Porady ogrodnicze

Najpierw zjawiskowo kwitnie, potem pięknie owocuje. Tego krzewu nie spotkasz w każdym ogrodzie

Karagana syberyjska jest mało popularna w Polsce. A szkoda, ponieważ ten niezwykle atrakcyjny krzew ozdobi każdy ogród, a do tego jest praktycznie niewymagający. Roślina wyróżnia się pierzastymi liśćmi oraz słonecznie żółtymi kwiatami, zebranymi w zwisające kwiatostany. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa karagany syberyjskiej i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas jej pielęgnacji.

Najpierw zjawiskowo kwitnie, potem pięknie owocuje. Tego krzewu nie spotkasz w każdym ogrodzie
Karagana syberyjska doskonale radzi sobie w naszym klimacie. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Karagana syberyjska – charakterystyka

Karagana syberyjska to duży krzew ozdobny z rodziny bobowatych, który może dorastać nawet do 6 m wysokości. W środowisku naturalnym rośnie we wschodniej Azji: Syberii, Mongolii i Kazachstanie. Do Europy została sprowadzona w XVIII wieku. Karagana syberyjska to krzew o sztywnych, wyprostowanych gałęziach i zielono-szarej korze. Liście rośliny są parzystopierzaste, jasnozielone, złożone z 4-12 par eliptycznych listków. Na przełomie maja i czerwca na krzewie pojawiają się urocze, motylkowe, intensywnie żółte kwiaty, zebrane w zwisające kwiatostany. Ze względu na to, że drzewo jest rośliną miododajną, jest często odwiedzana przez pszczoły, zbierające nektar i pyłek. Jest również schronieniem dla ptaków, które lubią budować gniazda w jej gęstych zaroślach.

Wczesną jesienią kwiaty krzewu przekształcają się owocostany, które wyglądem przypominają spłaszczone strąki grochu. Właśnie dlatego karagana syberyjska jest często nazywana grochodrzewem syberyjskim. Owoce mają szary lub ciemnobrązowy kolor i osiągają około 5 cm długości.

karagana Karagana syberyjska nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego z powodzeniem sprawdzi się na każdym ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć o karaganie syberyjskiej?

Pokrój, liście i kwiaty przypominają dobrze znaną i niezwykle popularną robinię akacjową. Z tego powodu krzew bywa często nazywany akacją północy lub żółtą akacją, chociaż z prawdziwą akacją nie ma nic wspólnego. W przeciwieństwie do niej karagana ma zupełnie inny kolor kwiatów i znacznie mniejsze rozmiary.   

Czy wiesz, że owoce karagany syberyjskiej są jadalne? Strąki krzewu po ugotowaniu można spożywać w postaci jarzynki, a w smaku nie różnią się od fasolki szparagowej. Z kolei kwiaty świetnie nadają się do smażenia np. w cieście naleśnikowym, a także mogą być wykorzystane jako dodatek do sałatek. Natomiast liście, nasiona i gałęzie mogą stanowić także paszę dla zwierząt.

Karagana syberyjska – najpopularniejsze odmiany  

Istnieje około 80 odmian karagany, które różnią się między sobą wzrostem, pokrojem oraz kształtem liści. Wszystkie jednak kwitną w maju na żółto i są mało wymagające. Do najciekawszych i najpopularniejszych można zaliczyć m.in. takie odmiany jak:

  • karagana syberyjska Pendula – krew o zwisającym („płaczącym”) pokroju, którego gałęzie zwisają blisko pnia i najczęściej dotykają się do ziemi. Sadzonki tej odmiany zazwyczaj dostępne w formie szczepionej na pniu. Jej wysokość wynosi 1-1,5 m i zależy od tego, na jakiej wysokości była szczepiona;

  • karagana syberyjska Walker – roślina o pełzających po ziemi pędach i cienkich liściach. Prowadzona w formie piennej tworzy luźną, parasolowatą koronę. Podobnie jak w przypadku odmiany ‘Pendula’, jej wysokość jest uzależniona od wysokości szczepienia. Krzew najlepiej prezentuje się sadzony pojedynczo;

  • karagana syberyjska Lorbergii – ciekawa odmiana o rozłożystym pokroju i wzniesionych pędach, dorastająca do 3 m wysokości i 1 m szerokości. Osobliwością krzewu są liście, złożone z bardzo wąskich, pierzastych listków w kolorze jasnozielonym;

  • karagana syberyjska Nana – niewielki krzew, który dorasta do 1-1,5 m wysokości. Ma krótkie, skręcone pędy i często jest prowadzona w formie piennej. Liście krzewu są zaokrąglone na obu końcach i osiągają do 10 cm długości.

