Porady ogrodnicze

Żywopłot z buka. Jak założyć i pielęgnować? Kiedy przycinać, by gęsto rósł?

Żywopłot z buka to świetny sposób, żeby zastąpić powszechnie stosowane w takich nasadzeniach tuje. Które odmiany nadadzą się do tego najlepiej? W jakich odstępach umieszczać w ziemi kolejne sadzonki, aby szybko uformowały jednolitą, zieloną ścianę? Czy żywopłot z buka będzie spełniał swoją rolę także w zimie? Odpowiadamy.

Żywopłot z buka. Jak założyć i pielęgnować? Kiedy przycinać, by gęsto rósł?
Buk idealnie nadaje się na żywopłot. Rośnie gęsto, nie zrzuca liści na zimę. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Żywopłot z buka – jaką odmianę wybrać?

Słowo "żywopłot" u większości z nas od razu przywodzi na myśl dorodne, zimozielone tuje. To jednak niejedyne rośliny, które idealnie nadają się do uformowania zielonej ściany odgradzającej posesję nie tylko od oczu sąsiadów czy przechodniów, ale także hałasu, kurzu, czy wiatru.

Jedną z takich roślin jest buk pospolity – ten sam, który naturalnie wyrasta na okazałe, nierzadko kilkudziesięciometrowe drzewo. Przy odpowiednim prowadzeniu polegającym przede wszystkim regularnym przycinaniu, ta sama roślina może formować gęstą, liściastą ścianę o dowolnej wysokości – w przypadku żywopłotów zwykle od 1,5 do 4 metrów.

Najciekawsze odmiany, które mogą posłużyć do założenia żywopłotu z buku to:

  • Dawyck Gold – popularna odmiana o zielonożółtych liściach, która wysokość 5 metrów osiąga po ok. 10 latach;
  • Zlatia – odmiana o początkowo żółtym, a potem jasnozielonym listowiu;
  • Albovariegata – bardziej ekstrawagancka odmiana o dwukolorowych ciemno- i jasnozielonych liściach (miejscami niemal zupełnie białych lub żółtych);
  • Atropunicea – dla wszystkich, którzy chcą mieć żywopłot w kolorze ciemnoczerwonym, który na jesień przybiera żółte i pomarańczowe odcienie.

Poszczególne odmiany nie różnią się specjalnie pod względem preferowanych warunków uprawy. Wszystkie poradzą sobie dobrze niezależnie od nasłonecznienia stanowiska. Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej gleby – drzewo potrzebuje podłoża żyznego, próchniczego i wilgotnego, ale niepodmokłego. 

Najintensywniejszego podlewania wymaga w okresie letnim (czerwiec-sierpień).

Co ważne w przypadku żywopłotów, buki (szczególnie młode) nie gubią na zimę wszystkich liści. Na gałązkach utrzymuje się znaczna część zaschniętego, przebarwionego listowia, które – po pierwsze – pięknie komponuje się ze śniegiem, a po drugie – nawet w zimie nie dopuszcza niepożądanych spojrzeń do zacisza ogrodu.

Przeczytaj również: Żywopłot z cisa usuwa tuje w cień. Jak sadzić i pielęgnować cis na żywopłot?

Kiedy i w jakich odstępach sadzić buki na żywopłot?

Przed zasadzeniem żywopłotu należy dokładnie oczyścić i przekopać wygospodarowany fragment działki. Dobrze też przy okazji dostarczyć do gleby niezbędne do prawidłowego wzrostu składniki odżywcze, nada się do tego nawóz z kompostu lub obornika.

W zależności od tego, jak szeroki ma być żywopłot, sadzonki buka można umieszczać w jednym lub dwóch rzędach. W drugim przypadku odstępy będą nieco większe, jednak w późniejszych latach ze względu na utrudniony dostęp promieni słonecznych dolne warstwy mogą dość obficie gubić liście. 

Podczas zmiany pór roku, zmienia się również kolor liści buka. Fot. CanvaPro

Odpowiedni odstęp w zależności od liczby rzędów będzie wynosił:

  • 20-30 cm – jednorzędowy żywopłot z buka;
  • 25-40 cm – dwurzędowy żywopłot z buka.

Przy tworzeniu zielonych konstrukcji takich jak żywopłot niezbędna jest też precyzja. Dla utrzymania linii prostej na dłuższym odcinku przyda się sznurek rozciągnięty między wbitymi palikami, mocno naprężona, wytrzymała taśma lub jakakolwiek inna metoda spełniająca podobną rolę.

Do sadzenia należy użyć bezlistnych sadzonek. Optymalny termin nasadzeń to wczesna wiosna lub jesień.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo przycinać gałęzie drzew? Uważaj, bo obowiązują cię przepisy

Jak przycinać buki w żywopłocie?

Buk to jeden z gatunków, który niemal w każdej odmianie świetnie znosi cięcie i jest bardzo podatny na formowanie jego pokroju.

Jeżeli nasadzenie miało miejsce wczesną wiosną, to pierwsze przycinanie najdłuższych pędów należy przeprowadzić już po kilku miesiącach, jeszcze w tej samej porze roku. Drugie cięcie buka przypada na przełom lata i jesieni (sierpień i wrzesień), choć większość źródeł podaje, że pędy można usuwać także po okresie wegetacyjnym (między listopadem a lutym).

Właściwe formowanie boków i "dachu" żywopłotu zaczyna się, gdy rośliny osiągną przynajmniej 1 metr wysokości. Po przeprowadzonym cięciu wszystkie rany należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego. 

Ewentualne zimowe cięcie powinno odbywać się tylko w ostateczności – młode buki nie najlepiej znoszą mrozy, a przerwanie struktury zewnętrznej ułatwi zimnu wniknięcie w głębsze warstwy rośliny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj równie:

Kwiaty rabatowe. Terminarz siewu, sadzenia i kwitnienia

Żywopłot z grabu wypiera tuje. Kiedy sadzić i jak pielęgnować grab na żywopłot?

Żywopłot całoroczny - jak założyć i pielęgnować. Najlepsze rośliny na żywopłot całoroczny

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.