Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żywopłot całoroczny - jak założyć i pielęgnować. Najlepsze rośliny na żywopłot całoroczny

Żywopłot całoroczny jest idealną propozycją dla osób, które pragną otaczać się zielenią przez cały rok. Do żywopłotu całorocznego musimy wybierać zimnozielone rośliny, zachowujące zieloną barwę nawet jesienią i zimą. Sprawdź, jakie odmiany roślin wybrać oraz w jaki sposób założyć, a później pielęgnować żywopłot całoroczny.  

Żywopłot całoroczny - jak założyć i pielęgnować. Najlepsze rośliny na żywopłot całoroczny
Przez okrągły rok osłania przed wzrokiem wścibskich. Najlepszy wybór na gęsty żywopłot. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest żywopłot całoroczny? 

Żywopłot całoroczny inaczej nazywany jest zimnozielonym, zachowującym zieloną barwę przez cały rok. Oprócz blokowania dostępu do działki żywopłot całoroczny tłumi hałas, zatrzymuje wiatr, a także stanowi schronienie dla zwierząt i ptaków w chłodniejszych miesiącach. Żywopłot całoroczny nadaje uroku działce, szczególnie gdy zostaje pokryta warstwą śniegu. 

Rośliny iglaste w żywopłocie całorocznym mają liście zwinięte w igły, które nie odparowują wody, a więc są chronione przed mrozem. Z kolei rośliny liściaste w żywopłocie całorocznym zachowują chlorofil, pozwalający na proces fotosyntezy nawet przy małej ilości promieni słonecznych. 

Jakie rośliny wybrać na żywopłot całoroczny? 

Na żywopłot całoroczny możemy wybrać zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste. Jakie okazy należą do tej pierwszej grupy? 

To inaczej tuje, zachowujące zielony kolor przez cały rok. Żywopłot całoroczny z żywotników chroni przed hałasem i wiatrem. Niektóre odmiany tui brązowieją na zimę, a wiosną wypuszczają nowe, zielone pędy. Rośliny te cechują się odpornością na mróz oraz prawidłowym wzrostem nawet na niesprzyjających warunkach glebowych 

Żywopłot całoroczny ze świerku pospolitego preferuje żyzne podłoże, bardzo dobrze wygląda na nasłonecznionym stanowisku. Takie żywopłoty całoroczne cechują się dużym zagęszczeniem.  

Żywopłot całoroczny z cisu pospolitego rośnie zarówno na nasłonecznionym, jak i zacienionym stanowisku. Jego wzrost jest dość powolny, jednak pięknie dekoruje ogrody i uodparnia się na mróz. Cis pospolity najlepiej rośnie na wilgotnym podłożu, jego naturalne środowisko to poszycie leśne.  

Rośliny liściaste również mogą sprawdzić się w żywopłocie całorocznym. Jakie okazy wybrać?

Wzrost tej rośliny jest dość powolny, jednak ma ciekawe ulistnienie, które będzie wyglądać pięknie w żywopłocie całorocznym. Młode rośliny, rosnące w chłodnych regionach, warto zabezpieczyć na zimę.  

To plącze jest odporne na mróz, nie ma specjalnych wymagań glebowych, a latem zostaje zapylane przez owady. Żywopłot całoroczny z bluszczu irlandzkiego nie tylko cieszy oko cały rok, ale również zapewnia prywatność. 

Liście laurowiśni wschodniej są błyszczące i zachowują zieloną barwę przez cały rok. Roślina jest odporna na mróz, jednak warto zabezpieczyć młode okazy na zimę. Laurowiśnia wschodnia preferuje żyzną i wilgotną glebę. 

Przeczytaj również: Ognik szkarłatny w ogrodzie. Przytnij go na wiosnę, a będzie zdobił ogród cały rok

Jak założyć żywopłot całoroczny? 

Do prawidłowego założenia żywopłotu całorocznego należy odpowiednio przygotować glebę. Przy małopróchniczym podłożu musimy użyć nawozu wieloskładnikowego lub kompostu albo nawozu naturalnego. Z kolei nawożenie jesienią nie jest konieczne ze względu na kończący się okres wegetacji roślin.  

Przed założeniem żywopłotu całorocznego należy również usunąć chwasty, już w trakcie przekopywania, aby nie hamowały wzrostu nowych roślin. Po wykonaniu tych czynności powinniśmy posadzić żywopłot całoroczny według ustalonego projektu. Możemy posadzić go w liniach prostych, zakrzywionych czy zaokrąglonych przy pomocy taśmy mierniczej lub sznurka. Pamiętajmy, aby nie zakładać żywopłotu całorocznego nad rurami wodociągowymi lub nad kanalizacją.  

Po wyznaczeniu linii sadzenia żywopłotu całorocznego przystępujemy do ustawiania doniczek z sadzonkami. W tym momencie jesteśmy w stanie określić odstępy między nimi, mając na uwadze późniejsze rozmiary roślin.  

Żywopłot całoroczny potrzebuje dużo wody w trakcie zakładania. Z dołków pod rośliny należy usunąć doniczki szkółkarskie i obficie podlać glebę. Możemy również rozsypać ściółkę z kory lub szyszek, aby zabezpieczyć roślinę przed wysychaniem. Wokół łodygi zostawiamy pierścień, aby woda dotarła do korzeni.  

Przeczytaj również: Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Jak pielęgnować żywopłot całoroczny? 

Żywopłot całoroczny wymaga pielęgnacji, szczególnie jeśli chodzi o jego przycinanie. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać tzw. cięcie pielęgnacyjne na żywopłocie kwitnącym naturalnie. Oczywiście możemy przycinać go częściej, jeśli chcemy uzyskać geometryczne i dopracowane kształty. Pamiętajmy, aby używać nożyc ręcznych lub elektrycznych.  

Liściasty żywopłot całoroczny skracamy wiosną, przycinając jego pędy od 20 do 40 cm, w zależności od gatunku roślin. Młode okazy możemy ciąć kilka razy w sezonie, natomiast starsze rośliny nie potrzebują aż tak intensywnego obcinania.  

Iglasty żywopłot całoroczny jest mniej wymagający, chociaż świerk pospolity stanowi wyjątek. Wymaga on cięcia od 2 do 3 razy roku w fazie zagęszczenia.  

Bluszcz irlandzki wymaga regularnego cięcia i zaplatania pędów, aby uzyskać formę żywopłotu. Bluszcze mają bardzo duże przyrosty, dlatego potrafią stworzyć uformowany żywopłot całoroczny w niecałe 3 lata.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Żywopłot liściasty — jak i kiedy przycinać krzewy, żeby żywopłot był gęsty i zdrowy? Nawożenie i pielęgnacja żywopłotów liściastych

Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.