Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak szybko rozmnażać powojniki? Prosty sposób na piękny ogród pełen clematisów

Gęsto pokryte gwiaździstymi kwiatami ściany drewnianej altany, ogrodzenia, pergole i przepierzenia to zasługa powojników  rozrastające się w mig rośliny o dużych kwiatach tworzą istnych spektakl pełen kolorów i życia. Wabią pszczoły oraz wielobarwne motyle, zaś nocą są bezpiecznym, zacisznym schronieniem dla ciem. Chcesz mieć wokół siebie jeszcze więcej kwitnących pnączy? Zdradzamy, jak rozmnażać powojniki tak, jak robią to angielscy ogrodnicy i z roku na rok powiększać barwną kolekcję clematisów za darmo.

Jak szybko rozmnażać powojniki? Prosty sposób na piękny ogród pełen clematisów
Zastanawiasz się, jak rozmnażać powojniki? Angielscy ogrodnicy podpowiadają dwie, proste metody - wyhoduj własne sadzonki, jak z najlepszego ogrodnictwa. Fot. igaguri_1/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy rozmnażać powojniki?

Z jednej, małej sadzonki można wyhodować prawdziwą kaskadę kwiatów, a poprowadzenie pędów po stabilnej konstrukcji umożliwia formowanie kolorowych, gwiaździście ukwieconych ścian. Za pomocą rozmaitych odmian clematisów, czyli powojników da się zupełnie odmienić krajobraz wokół domu – znikną szpetne elementy architektury, których nie ma czasu odnowić, ożyje smutny kąt przy starym ogrodzeniu, ażurowa balustrada okryta zostanie gęstą kołdrą żywo zielonych liści, a kwiaty wśród nich będą tylko dodawać jej uroku.

Powojniki porastają barierki, surowe, okratowane ściany, malują na rozmaite kolory pergole i altany, wystarczy, że zapewnimy im odpowiednie warunki i przyjazną przestrzeń, a pną się ku górze i we wszystkie inne strony bez opamiętania. To wyjątkowo wdzięczne rośliny o kwiatach, które przypominają gwiazdy: jasnoróżowych, liliowych, fioletowych, kremowych i białych, a nawet dwubarwnych z intrygującym wzorem. Dlatego z pewnością ucieszy cię fakt, że zamiast kupować nowe sadzonki do powiększenia barwnej kolekcji pnączy w ogrodzie, możesz samodzielnie je przygotować.

Kiedy najlepiej rozmnażać powojniki? Jeżeli w twoim ogrodzie rosną wieloletnie rośliny, możesz zabrać się za ich rozmnażanie, gdy tylko zauważysz, że wymagają zabiegów poprawiających kondycję. Do pozyskania materiału na sadzonki konieczne jest przycięcie obecnych roślin. Warto połączyć jedno z drugim, odświeżając starszą roślinę, pobudzając ją do kwitnienia oraz pozbywając się nieproduktywnych pędów, które z kolei doskonale nadadzą się do rozmnożenia wybranego okazu.

Wiosną powojniki wypuszczają wiele nowych, świeżych przyrostów – to również dobry moment, by pozyskać cenny materiał do rozbudowy kolekcji przyjemnie pachnących, dekoracyjnych pnączy. Można przeprowadzić zabieg w maju lub czerwcu, dzięki czemu młodziutkie sadzonki będą miały dość czasu, by ukorzenić się przed nadejściem jesieni.

Przeczytaj również: Powojniki montana – jedne z najpiękniej i najdłużej kwitnących clematisów. Uprawa i pielęgnacja

Najlepsze gatunki clematisów do rozmnażania

To, jakie kwiaty posadzisz w ogrodzie, wynika z wielu rzeczy: upodobań, wiedzy i doświadczenia w uprawie roślin, ale przede wszystkim z dostępnych miejsc do obsadzenia, warunków, jakie w nich panują oraz wymagań, jakie ma dana roślina. Zapewne zwracasz dużą uwagę na kolor, kształt i wielkość kwiatów, termin kwitnienia oraz jego długość, ale to wszystko schodzi na drugi plan, gdy zaczynasz analizować, ile pracy będzie cię kosztować pielęgnacja określonych gatunków.