Karagana syberyjska – uprawa i pielęgnacja  

Karagana syberyjska jest rośliną niezwykle mało wymagającą i tolerancyjną w stosunku do warunków uprawowych, dlatego nadaje się do uprawy niemal w każdym ogrodzie. Roślina jest niezwykle odporna na mrozy i suszę, a także dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, przez co sprawdza się w zieleni miejskiej.

  • Stanowisko

Ten ozdobny krzew najlepiej się rozwija na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Ponadto jest odporny na działanie wiatru.

  • Podłoże

Karagana syberyjska preferuje żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne gleby, na których będzie znacznie bujniej kwitła i lepiej się rozkrzewiała. Bez najmniejszego problemu poradzi sobie również w słabym i suchym podłożu, a także na najbardziej jałowych gruntach. Odczyn podłoża może wahać się od lekko kwaśnego do zasadowego, chociaż karagana syberyjska jest rośliną znoszącą nawet lekkie zasolenie ziemi. Należy natomiast unikać gleb podmokłych i bardzo zwięzłych.

  • Podlewanie i nawożenie

Ze względu na to, że karagana syberyjska doskonale radzi sobie z suszą, nie wymaga regularnego podlewania ani żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie potrzebuje także nawożenia, ponieważ dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi ma zdolność wiązania azotu atmosferycznego z powietrza (cecha typowa dla roślin z rodziny bobowatych). Właśnie dlatego krzew potrafi użyźnić wokół siebie podłoże, wzbogacając je w azot. W uprawie rośliny można ograniczyć się do nawożenia nawozem wieloskładnikowym na początku sezonu wegetacyjnego.

  • Przycinanie

Karagana syberyjska bardzo dobrze znosi przycinanie, nawet bardzo drastyczne. Aby zapewnić krzewowi ładny pokrój, cięcie należy przeprowadzić tuż po przekwitnieniu kwiatów. Dla lepszego rozwoju pędów co dwa-trzy lata należy wyciąć u nasady karagany syberyjskiej kilka najstarszych gałęzi.   

  • Rozmnażanie

Karagana syberyjska rozmnaża się najczęściej poprzez nasiona lub ukorzenianie sadzonek. W przypadku wysiewu z nasion można je wysiać od razu wprost do gruntu albo przetrzymać w suchym pomieszczeniu i wysiać dopiero wiosną. Zaleca się również namoczyć nasiona przed sadzeniem, co będzie sprzyjało szybszemu kiełkowaniu.

W przypadku sadzonek częściowo zdrewniałe pędy zazwyczaj zbiera się na początku lipca. Następnie należy je umieścić w mieszance piasku i torfu w stosunku 1:1. Dodatkowo można je zanurzyć w ukorzeniaczu. Warto przygotować większą ilość sadzonek, ponieważ nie wszystkie zostaną ukorzenione.

Z kolei odmiany ozdobne uzyskuje się za pomocą szczepienia lub okulizacji. W ogrodnictwie wykorzystuje się kilka metod szczepienia roślin. Szczepienie na pniu uznawane jest za najprostszy sposób na to, aby zaszczepić krzewy ozdobne. Ta metoda polega na łączeniu pędów bez konieczności ich oddzielania od roślin i jest świetną alternatywą dla posiadaczy małych ogrodów.

  • Choroby i szkodniki

Ten krzew ozdobny nie jest szczególnie poddany na zagrożenia za strony chorób i szkodników. Może jednak zostać zaatakowana przez mączniaka, który charakteryzuje się wystąpieniem na różnych częściach rośliny, nie wyłączając łodyg i pąków, białego, mączystego nalotu. W celu zwalczania mącznika warto sięgnąć po opryski. Ponadto osłabione egzemplarze mogą być czasem atakowane przez mszyce.

Karagana syberyjska – zastosowanie w ogrodzie   

Karagana syberyjska jest rośliną dość wszechstronną i może mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Doskonale nadaje się do tworzenia żywopłotów, ponieważ dobrze znosi cięcie i nie ma większych wymagań pielęgnacyjnych. Świetnie prezentuje się zarówno w grupach w kompozycjach rabatowych z innymi krzewami i bylinami ogrodowymi.

Odmiany karagany syberyjskiej w formie piennej wspaniale wyglądają posadzone pojedynczo jako soliter, a dla zachowania ładnego pokroju należy systematycznie przycinać koronę. Dodatkowo ten ozdobny krzew stosuje się również jako drzewko bonsai. Karagana syberyjska może pełnić także funkcje użytkowe, gdyż chronią gleby przed erozją i poprawiają jej jakość. Dodatkowo jest przydata jako gatunek wiatrochronny.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

vahanara65

Na zdjęciach jest złotokap nie karagana.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najpierw zjawiskowo kwitnie, potem pięknie owocuje. Tego krzewu nie spotkasz w każdym ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.