Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie młodych pędów sosny. Kiedy i jak przycinać młodą i starą sosnę?

Sosny to niezwykle popularne drzewa iglaste, które są często wykorzystywane w ogrodowych aranżacjach. Są niewymagające i wytrzymałe, a ich pięknym wyglądem możemy cieszyć się przez długie lata. Wiele gatunków, z wyjątkiem odmian karłowych, rosną szybko i osiągają dosyć spore rozmiary. Aby ograniczyć ich wzrost i nadać drzewkom pożądany kształt, konieczne jest przycinanie. Kiedy i jak przyciąć młode pędy sosny? Czy stare drzewa potrzebują tego zabiegu? Sprawdź.    

Przycinanie młodych pędów sosny. Kiedy i jak przycinać młodą i starą sosnę?
Sprawdź, po co przycinać młode pędy sosny i jak to zrobić, aby drzewko zdrowo rosło. Fot.tamu1500/123RF.com

Spis treści:

Po co przycinać młode pędy sosny?

Sosny to jedne z najchętniej sadzonych drzew w ogrodach. Pięknie wyglądają przez cały rok, a przy tym są wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne, w tym suszę, wiatr czy mrozy. Swoją popularność zawdzięczają też niewielkim wymaganiom uprawowym – nie potrzebują wiele, aby dobrze rosnąć. Do wyboru mamy mnóstwo gatunków i odmian, które różnią się od siebie m.in. wysokością, kolorem igieł, kształtem szyszek, a nawet wymaganiami. Większość z nich (oprócz odmian karłowych) charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. Sosny mogą osiągać spore rozmiary, a większość drzew tego rodzaju dorasta do 30-40 cm wysokości. W związku z tym wiele osób (zwłaszcza posiadających małe ogrody) wybiera odmiany o bardzo wolnym tempie wzrostu, które osiągają małe rozmiary (takie jak sosna wejmutka 'Sea Urchin' czy sosna bośniacka 'Schmidtii'). Natomiast w przypadku sosen silnie rosnących konieczne jest ich przycinanie.

Po co przycinać młode pędy sosny? Zbyt wysokie drzewa mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku burz czy silnych wiatrów. Ponadto powodują nadmierne zacienienie działki, co negatywnie wpływa na uprawiane rośliny. Sosny mogą też zagłuszyć wszystkie gatunki znajdujące się w pobliżu. Dlatego przycinanie młodych pędów to świetny sposób na ograniczenie wzrostu drzewa, ale nie tylko. Zabieg ten pobudza rośliny do wytwarzania pędów bocznych. Pozwala też zapewnić ładniejszy i bardziej zagęszczony pokrój.      

jak przyciąć młode pędy sosny Aby ograniczyć wzrost sosny, należy przyciąć jej młode pędy. Fot.orestligetka/123RF.com

Kiedy i jak przyciąć młode pędy sosny?

Należy pamiętać, że sosny przycina się inaczej niż pozostałe iglaki. Należy to zrobić w okresie przyrastania nowych pędów, czyli na przełomie maja i czerwca. Młode przyrosty, tzw. świeczki, wytwarzane są na końcach pędów. W momencie, gdy będą miały kilka lub kilkanaście centymetrów, należy je skrócić o połowę lub o 1/3 ich długości. Ważne jest, aby zrobić to jeszcze przed pojawieniem się na nich igieł. Czynność tę można przeprowadzić za pomocą sekatora lub nożyc ogrodowych. Narzędzia powinny być zdezynfekowane, aby nie przenosić ewentualnych chorób na drzewa. Ze względu na to, że przyrosty są miękkie i dość kruche, można je też wyłamywać.      

Przeczytaj również: Najdłużej kwitnące krzewy do ogrodu. Kwiaty zachowują aż do przymrozków

Co ciekawe, po przycięciu młodych pędów sosny, możemy nie stosować maść ogrodniczą. Drzewo doskonałe radzi sobie z ranami dzięki intensywnemu wytwarzaniu żywicy, która wykazuje działanie grzybobójcze. Ponadto wszelkie prace przy sosnach najlepiej wykonywać w rękawiczkach, gdyż można zabrudzić się żywicą. Skrócenie młodych przyrostów nie tylko ogranicza wzrost drzew, ale również stymuluje wytwarzanie pąków bocznych. To sprawi, że rośliny będą bardziej zagęszczone, co pozwoli cieszyć się ich pięknym wyglądem.     

przycinanie starych sosen Przycinanie młodych pędów sosny należy przeprowadzić na przełomie maja i czerwce. Fot.tamu1500/123RF.com

Co zrobić z młodymi pędami sosny?

Młode pędy sosny możemy wrzucić do kompostownika, ale nie tylko. Mało kto wie, że zawierają one wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych. Znajdziemy w nich m.in. dużo witaminy C, związków flawonowych czy garbników, dlatego są często stosowane w leczeniu przeziębienia czy w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Ponadto pędy sosny wzmacniają naszą odporność, a dzięki zawartości antyoksydantów pomagają w zwalczaniu wolnych rodników.

Można z nich zrobić m.in. domowy syrop. Należy przede wszystkim oczyścić pędy z brązowej łuski, a następnie dokładnie umyć i osuszyć. Pocięte na kawałki przekładamy w słoiku warstwami z cukrem w proporcji zbliżonej 1:1. Na koniec wlewamy do niego trochę wody i mocno zakręcamy. Taki słoik odstawiamy w nasłonecznione miejsce na kilka tygodni. Gdy uzyska herbacianą barwę, przecedzamy i przechowujemy w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Dzięki temu syrop z młodych pędów sosny nie straci właściwości przez kilka kolejnych lat.     

Przycinanie starych sosen

Sposób przycinania starych sosen zależy od gatunku. Jedno pozostaje jednak niezmienne: zabieg ten powinien mieć miejsce w okresie wyrastania młodych przyrostów, czyli na przełomie maja i czerwca. Przycinanie starych sosen można przeprowadzić na dwa sposoby. Można delikatnie skrócić same wierzchołki. Nie możemy tego zrobić zbyt krótko, inaczej powstanie nieestetyczny kikut niewytwarzający odrostów. Ponadto można wyciąć całe gałęzie przy nasadzie, zwłaszcza te uszkodzone, uschnięte lub powodujące nadmierne zagęszczenie. Przycinanie starych sosen najlepiej przeprowadzać regularnie, co roku, niż jednorazowo radykalnie skrócić gałęzie.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Krzewy na pachnący żywopłot. Odgradzają ścianą pięknych i aromatycznych kwiatów

Pielęgnacja azalii po przekwitnięciu. Co zrobić, żeby bujniej zakwitła w przyszłym sezonie?

Groźny szkodnik śliw już zaczął działać. Śpiesz się z opryskiem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.