Spis treści:
- Najpiękniejsze odmiany dalii
- Uprawa dalii. O tym musisz pamiętać
- Dlaczego dalie zmieniają kolor?
- Co sadzić obok dalii?
Najpiękniejsze odmiany dalii. Warto posadzić je w ogródku
Dalie to długo kwitnące byliny, które są nieodłączną ozdobą wielu ogrodów. Rośliny są sadzone zarówno w gruncie, jak i donicach. Istnieje wiele odmian dalii, które nieco różnią się od siebie – między innymi wyglądem. Umiejętne połączenie kilku rodzajów tych kwiatów pozwala stworzyć oryginalnie wyglądający ogród. Jakie są najpiękniejsze odmiany dalii? Wyróżnić należy:
- Cafe Au Lait – odmiana dalii o przepięknych kwiatach, których kolor przywodzi na myśl kawę z mlekiem (stąd nazwa);
- Cornel – odmiana o charakterystycznym kulistym kształcie i pięknych kwiatach w odcieniach czerwieni;
- Kelvin Floodlight – odmiana wypuszcza na świat kwiaty w kolorze żółtym, niekiedy ich barwa może być kremowo-żółta;
- Peaches and Cream – odmiana dalii o pięknych brzoskwiniowo-kremowych kwiatach;
- Bohemian Spartacus – cechą charakterystyczną tej odmiany dalii są przepiękne kwiaty w odcieniu bordowym.
Kilka odmian dalii posadzonych w kwietniku pozwoli zorganizować naprawdę kolorowy ogród. Dodatkowo, kwiaty tych roślin mogą z powodzeniem zostać wykorzystane do komponowania rozmaitych bukietów.
Uprawa dalii. O tym musisz pamiętać
Dalie są jednymi z najczęściej uprawianych bylin w ogrodach. Nie dość, że nie są zbyt skomplikowane w uprawie, to na dodatek ich okres kwitnienia jest dosyć długi, dzięki czemu można cieszyć się pięknymi kwiatami nieraz aż do października. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach dotyczących uprawy i pielęgnacji dalii.
- Siew i sadzenie
Uprawę dalii można rozpocząć od posiania jej do doniczek w celu rozsady. Sadzenie karp do gruntu powinno odbyć się mniej więcej w połowie maja. Pomiędzy nimi powinno być około 30-70 cm odległości (w zależności od odmiany). Karpy sadzi się na głębokości około 7 cm.
- Ziemia i stanowisko
Jeśli chodzi o stanowisko, warto wybrać takie, które jest osłonięte od wiatru i jednocześnie słoneczne. Dalia lubi ziemię obojętną, żyzną i dobrze przepuszczalną. Dobrze, gdy przed sadzeniem rośliny wymiesza się glebę z kompostem.
- Podlewanie i nawożenie
Decydując się na uprawę dalii, warto zapewnić im nawożenie środkami uzupełniającymi glebę w fosfor i potas. Warto również pamiętać, by zapewniać roślinie regularne podlewanie – dalie potrzebują dużo wody. W upalne dni podlewać należy nawet 2 razy dziennie.
- Kwitnienie, podcinanie i podwiązywanie dalii
Kwitnienie dalii rozpoczyna się mniej więcej w lipcu. Jeżeli pogoda dopisze, to roślina może wydawać na świat kwiaty nawet do października. Warto zadbać o podcinanie – cięcie kwiatów nie tylko umożliwi stworzenie pięknych bukietów, ale również wydłuży okres kwitnienia. Odmianom wydającym duże kwiaty trzeba zapewnić podparcie i podwiązanie. W przeciwnym razie mogą się złamać.
- Rozmnażanie i zimowanie
Rozmnażanie dalii można przeprowadzać za pomocą wysiewu nasion. Możliwy jest także podział karp – warto jednak zwrócić uwagę, by składały się one minimum z dwóch bulw i jednej łodygi.
Dalie to rośliny bardzo wrażliwe na zimno. Z tego względu warto je zabezpieczyć na zimę, wykopując karpy i trzymając w cieplejszym miejscu np. w skrzyni. Trzeba zadbać o, by temperatura nie była niższa niż 5-7 stopni Celsjusza. Karpy umieszczone w skrzyni na zimowanie można również przysypać torfem.
- Choroby i szkodniki
Choroby, które zagrażają dalii, mogą uniemożliwić roślinie wzrost i negatywnie odbić się na kwitnieniu. Zagrażają jej między innymi: szara pleśń, głowniowa plamistość czy mozaika dalii. Trzeba pamiętać o tym, by zainfekowane rośliny wykopywać i izolować od zdrowych. Z kolei, jeśli chodzi o szkodniki, to warto uważać na mszyce i przędziorki. W ich zwalczeniu pomogą specjalne preparaty lub samodzielnie wykonane opryski (np. z cebuli).
Dlaczego dalie zmieniają kolor?
Często ogrodnicy mogą spotkać się z sytuacją, gdy dalie zmieniają kolor. Może wiązać się to z działalnością szkodników lub patogenów chorobotwórczych, które sprawiają, że kwiaty marnieją i tracą swój kolor.
W wielu przypadkach zmiana koloru kwiatów dalii może być również uwarunkowana genetycznie. Nierzadko zdarza się, że dalie wydają na świat kwiaty w jednym kolorze, a po jakimś czasie wypuszczają kwiaty o nieco innych barwach. To często spotykane w przypadku odmiany Cafe Au Lait, której kwiaty mogą być kremowe, bladożółte, a nawet przybierać odcienie różu.
Co sadzić obok dalii?
Wiele osób urządzających ogród zastanawia się, co sadzić obok dalii. Z pewnością są to oryginalne rośliny, których piękne kolorowe kwiaty przyciągają wzrok. Z tego względu warto umieszczać je w towarzystwie traw ozdobnych i roślin w delikatniejszych akcentach.
Niskie odmiany dalii znajdą również zastosowanie przy tworzeniu niewielkich rabat. Co ciekawe, kwiaty te można również sadzić w donicach i umieszczać na tarasie lub balkonie w sąsiedztwie innych kwiatów doniczkowych.
Źródła: pereglin.com; longfield-gardens.com, opracowanie własne
Przeczytaj też:
Te kwiaty cieszą oko aż do przymrozków. Kiedy wykopać dalie i co z nimi zrobić jesienią?
Dlaczego dalie nie kwitną? Sprawdź, jak je pielęgnować
Kiedy sadzić dalie w ogrodzie? Pamiętaj o tych zasadach, a będą kwitły aż do przymrozków