Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Drzewa i krzewy owocowe możesz mieć na balkonie. Co posadzić?

Niejeden miłośnik ogrodnictwa, który posiada choćby niewielki taras lub balkon, marzy o uprawianiu na nim własnych owoców, które  mógłby zerwać - prosto z  krzaczka lub drzewka.  Nie od dziś wiadomo, że właśnie takie owoce mają niepowtarzalny smak i dają niesłychaną satysfakcję właścicielowi.  

Drzewa i krzewy owocowe możesz mieć na balkonie. Co posadzić?
Uprawa drzewek i krzewów owoców na balkonie lub tarasie, wymaga odpowiedniej lokalizacji. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Jakie drzewka owocowe możemy uprawiać na balkonach i tarasach?

Uprawa upragnionych drzewek i krzewów owoców na balkonie lub tarasie, wymaga nie tylko odpowiedniej lokalizacji: najlepiej by taras, lub balkon był  oddalony od ruchliwych ulic, jasny, dobrze nasłoneczniony i osłonięty od wiatru, ale również ze względu na dużą wrażliwość tego typu roślin, odpowiedniej nie mniej troskliwej opieki niż w przypadku ich tradycyjnej uprawy w sadzie czy ogrodzie. W zamian za  poświęcony im czas, obdarzą nas jednak pysznymi owocami oraz  nietuzinkowo udekorują nasze balkony i tarasy.

W pojemnikach na naszych balkonach i tarasach możemy z powodzeniem uprawiać kolumnowe i miniaturowe drzewa ziarnkowe i pestkowe, których znajdziemy obecnie na rynku całkiem sporą ofertę. Takie drzewka szczepione są na specjalnych podkładkach, które silnie skarlają wzrost rośliny, jednocześnie indukując jej obfite owocowanie. Karłowe drzewka owocowe, a zwłaszcza jabłonie, mogą jednak owocować przemiennie, więc nie w każdym sezonie zbierzemy z nich owoce.

Gatunkami jabłoni nadającymi się do uprawy w pojemnikach, które będą jednocześnie uatrakcyjniać nasz balkon oraz taras, są między innymi te o pokroju kolumnowym w typie Balerina.  Taka jabłoń to pojedynczy pęd, który wiosną będzie obsypany kwiatami, a latem pięknymi jabłkami. Idealnie do naszej balkonowej uprawy nada się np odmiana:

 • Bolero,
 • Waltz,
 • Flamenco,
 • Delegrina,
 • Polka,
 • Garden Delicious,
 • Charlotte,
 • Mezzo,
 • Delbarestivale.

Oprócz jabłoni w formie miniaturowej dostępnych jest wiele gatunków drzew owocowych rosnących w sadach jak np.:

 • grusze: Safira, Garden Pearl, Garden Red, Decora, Condora, Obelisk,
 • czereśnie: Garden Bing, Victoria, Silva, Quenn Mary, Helene, Gisela5,
 • wiśnie: Piemont,
 • śliwy: Buhler, Imperial, Fruca, Pixy,
 • brzoskwinie: Honey Gold, Honey Red,
 • morele: Aprigold,
 • nektaryny Rubis,

Warte uwagi są również drzewka Duo, dwóch odmian szczepionych na jednej podkładce z których, można otrzymać dwa rodzaje owoców w obrębie danego gatunku np. jabłoń Duo Waltz i Bolero, jabłoń Duo Braeburn i Bramley, Duo grusza Konferencja i Red Faworytka  oraz drzewka Duo stworzone z dwóch różnych gatunków np., czereśni i wiśni.

Przeczytaj również: Uprawa warzyw w donicach na tarasie i balkonie. Co można sadzić do pojemników?

Krzewy i pnącza owocowe na balkon i taras

W pojemnikach na balkonie lub tarasie warto uprawiać poziomki, maliny i truskawki, a zwłaszcza odmiany o wiszącym pokroju jak truskawka odmiana:

 • Albion, 
 • Temptation,
 • Honeoye,
 • poziomka odmiana Regina,
 • Rugia,
 • Baron Solemacher,
 • Yellow Wonder,
 • niskie odmiany maliny np. Ruby Beauty o bardzo smacznych owocach.

W pojemnikach na balkonie lub tarasie warto uprawiać poziomki i truskawki. Fot.123RF.com

Ze względu nie tylko na smaczne owoce, ale również atrakcyjny wygląd warto pomyśleć nad uprawą kompaktowych odmian porzeczek jak np:

 • White Grape,
 • Jankheer van Tets,
 • Greenfinch,
 • Invicta.

W uprawie pojemnikowej, choć jest to już trudniejsze zadanie,  możemy również uzyskać plon z borówki amerykańskiej. Warto wybrać do tego odmiany odporne jak:

 • Bluegold,
 • Bluecrop.

W uprawie na balkonie sprawdzą się również nowe gatunki jak jagoda Kamczatka czy chruścina jagodna.

Z powodzeniem na balkonie czy tarasie możemy również posadzić owocowe pnącza, czyli np. winorośl lub aktinidię (kiwi), które prowadzone po podporze np. kratce mogą pełnić funkcje  cieniujące. 

