Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Podoba ci się kamelia japońska? Wiemy, jak o nią dbać, by zdrowo rosła i bujnie kwitła

Kamelia japońska to krzew ozdobny o pięknych kwiatach i bogatym ulistnieniu, który jednak jest dosyć wymagający w uprawie. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by kamelia japońska efektownie prezentowała się w naszym domu i ogrodzie.

Podoba ci się kamelia japońska? Wiemy, jak o nią dbać, by zdrowo rosła i bujnie kwitła
Kamelia japońska to efektowny i bardzo ozdobny krzew. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Kamelia japońska — charakterystyka

Kamelia japońska (Camellia japonica) to krzew ozdobny należący do rodziny herbatowatych. Roślina pochodzi z górskich rejonów Japonii, Chin i Korei. Uprawiana w warunkach domowych dorasta do 1 m wysokości, natomiast w naturze osiąga nawet 5-10 m. 

Kamelia trafiła do Europy dopiero w XVIII wieku. Wówczas traktowana była jako egzotyczna piękność i zdobiła oranżerie dworskie i pałacowe. Panie podczas balów przypinały gałązki kamelii do sukien, a panowie nosili je w butonierkach. Krzewy te inspirowały również artystów, malarzy i pisarzy. Napisana przez Aleksandra Dumasa "Dama kameliowa" wywołała bardzo duże zainteresowanie tymi kwiatami w XIX-wiecznej Francji.

Kamelia niegdyś ozdabiała dworskie i pałacowe tarasy i oranżerie. Fot. Pexels

Kamelia japońska ma gęsty pokrój, a jej ciemnozielone liście są grube, błyszczące i ostro zakończone. W okresie zimowo-wiosennym krzew wytwarza duże kilkupłatkowe kwiaty przypominające wyglądem kwiaty dzikiej róży. Osiągają one nawet do 12 cm średnicy i występują w kolorze różowym, czerwonym i białym.

Przeczytaj również: Miniaturowe krzewy ozdobne – idealne rozwiązanie do małego ogrodu

W środowisku naturalnym kamelia dorasta do kilku metrów. Fot. Getty Images

Kamelia japońska — uprawa

Kamelia japońska jest uznawana za roślinę wymagającą w uprawie i kapryśną. W swoim środowisku naturalnym kamelia japońska jest rośliną mrozoodporną, jednak w naszym klimacie raczej nie jest w stanie przetrwać zimowych mrozów, dlatego najczęściej uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Kamelia jest wrażliwa na zmiany temperatury, miejsca czy wilgotności powietrza, dlatego trzeba dużo uwagi skupić na jej odpowiedniej pielęgnacji. Poniżej przedstawiamy wymagania kamelii japońskiej, które warto spełnić, chcąc cieszyć się z jej pięknego wyglądu.

  • Stanowisko

Podstawowym warunkiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju kamelii jest zapewnienie jej odpowiedniej ilości światła. Dlatego należy umieścić ją w miejscu nasłonecznionym i ciepłym. Jednak to nie wszystko! Liście kamelii są bardzo wrażliwe na poparzenia słoneczne, dlatego lepiej nie narażać ich na bezpośrednie i ostre promienie słoneczne.

W okresie letnim, czyli od czerwca do września, kamelia może być wystawiona na zewnątrz. Świetnie sprawdzi się wystawiona na taras lub balkon. Natomiast na jesień i zimę należy przenieść roślinę z balkonu do widnego i chłodnego pomieszczenia, aby uchronić ją przed mrozem. Do zimowania kamelii najlepiej sprawdzą się oszklone werandy, oranżerie czy ogrody zimowe. W miesiącach poprzedzających kwitnienie temperatura, w której znajduje się kamelia, nie powinna być wyższa niż 10-15 stopni Celsjusza. Później temperatura może wzrosnąć. Przed ponownym wystawieniem kamelii na zewnątrz, najlepiej w połowie maja, trzeba pamiętać o stopniowym hartowaniu. 

