Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego hortensja nie rośnie, ma blade kwiaty i liście?

Hortensje ogrodowe i bukietowe to popularne kwitnące krzewy ozdobne o pięknych kwiatostanach. Chociaż są stosunkowo łatwe w uprawie, często sprawiają kłopot początkującym ogrodnikom. Sprawdź, dlaczego hortensja nie kwitnie, nie rośnie, ma żółte liście czy blady kolor.

Dlaczego hortensja nie rośnie, ma blade kwiaty i liście?
 Chcesz wiedzieć, dlaczego hortensja nie rośnie lub nie kwitnie? Podpowiadamy!Fot.123RF.com

Spis treści:

Wśród krzewów ozdobnych, które cieszą się szczególną popularnością polskich ogrodników, prym wiedze hortensja. Jest ona ozdobna nie tylko z liści czy wzniesionego pokroju, ale przede wszystkim z kulistych, płaskich lub stożkowych kwiatostanów groniastych. Niewłaściwie pielęgnowana może jednak przestać rosnąć, nie rozwinąć kwiatostanów, a także zmienić kolor liści.

Dlaczego hortensja nie rośnie?

Jednym z powszechnych problemów z hortensjami jest zatrzymanie ich rozwoju. Zastanawiasz się, dlaczego hortensja nie rośnie lub nie wykształciła nowych pędów? Przyczyn może być kilka:

 • niewłaściwe stanowisko;
 • nieudane zimowanie;
 • nieodpowiednie przycinanie;
 • przesuszenie bryły korzeniowej;
 • choroby.

Powodem może być też młody wiek rośliny.

 • Niewłaściwe stanowisko

Zazwyczaj hortensja nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem lub całkowitym cieniem. Na takich stanowiskach będzie wzrastać powoli lub nie wykształci kwiatostanów. Gdzie posadzić więc ten krzew ozdobny? Najlepiej będzie czuć się w półcieniu lub tam, gdzie zapewni mu się możliwość korzystania z promieni słonecznych w godzinach przedpołudniowych.

 • Nieudane zimowanie

Większość oferowanych w Polsce gatunków i odmian hortensji jest mrozoodporna. Podczas występowania wyjątkowo niskich temperatur, nawet u tych roślin może dojść jednak do przemrożenia bryły korzeniowej i pędów. Narażone są to zwłaszcza krzewy, które nie zostają zabezpieczone na zimę np. warstwą humusu ułożoną dookoła łodyg czy agrowłókniną.

 • Nieodpowiednie przycinanie

Zabiegiem, który ma wspomagać hortensję w rozkrzewianiu, jest przycinanie. Pamiętają o tym nawet początkujący ogrodnicy. Zazwyczaj nie wiedzą oni jednak, że odmienne cięcie wykonuje się przy różnych gatunkach hortensji. W efekcie zbyt silnego i niskiego przycięcia hortensji ogrodowej krzew ten wykształci niewielkie i pozbawione kwiatów pędy.

 • Przesuszenie bryły korzeniowej

Hortensja – chociaż wytrzymuje sezonowe susze – na długotrwały brak wody może zareagować wyhamowaniem rozwoju. Przed sezonem zimowym, a więc późną jesienią (ale przed pierwszymi przymrozkami), obficie podlej krzew. W przeciwnym razie może dość do przesuszenia bryły korzeniowej, pogorszenia rozwoju rośliny lub nawet jej obumarcia. Pamiętaj o podlewaniu hortensji również podczas przedłużających się okresów bezdeszczowych latem.

 • Choroby

Powodem gorszego rozwoju hortensji może być występowanie chorób. Jedną z najczęstszych przyczyn spowolnionego wzrostu pędów krzewu jest chloroza, która jest efektem zbyt zasadowego odczynu pH gleby. Zazwyczaj mówi się o tym schorzeniu hortensji w kontekście braku kwitnienia rośliny, ale powoduje ona również wolniejszy rozwój jej pędów z liśćmi.

 • Młody wiek rośliny

Twoja świeżo posadzona hortensja nie wytwarza nowych liści i pędów? To naturalne. Młode rośliny tego gatunku przez pierwsze 2–3 lata wykształcają bryłę korzeniową. Dopiero po tym czasie zaczynają zdecydowanie bardziej intensywnie wypuszczać nowe pędy i liście.

Przeczytaj również: Ta hortensja ma olbrzymie trójkolorowe kwiaty! Nowa odmiana robi furorę

Hortensja w ogrodzie Dlaczego hortensja choruje? Przyczyn może być kilka. Fot. 123RF.com

Dlaczego hortensja ma żółte liście?

Problemem, który dotyczy hortensji, jest nie tylko zahamowany rozwój pędów czy brak kwitnienia, ale też zmiana koloru liści. Dlaczego hortensja ma żółte liście? Jeśli zwijają się i żółkną, przyczyną są najczęściej szkodniki, np. przędziorka. Na poparzenia słoneczne hortensji wskazują natomiast liście żółknące i odpadające od pędów.