Brakuje ci czasu na zajmowanie się kwiatami w ogrodzie lub boisz się, że przez często popełniane błędy zniszczysz rośliny? Powojniki, szczególnie te wymienione poniżej, są idealny wyborem dla początkujących ogrodników, a przy tym bajkowo prezentują się w każdym zakątku ogrodu. Niewiele trzeba przy nich robić, codzienna pielęgnacja jest łatwa, choroby przytrafiają się rzadko, a szkodniki raczej je omijają: 

  • Clematis 'Henryi', 
  • Clematis 'Nelly Moser', 
  • Clematis 'Warszawska Nike'. 

Możesz i chcesz poświęcić kwitnącym pnączom nieco więcej czasu? W takim razie przedstawiam ci znane mi najlepsze gatunki clemantisów do rozmnażania i dekorowania ogrodu. Kilka z nich mam u siebie i nie mogę się na nie napatrzeć.

powojnik Powojniki rosną szybko, ich pędy rosną od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilku metrów w zależności od odmiany, a dekoracyjny efekt i prostota uprawy zachęcają do posadzenia ich np. na balkonie lub tarasie, gdzie brakuje zieleni. Fot. BambiG/CanvaPro

Ciekawe odmiany pochodzące od powojnika włoskiego: 

  • Clematis 'Betty Corning',
  • Clematis 'Carmencita',
  • Clematis 'Emilia Plater',
  • Clematis 'Etoile Violette',
  • Clematis 'Krakowiak',
  • Clematis 'Mazurek',
  • Clematis 'Venosa Violacea',
  • Clematis 'Purpurea Plena Elegans(piwonia wśród powojników).

Powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące: 

  • Clematis 'Guernsey Cream’,
  • Clematis 'Mrs Cholmondeley',
  • Clematis 'Piilu' (kwiaty jak wielkie, idealne rozety),
  • Clematis 'Westerplatte'.

Powojniki wielkokwiatowe późno kwitnące: 

  • Clematis 'Ashva’,
  • Clematis 'Błękitny Anioł',
  • Clematis 'Huldine’,
  • Clematis 'Polish Spirit',
  • Clematis 'Prince Charles',
  • Clematis 'Snow Storm',
  • Clematis 'Vistula',
  • Clematis 'Solina'.

Powojniki drobnokwiatowe wcześnie kwitnące: 

  • grupa Atragene  np. Clematis 'Pamela Jackman' (kwiaty swobodnie zwisające, dzwonkowate, szeroko rozpostarte),
  • grupa Montana  np. Clematis montana 'Mayleen', Clematis montana 'Freda',
  • grupa Texensis  np. Clematis 'Gravetye Beauty' (kwiaty początkowo rurkowate, otwierające się jak skrzydła), Clematis 'Princess Diana', 
  • grupa Tangutica  np. Clematis 'Bill MacKenzie', Clematis 'Lambton Park',
  • grupa Integrifolia  np. Clematis 'Alionushka', Clematis 'Sizaia Ptitsa'.

powoj Wśród wielu kolorowych odmian powojników te śnieżnobiałe okazy wprowadzają świeżość do ogrodu, subtelnie rozświetlając rozmaite jego zakątki. Białych odmian jest sporo - z pewnością znajdziesz odpowiednią do twojej przestrzeni. Fot. KirsanovV/CanvaPro

Większość zaprezentowanych odmian najlepiej rośnie w miejscach, w których ich główny pęd przy ziemi oraz system korzeniowy w podłożu osłonięte są od słońca, natomiast wysokie pędy i kwiaty skąpane są w pełnym słońcu. Ważne, by rośliny prowadzone były w sposób możliwie najbardziej swobodny, co oznacza, że to, jak bardzo kierują się ku promieniom słonecznym, zależy od nich samych. Sadzone w ten sposób pnącza są silniejsze i zdrowsze, takie też powinny być wyhodowane z nich sadzonki.

