Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

3 lipcowe opryski pomidorów. Gwarantują duże i zdrowe plony

W lipcu pomidory w naszych ogrodach rosną, wytwarzają kwiaty i owocują. Ze względu na panujące warunki są w tym czasie szczególnie narażone na ataki groźnych chorób, dlatego bardzo ważne jest, aby chronić je przed nimi. Czym pryskać pomidory latem? Przedstawiamy 3 lipcowe opryski, które zapewnią nam duże i zdrowe plony.

3 lipcowe opryski pomidorów. Gwarantują duże i zdrowe plony
Domowe opryski chronią pomidory przed niebezpiecznymi chorobami, takimi jak zaraza ziemniaczana. Fot. k1tyara/123RF.com

Spis treści:

Jakie choroby najczęściej atakują pomidory?

Wielkimi krokami zbliża się moment, na który czekali ogrodnicy. Lada dzień będziemy mogli zrywać z własnych krzaczków pierwsze dojrzałe w słońcu pomidory. Niestety, nie każdy będzie miał szansę się nimi cieszyć. Rośliny te są bardzo wrażliwe na choroby, które w ciągu zaledwie kilku dni mogą zniszczyć całą uprawę. Co stanowi największe zagrożenie dla pomidorów?

Jedną z najczęstszych i równocześnie najbardziej niebezpiecznych chorób pomidorów jest zaraza ziemniaczana. Infekcja ta powoduje błyskawiczne obumarcie roślin (przy temperaturze ok. 20°C i deszczowej pogodzie nawet w 5 dni) oraz porażenie owoców, które nie nadają się do spożycia. Jakie są pierwsze objawy zarazy ziemniaczanej na pomidorach? Są to przede wszystkim nieregularne, ciemniejące plamy na liściach. Z czasem zmiany obejmują także pędy i owoce.

Kolejną często występującą chorobą pomidorów jest szara pleśń, która objawia się żółtawymi lub szarozielonymi plamami na liściach oraz łodygach. Infekcja obejmuje także owoce – pojawiają się na nich wodniste, pokryte szarą grzybnią zmiany. Podobnie jak w przypadku zarazy ziemniaczanej porażone plony są niezdatne do spożycia. Pamiętajmy, że pleśń wnika w głąb owoców, dlatego nie wystarczy odkroić zainfekowanej części.

Jakie jeszcze choroby atakują pomidory? Na liście znajduje się m.in. alternarioza, brunatna plamistość liści, rak bakteryjny czy sucha zgnilizna wierzchołkowa. Ostatnia z nich powodowana jest nie przez patogeny, tylko niedobory pokarmowe – niedostatek wapnia.

Środki na bazie naturalnych składników pomogą nam otrzymać zdrowe i duże pomidory. Środki na bazie naturalnych składników pomogą nam otrzymać zdrowe i duże pomidory. Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Przeczytaj również: Przerzedzanie pomidorów. Sposób na jeszcze więcej owoców lepszej jakości

3 lipcowe opryski pomidorów – jak je zrobić i stosować?

W lipcu, czyli w okresie owocowania, pomidory często są atakowane przez groźne choroby. Jak chronić je przed patogenami, zwłaszcza zarazą ziemniaczaną? Jednym z najlepszych na to sposobów są profilaktyczne opryski wzmacniające odporność roślin. Jeśli chcemy otrzymać plony bez chemii, zdecydujmy się na naturalne środki, które łatwo przygotujemy w domu. Oto 3 przepisy na lipcowe opryski pomidorów:

  • Woda utleniona – na każdy litr wody dodajemy 2-3 łyżki wody utlenionej. Starannie mieszamy, przelewamy do spryskiwacza i nanosimy na krzaczki pomidorów;

  • Czosnek – do 1 l wody wrzucamy 5 przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku. Zostawiamy w lodówce na całą noc, po czym gotujemy na małym ogniu przez 15 min i studzimy. Cedzimy przez sito do i wlewamy do butelki z atomizerem. Rozpylamy na rośliny;

  • Drożdże piekarskie – w 10 l letniej wody rozpuszczamy 1 kostkę świeżych drożdży piekarskich (100 g). Mieszanką spryskujemy pomidory.

Jak często powtarzać opryski pomidorów? Najlepiej pamiętać o nich raz w tygodniu przez całe lato. Proponowane środki możemy stosować zamiennie. Pomidory najbezpieczniej opryskiwać późnym wieczorem. Warto mieć na uwadze, że opryski te zapobiegają chorobom, ale często są skuteczne w razie wystąpienia pierwszych objawów. W przypadku poważnej infekcji mogą jednak okazać się niewystarczające.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dużo soczystych, zdrowych i jędrnych pomidorów. Uprawa bez chemii i sztucznych wspomagaczy

Dlaczego pomidory pękają na krzaku? Ogrodnik zdradza sposób, jak temu zapobiegać

Połam pomidora, a szybciej dojrzeje. Sposoby na przyspieszenie dojrzewania pomidorów na krzaku

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.