Spis treści:
Jak dbać o maliny latem?
Wielu ogrodników sadzi na swojej działce co najmniej kilka krzewów malin, by mieć pod dostatkiem pachnących i soczystych owoców o niepowtarzalnym smaku. Aby się nimi cieszyć, latem musimy odpowiednio zatroszczyć się o maliny. O tej porze roku, gdy wydają mnóstwo owoców, ich zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe jest najwyższe. Jeśli właśnie w tym momencie uda nam się zaspokoić wszystkie potrzeby malin, wpłyniemy na wielkość i jakość uzyskanych plonów.
Jak dbać o maliny latem? Warto pamiętać o następujących zabiegach pielęgnacyjnych:
- Ściółkowanie – nie każdy ogrodnik ściółkuje maliny, a szkoda. Ten bardzo prosty zabieg pozwala na ograniczenie wzrostu chwastów w miejscu uprawy i zmniejsza parowanie wody z gleby. Co więcej, naturalne ściółki rozkładają się, stopniowo użyźniając glebę i oddając cenne składniki odżywcze malinom. Wszystko to sprawia, że krzaczki wydają więcej dorodnych owoców. Czym ściółkować maliny latem? Polecam przekompostowane trociny z drewna iglastego oraz słomę. Równie dobrze sprawdzi się suche igliwie, szyszki czy zrębki;
- Podlewanie – maliny do obfitego owocowania potrzebują dużo wody. Systematyczne podlewanie jest ważne zwłaszcza podczas upałów i przedłużającej się suszy. Jeśli dopuścimy do przesuszenia gleby w miejscu uprawy, owoce będą niewielkie, a zbiory mało satysfakcjonujące;
- Nawożenie – to zabieg pielęgnacyjny malin, o którym nie można zapomnieć latem. O tej porze roku nie dostarczamy już krzewom azotu, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Równocześnie musimy pamiętać, że maliny nie są szczególnie żarłoczne i wymagają umiarkowanego zasilania, łatwo więc je przenawozić. Do dokarmiania malin latem warto wykorzystywać naturalne, domowe odżywki, które nie są stężone. Można je stosować bez obaw o przenawożenie malin.
Jak stosować nawóz z drożdży i cukru do malin? Fot. yuris010/123RF.com
Przeczytaj również: Przenawożenie borówki amerykańskiej – objawy. Jak tego uniknąć?
Nawóz z drożdży i cukru do malin
Nawożenie malin jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Jeśli nie będziemy o nim pamiętać przez cały sezon wegetacyjny, krzaczki nie zaplonują obficie. Latem w swoim ogrodzie do zasilania malin wykorzystuję nawóz z drożdży i cukru, w którym nieobecny jest azot – składnik mało potrzebny już roślinom o tej porze roku. Zawiera natomiast wiele innych, bardzo cennych dla malin substancji. Witaminy z grupy B, żelazo i pierwiastki śladowe sprawiają, że krzaczki bujnie się rozrastają, mają zdrowe liście oraz wydają mnóstwo owoców. Dzięki naturalnemu nawozowi maliny są dorodne, pachnące i wypełnione słodkim sokiem.
Przepis na nawóz z drożdży i cukru do malin dostałam od znajomego działkowca. Jak przygotować tę odżywkę? To bardzo proste:
- Rozkruszamy 50 g (pół kostki) świeżych drożdży do dużego naczynia i mieszamy z 1/2 szklanki cukru, rozcierając. Odstawiamy na 1 godzinę;
- Następnie zalewamy 5 l letniej wody (najlepiej deszczówki), przykrywamy gazą i zostawiamy na cały tydzień.
Po tym czasie całość sfermentuje. Zanim będzie można wykorzystać roztwór do nawożenia malin, trzeba go rozcieńczyć (1 szklanka płynu drożdżowego na 10 l wody). Tak przygotowaną mieszanką podlewam krzewy owocowe od początku lata do końca zbiorów co 2 tygodnie. Pod każdą roślinę wlewam 1-2 l nawozu drożdżowego. Stosując go, mam pewność, że maliny z mojego ogrodu są zdrowe i wolne od zbędnej chemii.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak z roku na rok zbierać coraz więcej jeżyn? Letni zabieg na podwojenie plonów
Drugie pokolenie owocówki na jabłoniach i śliwach. Ten środek raz-dwa zwalczy szkodniki
Lipcowe zbiory owoców. Termin to nie wszystko, pilnuj tych zasad, a kosze będą pełne