Porady ogrodnicze

Czy magnolie trzeba okryć na zimę? Jak zabezpieczyć magnolię przed mrozem?

Ta piękna roślina, znana ze swoich dużych kwiatów i urodziwych liści, jest chętnie uprawiana w ogrodach i na działkach. Gdy zakwitnie, wygląda niezwykle widowiskowo. Niskie temperatury mogłyby jednak źle na nią wpłynąć. Jeśli więc chcemy, by bujnie zakwitła wiosną, tuż po pierwszych przymrozkach musimy zabezpieczyć ją przed zimowym chłodem. Jak to zrobić i czego użyć? Jak zabezpieczyć magnolię przed mrozem?

Czy magnolie trzeba okryć na zimę? Jak zabezpieczyć magnolię przed mrozem?
Zawiązujące się latem jesienią nowe pąki kwiatowe mogą w zimie przemarznąć, a wtedy magnolia nie zakwitnie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

  • Magnolia – charakterystyka
  • Magnolia – odmiany
  • Które magnolie trzeba zabezpieczyć na zimę?
  • Jak zabezpieczyć magnolię na zimę? (kopczykowanie, okrywanie)

 

Magnolia – charakterystyka

Magnolia to rodzaj drzew lub krzewów z rodziny magnoliowatych. To piękne rośliny, które bujnie zakwitają wiosną – jako jedne z pierwszych, choć zależy to od gatunku. Wyróżniają się dużymi kwiatami w kolorze białym, różowym lub purpurowym. Wyhodowano również odmiany o kwiatach żółtych. Na niektórych gatunkach można zauważyć różowobrązowe owoce. Najczęściej uprawianym w ogrodach gatunkiem jest magnolia pośrednia, posiadająca wiele interesujących odmian, w tym między innymi ‘Lennei’, ‘Brozzonii’ czy ‘San Jose’.

Magnolie lubią słoneczne stanowiska, osłonięte przed mroźnym wiatrem i przepuszczalną, lekko kwaśną glebę. Przed zimą trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ nie są wystarczająco odporne na mróz. Rosną dziko w Azji Wschodniej i w Ameryce Północnej oraz w północnej części Ameryki Południowej. To widowiskowe rośliny ozdobne, które z racji na dużą estetykę są często uprawiane w ogrodach i na działkach – także i w Polsce.

Zobacz więcej zdjęć

Magnolia – odmiany

Magnolia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych roślin. Symbolizuje dumę, szlachetność, szczerość i godność. Występuje w wielu gatunkach i odmianach, z których część jest popularniejsza niż inne.

Różowe i purpurowe magnolie cieszą się dużym zainteresowaniem. Ozdobnym drzewkiem, które jest dość często hodowane, jest magnolia purpurowa. Posiada najintensywniej wybarwione kwiaty wśród wszystkich odmian magnolii. Od wewnątrz płatki są białe. Roślina jest tym chętniej wybierana do ogrodów, że zakwita dopiero w maju. Czasami pojedyncze kwiaty pojawiają się aż do zimy.

Wśród żółtych magnolii zdecydowanie najpopularniejsza jest ‘Yellow Bird’, nazywana też magnolią brooklińską. Jeśli chodzi o magnolie białe, dość widowiskowa jest magnolia parasolowata, wyróżniająca się bardzo dużymi liśćmi. Skupiają się na końcach pędów, tworząc jak gdyby parasol – stąd wzięła się nazwa rośliny.

Bardzo popularna jest także magnolia gwiaździsta i magnolia japońska – obie dość odporne na mróz. Mają białe kwiaty, czasami delikatnie zaróżowione. Magnolia japońska zakwita już pod koniec marca. Pojawiają się też na niej dekoracyjne owoce. Jeśli zaś chodzi o magnolię gwiaździstą, zakwita najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Kiedy na jej wąskie płatki spojrzy się z góry, przypominają gwiazdki.

Magnolia w ogrodzie zawsze stanowi dużą atrakcję. Jest w związku z tym chętnie hodowana przy domach i na działkach. Pojawia się również w przestrzeni miejskiej.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej sadzić magnolie? Oto najciekawsze i oryginalne odmiany magnolii

Poszczególne odmiany magnolii różnią się od siebie kształtem kwiatów. Fot. 123RF.com

Które magnolie trzeba zabezpieczyć na zimę?