Ustawienie kamelii na zimę w ogrzewanym pomieszczeniu, w którym panuje bardzo mała wilgotność powietrza i jednocześnie wysoka temperatura może spowodować, że roślina zacznie gubić liście i żółknąć.

  • Gleba

Podłoże do kamelii powinno być żyzne, próchnicze, wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej sprawdzi się gotowa ziemia do paproci.

  • Podlewanie

Warto mieć na uwadze, że kamelia japońska ma duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego w jej pielęgnacji bardzo ważne jest podlewanie, zwłaszcza w okresie letnim, gdy podłoże ze względu na wysoką temperaturę szybko wysycha.

Podlewanie kamelii powinno być regularne i umiarkowane. Lepiej nie doprowadzić ani do przesuszenia, ani do przelania rośliny. Do nawadniania najlepiej sprawdzi się odstana woda z kranu. Kamelię warto też przynajmniej raz w tygodniu zraszać, aby dostarczyć jej liściom wilgoć. Zimą nie należy zaprzestawać częstego podlewania rośliny, ponieważ potrzebuje ona wody do kwitnienia.

Kamelia kwitnie na przełomie zimy i wiosny. Fot. 123RF/PICSEL

  • Nawożenie

Nawożenie kamelii sprawia, że roślina ma gęstszy pokrój, dużo zdrowych liści i okazałe kwiaty. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić z ilością nawozu, bo nadmiar składników odżywczych może roślinie zaszkodzić.

Najlepszy do nawożenia kamelii będzie nawóz do roślin kwasolubnych np. do azalii lub różaneczników. Należy jednak zastosować dawkę mniejszą, niż zaleca producent na opakowaniu i rozpuścić niewielką ilość w wodzie. 

Nawożenie warto kontynuować przez cały rok, również zimą, ponieważ będzie to pobudzać roślinę do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

  • Kwitnienie

Kamelia japońska zakwita w styczniu i utrzymuje kwitnienie do marca lub kwietnia. W miesiącach letnich przybiera na ulistnieniu. Ze względu na porę kwitnienia, sprzedawana jest głównie zimą, kiedy najpiękniej się prezentuje. Kupując ją, postarajmy się starannie zabezpieczyć roślinę na czas transportu, aby nie doszło do przemarznięcia.

  • Przycinanie

Przycinanie kamelii można wykonać już po przekwitnięciu kwiatów, jednak nie jest wymagane coroczne przycinanie krzewu. Warto wyciąć wtedy pędy krzyżujące się i nadmiernie zagęszczające roślinę. Niektórzy ogrodnicy zalecają też przycinanie części pączków kwiatowych, by roślina mogła wytworzyć większe kwiaty.

Cięcie formujące kamelii polega na przycinaniu pędów dosłownie o kilka centymetrów. Krzew ten jest bardzo plastyczny, dlatego często bywa wykorzystywany do tworzenia drzewek bonsai.

  • Choroby i szkodniki

Kamelia japońska narażona jest na ataki mszyc oraz tarczników, które żerują na jej liściach, łodygach i pączkach kwiatów. Aby je zwalczyć, należy zastosować odpowiednie środki, które pozwolą pozbyć się szkodników.

Przeczytaj również: 7 przepisów na ekologiczne opryski na mszyce. Tak pozbędziesz się szkodników z ogrodu

Zastosowanie w ogrodzie

W naszym kraju kamelię uprawia się jako efektowną roślinę doniczkową, która zimą i w czasie przedwiośnia zachwyca przepięknymi kwiatami, a latem przyozdabia balkony i tarasy swoim pięknym oraz gęstym ulistnieniem. Cięcie pozwala formować kamelię zgodnie z upodobaniami i tworzyć z niej przyciągającą spojrzenia drzewko. Pomimo wielu wymagań związanych z uprawą kamelii, warto poświęcić czas i uwagę na jej pielęgnację, a efekt będzie godny starań!

Kamelia stanowiła natchnienie dla wielu artystów. Fot. Pexels

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.