Porady ogrodnicze

Idealne drzewko do małego ogrodu. Piękne, trwałe i proste w uprawie

Cis to roślina, która jest znana głównie dlatego, że można formować ją na wiele sposobów i tworzyć niepowtarzalne dekoracje ogrodowe. Może być zarówno eleganckim iglakiem, jak i majestatycznym, długowiecznym drzewem. Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Poznaj najciekawsze jej odmiany i dowiedz się, jak uprawiać cisy w ogrodzie.

Cis pospolity to wspaniała roślina, która sprawi, że ogród nabierze eleganckiego charakteru Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Cis – krzew i drzewo w jednym

Cisy, łac. Taxus, to długowieczne rośliny iglaste, które pojawiły się na Ziemi ok. 400 milionów lat temu. W naturze występują głównie w Europie, a także w Północno-Wschodniej Azji i Północno-Zachodniej Afryce oraz Ameryce Północnej.

W Polsce "na dziko" rośnie tylko jeden gatunek – cis pospolity. Dawniej był on bardzo chętnie wycinany ze względu na jego wspaniałe – twarde, ale elastyczne – czerwonobrunatne drewno, idealne do tworzenia łuków i mebli. W przeciwieństwie do surowca pozyskiwanego z innych iglaków drewno cisowe jest pozbawione żywicy, dzięki czemu jest bardzo gładkie i przyjemne w dotyku. Na szczęście od 1423 roku, za sprawą króla Władysława Jagiełły, jest objęty ochroną. Zakaz wycinki obowiązuje do dziś.

Cisy w ogrodzie mogą być uprawiane jako krzewy i drzewa. Świetnie znoszą cięcie, są zimozielone, bardzo wolno rosną, a do tego pięknie się zagęszczają, więc od wieków ogrodnicy chętnie tworzą z nich roślinne, efektowne rzeźby, które zdobią ogród przez cały rok. Ale nieprzycinane również świetnie sobie radzą.

Cisy są znane z długowieczności i z tego, że osiągają imponujące rozmiary. W sprzyjających warunkach dorastają do 26 m wysokości – aby osiągnęły takie rozmiary, potrzebują bardzo dużo czasu. W ciągu roku dorosłe osobniki rosną zaledwie o kilkanaście cm. Dobrym przykładem jest najstarszy egzemplarz w Polsce – Cis henrykowski, który ma ok. 1 300 lat i osiągnął tylko 10,5 m wysokości. Dlatego iglaki te są często polecane do małych ogrodów.

owoce cisu Cisy polecane są do małych ogrodów Fot. 123RF/PICSEL

Cis – odmiany uprawiane w Polsce

Cis jest dość specyficznym rodzajem iglaka. Na świecie istnieje zaledwie osiem jego gatunków. Są one bardzo do siebie podobne, a przez niedoświadczonych ogrodników – często mylone. W tej grupie znajduje się wspomniany już, popularny w Polsce, cis pospolity. W sprzedaży można spotkać aż 70 jego odmian. Wśród nich warte uwagi są:

 • cisy kolumnowe, np. "David" – tworzą proste, kolumnowe słupy, które gęsto porastają wzniesionymi i sztywnymi pędami pokrytymi płaskimi igłami. Młode egzemplarze mają jasnozielony kolor z seledynowym paskiem na środku, przez co iglak wygląda, jakby był pozłacany. Z czasem stają się ciemnozielone, a żółty kolor pojawia się tylko na końcach igieł. Cisy kolumnowe dorastają do 2 m wysokości, ale są długowieczne i odporne na mróz, więc doskonale sprawdzają się w niewielkich ogrodach w całej Polsce,
 • cisy krzaczaste "Summergold" – wytwarzają wzniesione, sztywne pędy, pokryte płaskimi i miękkimi w dotyku igłami, które mają ciemnozielony kolor i żółtą obwódkę. To dość niskie cisy. Krzewy rosną na wysokość 1 m, ale za to tworzą efektowną, szeroką, spłaszczoną i gęstą koronę, która jest wspaniałą ogrodową ozdobą! Jednak cisy krzaczaste są mniej odporne na zimno w porównaniu do innych odmian cisu pospolitego, dlatego przed nadejściem mrozów należy je odpowiednio zabezpieczyć. Za to świetnie rosną na nasłonecznionych stanowiskach,
 • cisy okrywowe "Repandens" – są to niskie krzewy, które tworzą pokładające się, ułożone horyzontalnie pędy. Mogą one osiągnąć nawet 3 m szerokości, dzięki czemu pozwalają stworzyć wspaniały zielony "dywan" lub szpaler w ogrodzie. Tworzą błyszczące, ciemnozielone igły, które subtelnie wyginają się ku górze. To świetne tło dla innych roślin ogrodowych!

Szukasz gęstej, łatwej do formowania odmiany cisu? Kule, stożki i inne figury oraz żywopłot z łatwością wykonasz z gatunku pośredniego. Jest to roślina, która powstała przez skrzyżowanie cisu pospolitego z japońskim. Osiąga niewielkie rozmiary, więc dobrze sprawdza się w każdym ogrodzie.

