Porady ogrodnicze

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Trzy tanie i szybkie sposoby na wykonie karmnika

Gdy pada śnieg i chwyta mróz, ptaki mają mniejszą możliwość zdobywania pożywienia. Naturalnym odruchem jest podarowanie im przestrzeni, w której można im choć trochę ułatwić przetrwanie zimy. W tym celu można kupić gotowy karmnik dla tych skrzydlatych przyjaciół, albo... wykonać go własnoręcznie. Przeczytaj artykuł i… zrób go sam! 

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Trzy tanie i szybkie sposoby na wykonie karmnika
Ornitolodzy zalecają, by ptaki dokarmiać wyłącznie w chłodnych miesiącach. Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy i czym dokarmiać ptaki? 

Choć można spotkać się z informacjami o dokarmianiu ptaków podczas zimy, wiosny, a nawet przez część lata (aż odchowają pisklęta), to polscy ornitolodzy zalecają, by odbywało się ono wyłącznie w chłodnych miesiącach. “Ptasią stołówkę” można zacząć prowadzić już w październiku i zakończyć najpóźniej w kwietniu. Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie ciągłości dostępu do pożywienia. Nieregularne i dorywcze dokarmianie ptaków w miejscach ubogich w pożywienie może skutkować m.in. ich osłabieniem. Warto zadbać również o to, żeby rodzaj podawanego pokarmu był urozmaicony oraz przemyślany, a nie wyjęty wprost z naszej lodówki. Dlaczego? Przykładowo, nadmierna ilość chleba w diecie ptaka może wywołać u niego kwasicę, a solone pożywienie może spowodować nawet jego śmierć. Dlatego należy tak ważne jest, aby to, co włożymy do karmnika, było dostosowane do ptasich brzuszków. Najlepszym wyborem będą gotowe mieszanki dla dzikich ptaków, płatki owsiane, zboża, kasze, orzechy, tłuszcz zwierzęcy (np. słonina), suszone owoce oraz ziarna (np. słonecznika, dyni). Bardzo ważną kwestią jest również ciągłość dostępu do pożywienia. Nieregularne i dorywcze dokarmianie ptaków w miejscach ubogich w pożywienie może skutkować m.in. ich osłabieniem.  

Karmnik dla ptaków do ogrodu i na balkon

Przed wykonaniem karmnika dla ptaków musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jakie ptaki chcesz dokarmiać? To bardzo ważna kwestia, bowiem ptaki różnią się wielkością, kształtem dzioba i zwinnością. Najczęstszymi gośćmi polskich ogrodów są m.in. wróble, mazurki, sikorki, kosy dzwońce, gile, trznadle oraz kwiczoły. Mogą się też pojawić kawki, gawrony czy gołębie. Te mniejsze i najbardziej zwinne ptaki doskonale poradzą sobie z pobieraniem pokarmu z karmnika z małymi otworami. Z kolei te większe, jak np. sroki nie będą w stanie z nich skorzystać. Polubią natomiast karmniki zawieszone, z których mogą wysypywać ziarna. Kolejną sprawą jest wybór miejsca, w którym twój karmnik miałby się znaleźć. W ogrodzie sprawdzi się zarówno karmnik stojący,  jak i wiszący, przybity do drzewa. Jeśli jednak ma to być karmnik na balkon, zdecydowanie lepiej pomyśleć o wiszącym. Ponadto karmnik dla ptaków na balkon powinien być mniejszy niż ten przeznaczony do ogrodu i ustawiony tak, aby nie płoszyć częstujących się gości. Nie można pominąć również rodzaju pożywienia, jakie będziesz w nim serwować. Dla niektórych znacząca będzie także estetyka — ptasia jadłodajnia może być nie tylko praktyczna, ale i ładna. 

Karmnik dla ptaków - jak zrobić krok po kroku?

Masz już w głowie pomysł? Czas przelać go na papier! Projekt karmnika dla ptaków może nie jest niezbędny, ale za to bardzo pomocny i praktyczny. Pozwala przygotować potrzebne materiały i narzędzia, a także uwzględnić każdy ważny szczegół, dotyczący jego użytkowania. Na przykład, ze względu na zimową aurę, wygodnie byłoby nie napełniać karmnika codziennie, ale zbyt długo leżąca karma może po prostu spleśnieć. Dlatego wykonując lub wybierając gotowy projekt techniczny karmnika dla ptaków, należy z rozwagą zaplanować jego pojemność i możliwość łatwego uzupełniania go. Ponadto możesz zaprojektować osłonę przed wiatrem, aby karma nie wypadała. Nie powinien posiadać ostrych elementów, aby nie wyrządzić zwierzętom krzywdy. Karmnik powinien być też higieniczny, nie tylko ze względów estetycznych. W ptasich odchodach znajdują się patogeny niebezpieczne dla innych ptaków oraz dla ludzi. Warto więc wybrać łatwo zmywalny materiał na wypadek, gdyby jakiś fruwający stołówkowicz go zanieczyścił.  

