie cała roślina. Jeżeli więc mieszkasz w regionie, w którym regularnie występują mroźne, nieprzyjazne zimy, uprawa magnolii nie będzie miała większego sensu. Mimo wszystko chcesz spróbować i jesteś nastawiony na dużą czujność w okresie zimowym? Zacznij od przykrycia rośliny dobrą, białą agrowłókniną. Jeśli dasz radę utrzymać optymalną temperaturę, może się okazać, że uda się zachować pąki nawet mimo dużych mrozów na zewnątrz. 

 • Zbyt młoda roślina 

Ostatnim powodem, dla którego magnolia nie kwitnie jest to, że została wysiana z nasion i jest zbyt młoda. Termin pierwszego kwitnienia jest ściśle związany z konkretną odmianą i zwykle ma miejsce dopiero wtedy, gdy roślina osiągnie minimum 2 lata. Jeśli więc chcesz mieć większe szanse na kwitnienie w pierwszym roku posadzenia magnolii, kup sadzonkę szczepioną, która ma przynajmniej 2-3 lata. Jeśli zdecydujesz się na sadzonki z siewu nasion, przygotuj się na kwitnienie magnolii dopiero o około 10 latach.  

Magnolie łatwe w uprawie 

Wśród kilkuset tysięcy odmian magnolii znajdą się i takie, które łatwiej ci będzie uprawiać od innych. Do takich odmian należą: 

 • Susan, której termin kwitnienia przypada późno, bo dopiero w kwietniu. Zmniejsza to ryzyko przemarznięcia delikatnych pąków kwiatostanowych w okresie wczesnowiosennym, 
 • magnolia purpurowa, która ma kwiaty przywodzące na myśl tulipany, kwitnie razem z liśćmi, co również znacznie zmniejsza ryzyko przemarznięcia wczesną wiosną, 
 • magnolia bruklińska mająca cytrynowożółte kwiaty, która jest znacznie bardziej odporna na mróz i kwitnie dopiero w czerwcu, 
 • magnolia parasolowata, która kwitnie dopiero w lipcu, wraz z pojawieniem się liści i jest odporna na przemarzanie. 

Pamiętaj, że nawet jeśli któraś z odmian oferowana jest jako łatwiejsza w uprawie, musisz uzbroić się w cierpliwość i bardzo zadbać o swoje drzewko. Tylko wtedy obsypie się kwiatami. 

Przeczytaj również:

Kiedy najlepiej sadzić magnolie? Oto najciekawsze i oryginalne odmiany magnolii

Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Liść laurowy. Magiczna i zdrowa przyprawa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.