Cisowi pośredniemu bardzo służy regularne obcinanie. Dzięki usunięciu chorych pędów można zapobiec np. rozwojowi grzybów, które powodują brązowienie igieł i obumieranie rośliny. Dlatego warto przeprowadzać ten zabieg cyklicznie, najlepiej wiosną. Na tle innych odmian cis pośredni wyróżniają ciemno- lub jasnozielone, miękkie igły. W rezultacie żywopłot z cisu tworzy piękną klamrę kompozycji ogrodowej i sprawia, że całość wygląda schludnie i stylowo.

Ważne jest to, że tak jak cis pospolity, cis pośredni jest odporny na mróz i nie potrzebuje dodatkowej ochrony zimą. Dlatego dobrze sprawdza się nawet na wschodnich terenach Polski.

Przeczytaj: Ozdobią i taras i ogród! Kiedy sadzić iglaki?

Cis w ogrodzie – uprawa

Chcesz stworzyć elegancki ogród na wzór francuskich parków? A może szukasz zastępstwa dla bukszpanu wieczniezielonego, który obecnie pada ofiarą ćmy bukszpanowej w całej Europie? Cis sprawdzi się doskonale. Jednak zanim posadzisz go w swoim ogrodzie, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju. Krzew najlepiej rośnie:

 • na słonecznym lub nieco zacienionym stanowisku – toleruje dużą ilość światła, więc można go posadzić wzdłuż ogrodzenia i ciągów komunikacyjnych,
 • na glebie wapiennej o zasadowym lub obojętnym pH, o umiarkowanej wilgotności – taka ziemia jest często spotykana w przestrzeniach publicznych, dlatego cis odnajduje się tam doskonale. Jednocześnie roślinie nie służy stanowisko, na którym panuje wysoki poziom wód gruntowych lub jest zbyt sucho,
 • samodzielnie lub sadzony w rozstawie ok. 35-50 cm – odpowiednia odległość między sadzonkami jest bardzo ważna. Dzięki temu rośliny nie zaczną zagłuszać siebie nawzajem i nie trzeba będzie czekać zbyt długo na upragnione efekty,
 • regularnie nawożony od kwietnia do sierpnia – młode okazy należy nawieźć pierwszy raz po ok. 8-10 tygodniach od posadzenia i dokarmiać co 3-5 tygodni. Z kolei starsze, 2-3-letnie egzemplarze, potrzebują nawozu tylko 2-3 razy w okresie wegetacyjnym.

Nie należy zapominać o regularnym przycinaniu cisów. Jest niezbędne, aby te rośliny mogły dobrze wyglądać i być zdrowe.

https://static.deccoria.pl/4/f/f/b4231988846dc327d0749d5c8f7c11a9_4ff99eb3a4f9edb55d26d3b715404a64.jpg Przycinanie cisów to zabieg, który należy wykonywać regularnie Fot. 123RF/PICSEL 

Cięcie cisa pospolitego – termin i sposób

Cięcie pędów cisa pospolitego należy przeprowadzać dwa razy do roku:

 • wczesną wiosną, zanim roślina zacznie wypuszczać młode pędy,
 • najpóźniej w sierpniu, aby nowe odrosty zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Zabieg należy przeprowadzać czystym i przede wszystkim ostrym narzędziem. Jeśli wcześniej obcinałeś chore pędy, koniecznie umyj i zdezynfekuj ostrze przed cięciem następnych. Inaczej w prosty sposób zainfekujesz całą roślinę.

Cisa warto obcinać w ciepły, pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Dzięki temu mocne słońce nie poparzy "ran", a deszcz nie spowoduje gnicia. Pamiętaj, że młode okazy nie potrzebują radykalnych zabiegów. Wystarczy usunąć chore i zniszczone pędy oraz skrócić pędy mniej więcej w połowie zeszłorocznego przyrostu nad zdrowym, silnym pąkiem. W ten sposób cis bardzo łatwo i szybko się zagęści. Natomiast, jeśli tniesz uformowane już rośliny, bez wahania pozbywaj się całych zeszłorocznych pędów.

Obcinanie krzewu w taki sposób ma wiele zalet:

 • pobudza pędy do wzrostu i produkcji igieł, dzięki czemu roślina zagęszcza się i tworzy wspaniałą, elegancką dekorację ogrodu,
 • pozwala kontrolować rozrost rośliny,
 • zapobiega łamaniu się starych pędów i zniszczeniu pokroju,
 • odmładza cisa, co podnosi jego atrakcyjność,
 • zapewnia równomierny dostęp do światła wszystkim pędom,
 • pozwala „przewietrzyć” krzew, a tym samym zapobiec rozwojowi grzybów.

Przed wykonaniem jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących cisa należy założyć rękawice ochronne. Wszystkie części rośliny, oprócz jej owoców, są trujące. Szczególnie niebezpieczne jest spożycie nasion, które w nadmiernej ilości mogą doprowadzić do śmierci. Dlatego, jeśli masz dzieci lub zwierzęta, wybierz do ogrodu odmiany męskie tej rośliny – nie zawiązują owoców.

Cis pospolity to dumna, wspaniała roślina, która sprawi, że twój ogród nabierze eleganckiego, a nawet wytwornego charakteru.

„Polacy za granicą”: Wszystkie uroki jednego z największych ogrodów botanicznych na świecie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Idealne drzewko do małego ogrodu. Piękne, trwałe i proste w uprawie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.