Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pszczoła murarka – dlaczego warto ją mieć w ogrodzie? Jak hodować pszczołę murarkę?

Pszczoły murarki to bliskie kuzynki pszczół miodnych. Określane są one mianem najefektywniejszych zapylaczy. W dodatku jest to gatunek łagodny i nieagresywny wobec człowieka. Wszystko to powoduje, że są one coraz chętniej wybierane przez pszczelarzy. Sprawdź, jak hodować pszczoły murarki w ogrodzie i jak zrobić dla nich domek.

Pszczoła murarka – dlaczego warto ją mieć w ogrodzie? Jak hodować pszczołę murarkę?
Sprawdź, jak hodować pszczołę murarkę i dlaczego warto ją posiadać. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pszczoła murarka – charakterystyka

Pszczoła murarka nazywana jest także murarką ogrodową lub murarką rudą. Jest ona gatunkiem pszczoły samotnej z rodzin miesierkowatych. Wykorzystywana jest przede wszystkim gospodarczo do zapylania upraw.

Te dzikie pszczoły żyją często samotnie, nie mają królowej i nie współpracują ze sobą. Pszczoła murarka jest gatunkiem wiosennym, więc na poszukiwanie pokarmu wylatuje już na początku kwietnia, w zależności od warunków pogodowych. Uaktywnia się, gdy temperatura powietrza w dzień przekracza 15 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o ich wygląd, to samica pszczoły murarki osiąga długość 10-12 mm, a samiec 8-10 mm. Różnią się one także zabarwieniem, ponieważ samiec ma na głowie jasnożółte włoski, a samica czarne. Pszczoła murarka jest również brzuchozbieraczką, co oznacza, że pyłek zbiera na szczoteczce znajdującej się na spodzie odwłoku.

Murarka ogrodowa żywi się nektarem i pyłkiem, więc może żerować na wielu roślinach, jednak mimo to, ma ona preferencje co do konkretnych gatunków.

Czym różni się pszczoła murarka od zwykłej pszczoły?

Niektóre cechy pszczoły murarki sprawiają, że pszczelarze chętniej wybierają ten gatunek. Oto kilka podstawowych aspektów, które różnią ją od zwykłej pszczoły:

  • murarki o wiele szybciej zbierają pyłek niż pszczoły miodne;
  • od pszczół murarek nie można pobrać propolisu, ponieważ nie kitują one nim swoich gniazd;
  • pszczoły murarki wyróżniają się większą łagodnością niż pozostałe pszczoły;
  • murarka ogrodowa ma niewielki zasięg szukania pokarmu, ponieważ robi to jedynie w promieniu do 300 m od swojego gniazda;
  • pszczoły murarki nie mają nawyku obrony swojego gniazda.

Przeczytaj również: Nornice niszczą ogród? Wsyp do dziur, które zrobiły, szybko się wyniosą

Gdzie żyją pszczoły murarki?

Pszczoły murarki zamieszkują środkową i południową Europę. W Polsce są one gatunkiem pospolitym, zasiedlającym ogrody, sady i łąki.

Co więcej, murarka ogrodowa należy do pszczół, które nie budują gniazd samodzielnie, tylko zakładają je w istniejących już szczelinach o podłużnym kształcie. Mogą to być puste łodygi roślin, szczeliny pod korą drzew czy korytarz w drewnie pozostawiony przez larwy chrząszczy.

pszczoła murarka Pszczoła murarka określana jest jako najefektywniejszy zapylacz. Fot.123RF.com

Dlaczego murarka jest pożyteczna?

Murarki są pszczołami samodzielnymi i niezależnymi, które nie produkują miodu. Wobec tego w teorii jedyną korzyścią, jaką mamy z ich posiadania, jest to, że zapylają one kwiaty, szczególnie drzew oraz krzewów owocowych.

Jednak pod wieloma względami pszczoła murarka jest lepszym zapylaczem niż pszczoła miodna. Co więcej, jest ona łagodna i posiada zdolność zapylania w szklarniach oraz odwiedza nawet te kwiaty, które produkują niewielkie ilości nektaru. Oprócz tego pszczoły murarki są łatwe w hodowli i można je posiadać, nawet nie mając specjalistycznej wiedzy pszczelarskiej.

Jak hodować pszczoły murarki w ogrodzie?

Hodowanie pszczół murarek nie jest skomplikowane. Wystarczy jedynie przygotować murarkom odpowiednie gniazdo i umiejscowić je w swoim ogrodzie. Później pozostaje czekać, aż kokony zmienią się w pierwsze pszczoły. Jednak jeśli nie mamy wystarczająco cierpliwości, to możemy kupić gotowe już kokony murarki i usadowić je wiosną w ogródku. Wtedy trzeba tylko rozłożyć je do rurek gniazdowych.

Pszczoły murarki świetnie będą radzić sobie bez nas przez cały okres wegetacji. Jednak zimą muszą one opuścić swoje gniazdo. Naszym zadaniem jest zadbanie o to, aby kokony murarki przezimowały w pomieszczeniu chłodnym i suchym, np. w nieogrzewanym garażu czy zamykanej altanie.

Natomiast wiosną przekładamy je z powrotem na swoje dawne miejsce. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia. Nie warto zbyt długo z tym zwlekać, ponieważ pszczoły murarki mocno przywiązują się do danego miejsca i później mogą sprawiać problemy przy przenoszeniu ich gniazda.

Jak zrobić domek dla pszczół murarek?

Do przygotowania domku dla pszczół murarek potrzebujemy naturalnych materiałów, takich jak źdźbła trzciny pospolitej oraz puste w środku łodygi innych roślin. Ich rurki powinny mieć długość około 20 cm i średnicę otworów 8 mm. Istotne jest dopilnowanie tych wielkości, ponieważ w przypadku mniejszej średnicy, ze złożonych jaj będą się wylęgały główne samce, natomiast w otworach 7-8 mm przeważać będą samice, a to właśnie one biorą aktywny udział w krzyżowym zapyleniu roślin.

Rurki gniazdowe najlepiej umieścić w drewnianych i zadaszonych skrzynkach, dzięki czemu będą one osłonięte od deszczu. Chcąc je zasiedlić, musimy wystawić skrzynki, a wyjścia z gniazd skierować na południe lub na południowy wschód. Sprawi to, że poranne słońce ogrzeje otwory wejściowe oraz nocujące w gniazdach samice. Przyspieszy to dodatkowo metabolizm pszczół murarek i spowoduje, że będą efektywniej pracowały.

Warto też zapewnić murarkom odpowiedni budulec i dostęp do wody, ponieważ poświęcają one część swojego czasu na poszukiwanie materiałów, niezbędnych do budowania przegród oraz do zamknięcia gniazda. Pozostawiając to w pobliżu, zdecydowanie przyspieszymy cały proces.

Przeczytaj również: Pozbądź się ślimaków, kleszczy i ćmy bukszpanowej. Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

Nowalijki na własnym parapecie. Czy wiesz, co to są mikroliście? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.