Uprawa owoców egzotycznych na balkonie

Na balkonie w uprawie pojemnikowej sprawdzą się także cytrusy: cytryny, pomarańcze, mandarynki, kumkwaty czy granat karłowy Nana. Wymagają one jednak uprawy w cyklu pokojowo-balkonowym tzn. poza późną wiosną i latem, kiedy to mogą przebywać na zewnątrz na balkonie lub tarasie, resztę roku muszą zdobić nasze mieszkania, a ich owoce raczej pełnia funkcję jedynie dekoracyjną.

Coraz częściej można spotkać, w uprawie pojemnikowej jagody goi (kolcowój chiński) oraz egzotyczny cytryniec chiński - egzotyczne pnącze o słodko-kwaśnych dekoracyjnych owocach.

Na balkonie w uprawie pojemnikowej sprawdzą się także cytrusy. Fot.Olesia Bilkei/123RF.com

Jak uprawiać i pielęgnować nasze  rośliny owocowe  na balkonie i tarasie?

Jeśli chodzi o stanowisko, by uzyskać zdrowy i ekologiczny plon, rośliny użytkowe trzeba uprawiać z dala od ruchliwych ulic. Większość gatunków potrzebuje jasnego, ciepłego i osłoniętego od silnego wiatru miejsca, a  południowa ekspozycja zapewni większy i lepiej wybarwiony plon. Promienie słoneczne nie mogą jednak parzyć zieleni i wtedy musimy lekko balkon osłonić np. matami. Im bardziej nasłonecznione miejsce, tym częstszego podlewania będą wymagać nasze rośliny.

Podłoże dla drzew i krzewów owocowych musi być żyzne i zasobne w składniki pokarmowe. Odczyn podłoża należy dobierać pod względem wymagań danego gatunku. Na dnie donic konieczne jest umieszczenie grubej warstwy drenażowej (nawet 10-15 cm w przypadku drzewek owocowych) co uchroni korzenie roślin przed gniciem.

Wszystkie rośliny w uprawie pojemnikowej trzeba regularnie i systematycznie podlewać, a zwłaszcza w upalne dni, kiedy trzeba to robić codziennie. Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, bo to pogorszy wygląd roślin, obniży plon oraz otworzy drzwi dla niechcianych chorób i szkodników. Usprawnić odpowiednie nawodnienie może nam zastosowanie hydrożeli, donic z systemem nawadniania, hyroboxy. Rośliny trzeba także regularnie nawozić, minimum raz na 2-3 tygodnie preparatami dedykowanymi lub humusem.

Nasze rośliny, aby zapewnić zdrowy plon, warto chronić  przed szkodnikami i chorobami gotowymi ekologicznymi środkami lub preparatami domowej roboty np. gnojówki z pokrzywy, skrzypu,  z  wrotyczu czy czosnku.

Drzewa i krzewy owocowe uprawiane na balkonie i trasie mają małe rozmiary i nie wymagają tak częstego przycinania, jak te rosnące w gruncie. Przycina się je sporadycznie metodą odpowiednią dla danego gatunku po to, by utrzymać odpowiedni pokrój i przeciwdziałać chorobom (tzw. cięcie sanitarne).

Warto również zapewnić drzewkom i krzewom odpowiednie podpórki lub przywiązać je do balustrady by nie przewracały się w przypadku silnych wiatrów.

Rośliny, aby przetrwały zimę, trzeba na to odpowiednio przygotować - już sadząc je wiosną.  Umieszczamy je zatem w dużych i głębokich pojemnikach, uwzględniając ocieplenie. W tym celu możemy dużą doniczkę od środka wyłożyć styropianem, który przykryjemy folią, a następnie na dno wysypujemy grubą warstwę drenażu np. keramzyt (nawet ok. 15 cm. grubości), a na niego warstwę ziemi i sadzimy roślinę. Innym sposobem na przetrwanie zimy jest zastosowanie dwóch donic o różnej wielkości, gdzie w mniejszej wysypujemy drenaż, podłożę i sadzimy roślinę, i umieszczamy ją w większej doniczce, przestrzeń między donicami w tym również od spodu, wypełniając styropianem. Przed nadejściem mrozów w obu przypadkach należy oczywiście zabezpieczyć przed zimnem np. agrowłókniną lub słomą samą roślinę. Wierzchnią warstwę podłoża przykrywamy ściółką.

Cytrusy oraz gatunki wrażliwe na niskie temperatury takie jak brzoskwinia czy nektaryna przed przymrozkami należy przenieść do jasnego i w miarę możliwości chłodnego pomieszczenia, zimą ograniczając nawożenie i podlewanie.

Autor: mgr inż. arch. kraj. Anna Waligóra 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zachowaj prywatność na balkonie. Trawy i pnącza, które zasłonią cię przed wścibskim sąsiadem

Kwitnie przez całe lato, a jego kwiaty przypominają gwiazdki. Piątak lancetowaty – pielęgnacja i uprawa

Świetna alternatywa dla petunii. Katarantus różowy zachwyci bujnym kwitnieniem przez całe lato

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.