Porady ogrodnicze

Na żywopłot lepsza niż tuja! Ta roślina obłędnie wygląda cały rok

Laurowiśnia wschodnia to wieloletni krzew o wyjątkowo atrakcyjnych liściach. W ogrodzie może tworzyć gęsty żywopłot, ale równie pięknie prezentuje się jako soliter. Jak szybko rośnie laurowiśnia i jak sadzić ją w ogrodzie?

Laurowiśnia wschodnia to wieloletni krzew z rodziny różowatych. Tworzy gęste żywopłoty fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Laurowiśnia — pochodzenie 

Laurowiśnia wschodnia to wieloletni krzew z rodziny różowatych, wywodzący się z rejonów Azji Mniejszej, Kaukazu i Półwyspu Bałkańskiego. W Polsce zyskuje na popularności, szczególnie jako roślina na żywopłot. Odznacza się drobnymi, białymi kwiatami, które pojawiają się w maju oraz ozdobnymi liśćmi. 

Laurowiśnia wschodnia na żywopłot i nie tylko

Laurowiśnia wschodnia (łac. Prunus laurocerasus), nazywana również wawrzynośliwą, jest dużym, zimozielonym krzewem liściastym lub małym drzewem. Ma rozłożysty pokrój i dorasta nawet do 6 metrów wysokości. Zakwita w maju; wytwarza wówczas drobne, białe kwiaty, zebrane w grona, które wydzielają przyjemny zapach. Najbardziej cenionym walorem laurowiśni są jednak jej liście: duże, eliptyczne, ciemnozielone, połyskujące z wierzchu. Przypominają liście laurowe, stąd właśnie zwyczajowa nazwa tej rośliny. Wawrzynośliwa jest krzewem zimozielonym, co oznacza, że jesienią nie gubi liści – wtedy właśnie wygląda najbardziej zjawiskowo. 

Czy owoce laurowiśni są jadalne?

W naturalnych warunkach krzew owocuje, ale w polskim klimacie rzadko się to zdarza. Czarne, okrągłe owoce, wyglądem przypominające wiśnie, są trujące dla ludzi. 

laurowisnia wschodnia owoce czy sa jadalne Laurowiśnie wykształcają owoce, ale w polskim klimacie rzadko się pojawiają fot. 123RF/PICSEL

Laurowiśnia – uprawa

Zimozielona laurowiśnia jest rośliną łatwą w uprawie, ale wymagającą. Gdy zapewnimy jej właściwe warunki, z pewnością będzie ozdobą ogrodu. Ze względu na małą odporność na mróz, poleca się sadzić laurowiśnię głównie w cieplejszych rejonach kraju, ale to nie jest reguła – przy większych staraniach uprawa uda się niemal wszędzie; można ją również prowadzić w pojemniku. Laurowiśnia to dobra roślina do miasta: nie przeszkadza jej zanieczyszczenie powietrza i nie jest szczególnie podatna na ataki szkodników i chorób. Toleruje przycinanie i formowanie, doskonale nadaje się na żywopłoty i szpalery.

Zimowanie laurowiśni

Najlepsze warunki do zimowania zapewnia okrywa śnieżna, więc w przypadku bardzo chłodnych, bezśnieżnych zim roślinę należy luźno okryć osłoną, np. agrowłókniną. Nie powinna ona ciasno przylegać do korony i kory krzewu. Mimo dużej wrażliwości na niskie temperatury wawrzynośliwa szybko regeneruje obrażenia powstałe na skutek mrozu. Warto jednak pamiętać, by wiosną, z końcem marca usunąć pędy przy ziemi.

Gdzie sadzić laurowiśnię? Stanowisko

Roślina nie ma dużych wymagań co do nasłonecznienia. Jej stanowisko powinno być zaciszne i zapewniające ochronę przed wiatrem. Umiejscawiamy ją w cieniu lub półcieniu, np. pod koronami wyższych, zimozielonych drzew, które uchronią roślinę przed intensywnym słońcem.