Karmnik dla ptaków  rysunek  

Rysunek techniczny karmnika to nieodłączny element projektu. Umożliwia jego wizualizację i stanowi instrukcję do tego, co chcemy wykonać. Przykładowy karmnik do złożenia możesz znaleźć w poradnikach lub w internecie. Jeśli masz dobrą rękę, możesz swobodnie wykonać go sam. Nie musi być profesjonalny. Wystarczy, że będzie schematyczny, czytelny i pomocny dla ciebie. Najważniejsze, aby zawierał informacje o wymiarach poszczególnych elementów i wyznaczone miejsca na wywiercenie otworów. Masz już wszystko? A zatem do dzieła! 

Karmnik dla ptaków — rodzaje

Karmniki dla ptaków można zrobić z wielu materiałów. Tak naprawdę nie ma co do tego specjalnych ograniczeń. Oto najbardziej popularne karmniki, które możesz wykonać samodzielnie: 

Karmnik drewniany 

Jego własnoręczne zbudowanie wymaga sporo cierpliwości, jednak efekt końcowy rekompensuje włożony trud. Do jego wykonania przyda się wkrętarka, papier ścierny, piłka ręczna, wkręty do drewna, drewniana deska (o wymiarach np. 120 x 25 cm), 2 kątowniki oraz kantówka (o długości np. 120 cm). 

  • Deskę należy pociąć na 3 części. Dwie większe będą stanowić daszek, natomiast trzecia, mniejsza, podłogę. Zwykle podłoga o wymiarach 35 x 25 cm jest wystarczająca. 
  • Kantówkę potnij na 4 krótsze oraz 2 dłuższe fragmenty. Krótsze kantówki natnij delikatnie pod kątem 45°. 
  • Wygładź wszystkie elementy przy pomocy papieru ściernego. 
  • Dwie deski przeznaczone na daszek połącz przy pomocy kątownika. 
  • Kantówki skręć tak, aby powstał szkielet karmnika. Kantówka dłuższa powinna łączyć dwie krótsze kantówki. 
  • W każdym z narożników podłogi wywierć otwór. Następnie połącz powstały szkielet z podłogą, używając wkrętów. 
  • Osadź dach na kantówkach w miejscu nacięć, po czym przytwierdź go do nich wkrętami. 
  • Zaimpregnuj karmnik (najlepiej naturalnymi środkami, np. pokostem lnianym), pozostawiając w środku surowe drewno. Dzięki temu będzie odporny na warunki atmosferyczne i dłużej posłuży. 

Karmnik dla ptaków diy — z butelki

To bardzo prosty wykonaniu i dobry karmnik dla małych ptaków. Potrzebne są jedynie: plastikowa butelka po wodzie, nożyk, haczyk, kilka drewnianych łyżek kuchennych oraz marker. 

  • Zaznacz markerem miejsca po obu stronach butelki, w których będą przechodzić łyżki. Najlepiej zrób to tak, aby jedna łyżka znajdowała się 5 cm pod drugą, w różnych kierunkach. Następnie wytnij otwory, używając nożyka i włóż w nie łyżki. 
  • Haczyk wkręć w zakrętkę. Gotowe! 

Przeczytaj również: Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków z butelki 1,5- i 5-litrowej?

Karmnik dla ptaków ekologiczny — z kartonu 

Ten karmnik jest możesz zrobić razem z dziećmi. Wystarczy znaleźć w domu karton po soku lub mleku w kształcie domku, sznurek, taśmę dwustronną, drewniane patyczki i nożyczki. 

  • Na jednej ze ścian kartonu (minimum 5 cm od dna) wytnij drzwiczki. 
  • Wycięte drzwiczki zegnij na pół i zrób nacięcie na 1 cm wzdłuż zgięcia tak, aby powstały klapki. Wygnij je do góry i przyklej na nie taśmę. 
  • Tak powstały daszek doklej na górę wyciętego otworu. 
  • Pod otworem wbij drewniane patyczki. 
  • Na górze kartonu zrób dziurkę i przewlecz przez nią sznurek. 

Smaczne ozdoby 

Możesz również puścić wodze fantazji i dokarmiać ptaki na wzór norweskiego zwyczaju wieszania prostych wiązek owsa z ziarnami. Będą one nie tylko źródłem pożywienia dla ptaków, ale także ciekawą dekoracją balkonu lub ogrodu. Możesz także przygotować drut, wygiąć go w kształt np. serca bądź koła i nawlec na niego chleb, orzechy czy suszone owoce (np. rodzynki, jabłka). Tak wykonaną ozdobę zawieś np. na gałęzi krzewu lub drzewa. 

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 23.12.2021 roku.

Przeczytaj również: 

Jakie sikorki żyją w Polsce i czy są pożyteczne? Jak zwabić sikorki do ogrodu i na parapet?

Budki dla ptaków w ogrodzie – jak dobrać i gdzie powiesić?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.