W sytuacji, gdy pędy najpierw bledną, a potem zaczynają żółknąć, powodem najczęściej jest chloroza. Rozwiązaniem tego problemu może być zmiana odczynu gleby, w której posadzony jest krzew, na kwaśny – ok. 6 pH. Możliwe jest to przez:

 • wyścielenie gleby pod krzewem torfem ogrodniczym;
 • ułożenie pod hortensją warstwy kory sosnowej;
 • użycie interwencyjnego nawozu do hortensji;
 • wymiana podłoża (przy uprawie w pojemnikach) na ziemię do hortensji.

Przeczytaj również: Twoje hortensje chorują? Sprawdź, co je niszczy i jak im pomóc

Choroby chortensji mogą wynikać ze złej pielęgnacji, ataku grzybów i wirusów. Fot. 123RF/PICSEL

Dlaczego hortensja ma blady kolor?

Twoja hortensja ogrodowa dawniej zachwycała pełnymi kwiatostanami w nasyconym niebieskim kolorze, a teraz jej kwiaty „zbladły”? Nie wiesz, dlaczego hortensja ma blady kolor? Najczęstszą przyczyną zmiany intensywności koloru lub nawet barwy kwiatostanów większości odmian hortensji jest niewłaściwe pH podłoża. Im jest ono kwaśniejsze, tym bardziej niebieskie są kwiaty. W podłożu zasadowym przybierają one natomiast kolor biały lub białoróżowy.

Pamiętaj jednak, że hortensje bukietowe, a także niektóre odmiany hortensji ogrodowej naturalnie wykształcają białe, kremowe, różowawe czy zielonkawe kwiatostany. Z czasem tracą one swój pierwotny odcień i stają się białe. Wśród hortensji tego typu wymienić można np. hortensję bukietową „Limelight”.

Dlaczego hortensja nie kwitnie?

Nie wiesz, dlaczego hortensja nie kwitnie? Z rozczarowaniem stwierdzasz, że mimo wykształcenia pędów i liści, krzew ten nie wytworzył kwiatostanów? Jest kilka istotnych powodów tego stanu rzeczy. Sprawdź poniżej, jakie są najczęstsze błędy pielęgnacyjne, które powodują brak kwiatostanów na hortensjach.

 • Niewłaściwe przycinanie

Podstawową przyczyną braku kwitnienia hortensji jest jej niewłaściwe przycięcie. Zupełnie inaczej przycina się hortensję bukietową i hortensję ogrodową.

Pierwsza z nich kwitnie na pędach jednorocznych i dlatego przycinana się ją nisko nad ziemią. Druga, czyli hortensja ogrodowa, wymaga tylko cięcia sanitarnego, a więc usunięcia suchych czy porażonych chorobą pędów. Na pozostałych z czasem pojawią się liście i kwiaty, które rozwiną się z zeszłorocznych zawiązków.

 • Przemarznięcie pąków

Pąki kwiatowe są bardzo czułe na działanie niskich temperatur. Szczególnie łatwo o ich przemarznięcie u hortensji ogrodowych, które tworzą pąki na starych pędach jeszcze jesienią. Zdarzają się jednak również odmiany nieodpornych na majowe przymrozki hortensji bukietowych. Aby uniknąć rozczarowania, przed zimą okryj hortensje ogrodowe np. agrowłókniną czy chochołem ze słomy. Gdy wiosną zapowiadane są silne przymrozki, zrób tak samo z hortensjami bukietowymi.

 • Niewłaściwe nawożenie

Jednym z powodów braku kwitnienia hortensji może być nieodpowiednie nawożenie. Niewielu ogrodników o tym wie, ale sposób i typ nawożenia ma istotny wpływ na odporność tych roślin na przymrozki. Od marca do sierpnia możesz stosować nawóz wieloskładnikowy, który pobudzi roślinę do wzrostu. Pamiętaj jednak, aby pozwolić pędom hortensji ogrodowej zdrewnieć i przygotować się na mrozy. Zrezygnuj z nawozów z azotem w okolicach września.

Czego nie lubią hortensje?

Powodem problemów w uprawie hortensji jest zazwyczaj niewłaściwa pielęgnacja. Pamiętaj, że zarówno hortensje ogrodowe, jak i bukietowe nie lubią zasadowego podłoża ze zbyt dużą zawartością wapnia.

Nie sprzyja im także stanowisko w pełnym słońcu lub całkowitym cieniu oraz przesuszanie bryły korzeniowej – zarówno wiosną i latem, jak i jesienią oraz zimą. Zbyt mocne przycinanie hortensji ogrodowej może skutkować brakiem kwiatostanów na roślinie.

Przeczytaj również: Liście jak u dębu i kwiaty jak płatki śniegu. Ten gatunek hortensji wprawia w zachwyt

Hortensja dębolistna ma nie tylko piękne kwiaty, ale i liście. Fot. 123RF/PICSEL/Pexels

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.