Jaka ziemia pod laurowiśnię? Wybór podłoża

Laurowiśnia – jaka ziemia do sadzenia jest najlepsza? Roślina dobrze rośnie w żyznej, umiarkowanie wilgotnej, bogatej w próchnicę glebie o zasadowym lub neutralnym odczynie i o podwyższonej zawartości wapnia. Ziemię wokół rośliny warto wyściółkować 5-centymetrową warstwą kory sosnowej.

laurowiśnia wschodnia kwiaty Laurowiśnię można zaszczepić na pniu Fot. 123RF/PICSEL

Kiedy sadzić laurowiśnię?

Optymalny termin na sadzenie laurowiśni przypada na jesień — roślina zdąży wtedy rozwinąć korzenie przed mroźną zimą. Nasadzenia można wykonywać również wczesną wiosną, do marca włącznie. Rośliny w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, należy wówczas pamiętać o intensywnym podlewaniu.

Jak sadzić laurowiśnię wschodnią?

Laurowiśnię uprawia się pojedynczo lub w grupach. Dla solitera wykopujemy dół o głębokości ok. 40-70 cm i szerokości 70-120 cm. Dno należy wysypać warstwą drenażu ze żwiru lub kamyków oraz świeżą ziemią. Przed posadzeniem bryła korzeniowa rośliny powinna przesiąknąć wodą. Następnie umieszczamy ją w dole, zasypujemy i lekko ugniatamy ziemię. Górna część sadzonki powinna wystawać kilka centymetrów ponad powierzchnię gleby; można również wykopać wokół niej nieckę, która zatrzyma wodę i ułatwi jej spływanie do korzeni.

Laurowiśnia na żywopłot

Jak gęsto sadzić laurowiśnię wschodnią? To krzew, który ma rozłożysty pokrój i bujnie się rozrasta. Jeśli planujemy większą liczbę nasadzeń, pamiętajmy, by między poszczególnymi sadzonkami zachować minimum 50 cm odstępu, tak by nie przeszkadzały sobie wzajemnie.

Laurowiśnia na pniu

Laurowiśnię wschodnią można zaszczepić na innych drzewach i krzewach, np. czeremsze. Dzięki zaszczepieniu na wysokim pniu roślina pięknie się rozrośnie i zyska na wysokości.

Jak szybko rośnie laurowiśnia?

Wiśnia laurowa rośnie stosunkowo szybko. W odpowiednich warunkach może przyrastać ok. 30-60 cm rocznie. Tempo wzrostu uwarunkowane jest rodzajem gleby, w której rośnie, stopnia nasłonecznienia lub zacienienia stanowiska oraz zapewnienia ochronnym przed wiatrem.

Podlewanie laurowiśni

Wawrzynośliwa jest wrażliwa na niedobór wody i wymaga systematycznego i obfitego podlewania. W okresie wegetacyjnym jej podłoże powinno być stale wilgotne. O podlewaniu należy pamiętać nie tylko w sezonie, ale przede wszystkim poza nim. Krzewy te są narażone na zimową suszę fizjologiczną, dlatego późną jesienią należy je porządnie nawodnić.

Laurowiśnia wymaga systematycznego podlewania Fot. 123RF/PICSEL

Laurowiśnia wschodnia — nawożenie

Laurowiśnie nawozimy podobnie jak inne zasadolubne drzewa i krzewy. Wiosną, w terminie od końca marca do kwietnia roślinę dokarmiamy nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Zabieg ten można powtarzać do połowy lata.

Jak rozmnażać laurowiśnię?

Krzew rozmnaża się z odrostów korzeniowych oraz sadzonek pędowych, pozyskiwanych latem i jesienią. Ukorzenia się je w mieszance piasku i wilgotnego torfu, pod osłonami.