Dlaczego magnolie trzeba zabezpieczyć przed zimą? Wynika to z tego, iż nie są całkowicie odporne na mróz. Same rośliny wytrzymałyby nawet duże spadki temperatur, jednak bardzo wrażliwe na nie są kwiaty. Na mróz wrażliwe są też młode drzewka – w związku z tym trzeba je we właściwy sposób zabezpieczać, gdy zbliża się chłodniejszy okres w roku.

Magnolie zawiązują pąki kwiatowe przez lato – aż do wczesnej jesieni. Jeśli zimą pąki przemarzną, wiosną nie będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami. Niektóre gatunki zniosą chłód lepiej niż inne. Należą do nich między innymi: magnolia japońska, magnolia ‘George Henry Kern’, ‘Ricki', magnolia 'Amabilis', ‘Yellow River’ i 'Rosea'. Nawet najbardziej mrozoodporne odmiany mogą jednak ucierpieć, jeśli ich stanowiska będą nieosłonięte, a spadki temperatur spore. Warto więc dla bezpieczeństwa w odpowiedni sposób zabezpieczyć każdą magnolię w ogrodzie – niezależnie od jej odmiany.

Jak zabezpieczyć magnolię na zimę? (kopczykowanie, okrywanie)

Starsze magnolie czasem nie wymagają okrywania, ale młode rośliny warto zawsze zabezpieczać przed zimą. Trzeba jedynie wybrać odpowiedni moment – nie możemy tego zrobić zbyt późno, by roślina nie przemarzła. Jeśli jednak okryjemy ją zbyt wcześnie, może się zagrzać, co jedynie sprzyja przemarznięciu w późniejszym czasie. Najlepiej zatem zacząć działać zaraz po pierwszych przymrozkach.

Warto zadbać zarówno o ochronę jej systemu korzeniowego, jak i części nadziemnej. Korzenie zabezpieczamy, usypując specjalne kopce. Z kolei część nadziemną trzeba okryć. Jak prawidłowo zabezpieczyć magnolię na zimę? Wyjaśniamy:

  • Kopczykowanie – podstawę pnia należy zabezpieczyć, usypując wokół niej kopczyk z ziemi. Powinien okryć ją do wysokości co najmniej 20 cm. Sprawdzi się też ściółkowanie rozdrobnioną korą sosnową. Wówczas kopczyk powinien mieć około 10-20 cm. Można go wykonać również z kompostu. Zabezpieczanie magnolii poprzez kopczykowanie chroni ziemię przez głębokim przemarznięciem, osłaniając również korzenie i podstawę pędu.

  • Okrywanie – pień należy zabezpieczyć specjalną matą słomianą, matą trzcinową, matą bambusową, agrowłókniną lub jutą. Po owinięciu pnia przewiązujemy go sznurkiem, by ochrona nie spadła. Osłony potrzebuje również korona magnolii. Można ją okryć białą agrowłókniną lub wykorzystać siatkę cieniującą. W tym przypadku również przewiązujemy osłonę sznurkiem, aby zabezpieczenie nie zostało zerwane przez wiatr lub się nie zsunęło. Można też wykonać specjalny, druciany kosz, okrywając magnolię słomą, a później owijając siatką z drutu.

Młode magnolie wymagają okrycia na jesień. Fot. 123RF.com

Zabezpieczanie magnolii przez okrywanie jest szczególnie istotne, gdy rośliny narażone są na zimne wiatry, z uwagi na umiejscowienie. Agrowłóknina świetnie spełnia swoje zadanie, ponieważ przepuszcza wilgoć i powietrze, a jednocześnie dobrze osłania roślinę przed zimnem. Warto wiedzieć, że możemy ułatwić sobie zadanie, kupując w sklepach gotowe kaptury ochronne z agrowłókniny. Można je nabyć w różnych rozmiarach, a często mają wszyty sznurek, dzięki czemu przewiązanie roślin jest jeszcze prostsze.

Przeczytaj również: Zabezpieczanie piwonii przed zimą. Jak przycinać piwonie jesienią?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.