Jak rozmnażać powojniki?

Cały proces rozmnażania powojników zaczyna się już w momencie wybrania terminu pozyskania odpowiedniego rodzaju pędów pod sadzonki. Bardzo istotne jest, abyś zrobił to na tyle wcześnie, by pozyskany materiał po właściwym przygotowaniu zdążył się dobrze ukorzenić.

Jeśli decydujesz się wykorzystać do rozmnażania sadzonki zdrewniałe, zrób to najlepiej jesienią, ponieważ zdrewniałe łodygi potrzebują więcej czasu na ukorzenienie się w specjalnie przygotowanym dla nich podłożu. Zielone, świeże pędy pobierz wiosną, gdy się pojawią, mniej więcej od połowy maja do połowy czerwca. Ważny jest wybór odpowiedniej łodyżki: nie może być za młoda ani za stara.

powojniki Rozmnażanie powojników poprzez pozyskiwanie sadzonek z roślin, które rosną u ciebie w ogrodzie to najprostsza metoda, a przy tym skuteczna. Tak szybko i tanio powiększysz przydomową kolekcję, jednocześnie odmładzając starsze rośliny. Fot. HedgerowRose/emer1940/CanvaPro

Jak rozmnażać powojniki? Najlepiej zrobisz, sięgając po środkową część pędu o średnicy ok. 3 mm, z którego wyrasta przynajmniej para liści. Następnie wykonaj poniższe kroki: 

  • przytnij łodygę powojnika (możesz zachować dłuższy kawałek, z którego przygotujesz kilka sadzonek),

  • potnij ją ostrym narzędziem na mniejsze kawałki, 

  • każdy kawałek powinien zaczynać się 5-7 cm pod miejscem przyczepu nasady liści (węzła) i kończyć ok. 1,5 cm nad kolejnym węzłem, 

  • z sadzonki usuń liście, możesz pozostawić ewentualnie 1-2 niewielkie listki, 

  • dolną część sadzonki (dalej od węzła) natnij wzdłuż, zanurz ją w wodzie i w sprawdzonym środku wspomagającym ukorzenianie się pędów, 

  • we wcześniej przygotowanym podłożu (dobra ziemia z kilkucentymetrową warstwą drenażu na dnie i odkwaszonym torfem) wykonaj dziurki np. ołówkiem lub główką długopisu i wsadź sadzonki, pozostawiając widoczną jedynie ich końcówkę. 

Pamiętaj, aby przygotowane w ten sposób sadzonki w pojemniku w całości zrosić wodą.

Korzenie na młodych sadzonkach powinny pojawić się po ok. 5-6 tygodniach, ale jeśli stworzysz im odpowiednie warunki, mają szansę wykształcić się już w ciągu miesiąca. Musi być im ciepło i wilgotno, dlatego polecam wykorzystać tzw. foliową czapkę, czyli specjalne okrycie. Nie zapominaj, że należy je regularnie zdejmować, aby sadzonki otrzymały zastrzyk świeżego powietrza, inaczej mogą pojawić się na nich ogniska chorób grzybowych.

Gdy pojawią się korzenie, czas przesadzić twoje maleńkie powojniki do osobnych doniczek pełnych żyznej, przepuszczalnej ziemi. Ani się obejrzysz, a nowe pędy zaczną piąć się w górę, okrywając kwiatami kolejne warstwy twojego ogrodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Begonie zwisające. Jak sadzić i pielęgnować, by bujnie kwitły cały sezon?

Trik na kwitnienie begonii. Łodygi będą uginać się od kwiatów

Purpurowe kule zachwycają na rabacie. Uprawa i pielęgnacja gomfreny kulistej

Najlepszy naturalny nawóz do azalii. Jeszcze nigdy tak pięknie nie kwitła

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.