Przycinanie i formowanie laurowiśni

Krzew laurowiśni dobrze znosi przycinanie i formowanie. W pewnym sensie jest to zabieg obowiązkowy dla tego gatunku: roślina rośnie dość bujnie i często wychodzi poza miejsce, które jej przeznaczono. Aby do tego nie dopuścić i zachować odpowiedni kształt, przycinanie laurowiśni zaczynamy już w pierwszym roku uprawy. Po posadzeniu, na wiosnę lub jesienią przycinamy jej pędy o 1/3 długości – ten zabieg sprzyja krzewieniu się rośliny. W kolejnym roku również w marcu skracamy pędy, które pojawiły się u podstawy krzewu. Co do zasady starszych okazów wiśni laurowej nie trzeba przycinać co roku. 

laurowisnia wschodnia owoce Krzew laurowiśni dobrze znosi przycinanie i formowanie Fot. 123RF/PICSEL

Jak przycinać laurowiśnię wschodnią?

W przypadku paroletnich krzewów można przeprowadzić dwa zabiegi przycinania. Pierwszy w przedwiośniu, gdy pojawiają się pąki liściowe. Usuwamy wówczas pędy uszkodzone przez mróz oraz korygujemy kształt roślin. Zabieg wykonujemy czystymi, naostrzonymi nożycami w pogodny dzień. Roślinę przycinać można również na początku lata, po kwitnieniu.

Laurowiśnia – odmiany

Odmiany laurowiśni różnią się osiąganą wysokością, pokrojem, a także kształtem i kolorem dekoracyjnych liści. Najciekawsze z nich to:

  • ‘Schipkaensis’ – odmiana najbardziej odporna na mróz, dorasta do 2 m.
  • ‘Otto Luyken’ – popularnie stosowana na żywopłoty, dorasta do ok. 1-1,5 m wysokości. Kwitnie na wiosnę i jesienią.
  • ‘Microphylla’ – odmiana o bardzo drobnych liściach
  • ‘Rotundifolia’ – wysoki, prawie 4-metrowy krzew, którego liście są okrągłe.
  • ‘Zabeliana’ – z powodu płożących się, niskich pędów sprawdzi się jako roślina okrywowa.
  • ETNA ‘Anbri’ – odmiana o liściach, które zmieniają barwę – od brązowej przez jasnozieloną do ciemnozielonej.
  • ‘Marbled White’ – niewysoki krzew wyróżniający się biało nakrapianymi liśćmi.

Laurowiśnia — choroby i szkodniki

Wawrzynośliwa rzadko pada ofiarą chorób, jest krzewem przeważnie odpornym na infekcje i ataki szkodników. To zmienia się w przypadku zaniedbań pielęgnacyjnych. Jej osłabieniu sprzyja nadmierna wilgoć. W takich warunkach na laurowiśni pojawić się mogą choroby grzybowe: mączniak prawdziwy i dziurkowatość liści oraz szkodniki, szczególnie wystrój wężowiaczek. 

  • Mączniak prawdziwy — objawia się białym nalotem pojawiającym się po spodniej stronie młodych liści. Może również prowadzić do marszczenia i zawijania się liści. Skutecznie zwalczają ja preparaty grzybobójcze. Porażone części roślin należy usuwać.  
  • Dziurkowatość liści — atakuje roślinę wczesną wiosną. Objawia się regularnymi, ciemnymi, brązowymi plamami z zielonymi otoczkami widocznymi na liściach. Może doprowadzić do całkowitego ogołocenia krzewu z liści. Do zwalczenia choroby zaleca się używanie preparatów grzybobójczych. Porażone części krzewu należy usuwać.
  • Wystrój wężowiaczek — gąsienice motyla uszkadzają liście, pozostawiając na nich nieestetyczne "wzorki". Aby zwalczyć owada, przeważnie wystarczy usuwać uszkodzone części rośliny. 

Stworzyła wspaniały ogród! Zobacz na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

puhkoczanowski

Mam do sprzedania 900 sztuk pięknych Laurowiśni Caucasica 100-120 cm, cena 150 zł szuka. Tel 600584851

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Na żywopłot lepsza niż tuja! Ta roślina obłędnie wygląda cały rok"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.