Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żywa ściółka w ogrodzie warzywnym – czy warto ją stosować? Zalety i wady mulczowania roślinami

Ściółkowanie gleby w warzywniku przynosi wiele korzyści – nie tylko dla rozwijających się na grządkach roślin, ale również dla nas, ponieważ ułatwia nam pracę w ogrodzie. Do tego zabiegu możemy wykorzystać różne rodzaje materiałów i metody, w tym żywą ściółkę, czyli rośliny okrywowe uprawiane współrzędnie z warzywami. Jak ją stosować w warzywniku? Jakie wady i zalety ma żywa ściółka? Wyjaśniamy.

Żywa ściółka w ogrodzie warzywnym – czy warto ją stosować? Zalety i wady mulczowania roślinami
Sprawdź, jakie rośliny są najlepsze na żywą ściółkę w warzywniku. Fot. mariok/123RF.com

Spis treści:

Żywa ściółka – czym jest?

Każdy ogrodnik doskonale wie, jakie korzyści wiążą się ze ściółkowaniem gleby w warzywniku. Ten niezwykle prosty zabieg, który niewiele, a często zupełnie nic nie kosztuje, znacznie ułatwia nam pracę w ogrodzie. Rzadsze odchwaszczanie i podlewanie, a także zabezpieczenie roślin przed przymrozkami to niektóre z zalet wiążących się ze stosowaniem ściółki wśród warzyw. Co ciekawe, ochronną warstwę mogą stanowić nie tylko takie materiały jak kora, słoma, folia czy agrowłóknina. Równie dobrze sprawdza się żywa ściółka.

Zastanawiasz się, czym w zasadzie jest żywa ściółka? Spieszymy z wyjaśnieniem – to nic innego jak rośliny (najczęściej okrywowe), które uprawiamy na grządce między warzywami. Ta prosta technika mulczowania polega na tym, że powierzchnia gleby zostaje równomiernie przykryta żywymi, gęsto rozrastającymi się roślinami. Żywe ściółki odgrywają tę samą rolę co kora czy słoma, które tradycyjnie wykorzystuje się do wykładania pustych przestrzeni w warzywniku, pod krzewami i drzewami. Ma jednak również kilka dodatkowych zalet.

Jako żywą ściółkę wykorzystamy m.in. facelię błękitną. Jako żywą ściółkę wykorzystamy m.in. facelię błękitną. Fot. apugach/123RF.com

Jakie funkcje pełni żywa ściółka w warzywniku i po co ją stosować?

  • Ogranicza wzrost chwastów – zwarty kobierzec roślin okrywowych zapobiega rozwojowi chwastów. Grządkę, na której wysialiśmy żywą ściółkę, rzadziej musimy pielić, niepotrzebne jest również stosowanie na niej herbicydów (co w przypadku ekologicznego warzywnika byłoby niewskazane).

  • Poprawia wilgotność ziemi – w warzywniku, w którym rośnie żywa ściółka, gleba lepiej utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności. Oznacza to, że uprawy musimy podlewać rzadziej niż zazwyczaj.

  • Zapewnia lepszą strukturę gleby – system korzeniowy żywej ściółki poprawia strukturę gleby, rozluźniając ją. Spulchnienie podłoża sprawia, że łatwiej wnikają w nie woda i nawozy, dzięki czemu niezbędne składniki mogą być efektywniej wykorzystywane przez uprawiane w warzywniku rośliny.

  • Użyźnia warzywnik – żywa ściółka wzbogaca glebę w składniki odżywcze, stopniowo je uwalniając. W przypadku roślin motylkowych, które możemy w taki sposób wykorzystać, warzywom na grządce dostarczany jest przede wszystkim azot.

  • Wspiera bioróżnorodność – ogród inspirowany naturą, bogaty w rozmaite gatunki roślin rosnące obok siebie, jest przyjazny dla wszelkich owadów i zapylaczy. Stosowanie żywej ściółki możemy potraktować jako ważny wkład w zwiększanie bioróżnorodności w naszym najbliższym otoczeniu.

Stosowanie żywej ściółki oznacza mniej pracy w ogrodzie. Stosowanie żywej ściółki oznacza mniej pracy w ogrodzie. Fot. artursz/123RF.com

Przeczytaj również: Zaraza ominie pomidory szerokim łukiem. Opryskuj krzaczki raz w tygodniu

Jakie rośliny są najlepsze na żywą ściółkę?

Żywą ściółkę możemy stosować przez cały sezon wegetacyjny, wysiewając różnorodne rośliny okrywowe na grządkach w warzywniku. Podczas doboru odpowiednich gatunków musimy wziąć pod uwagę preferowane przez nie warunki wzrostu, tempo rozwoju, wysokość roślin oraz odporność na choroby i szkodniki. Musimy dopasować je do warzywnika w taki sposób, aby nie zaszkodzić roślinom. Wybrane gatunki na żywą ściółkę nie mogą rzucać cienia na warzywa, które potrzebują dużo słońca, nie powinny też przyciągać na zagon częstych szkodników czy patogenów.

Jakie rośliny są najlepsze na żywą ściółkę? Oto polecane gatunki:

  • Facelia błękitna – jej największą zaletą jest wzbogacanie gleby w azot, a także przyciąganie zapylaczy do ogrodu warzywnego. Najlepiej sadzić ją w pobliżu wysokich roślin;

  • Koniczyna biała – jako żywa ściółka dostarcza roślinom azot i poprawia strukturę gleby w warzywniku;

  • Lucerna – ta roślina motylkowa ma zdolność wiązania azotu atmosferycznego, dzięki czemu stanowi niezwykle cenną żywą ściółkę. Bardzo głęboki system korzeniowy tego gatunku gwarantuje spulchnienie i napowietrzenie gleby w warzywniku;

  • Gryka zwyczajna – roślina ta świetnie zagłusza chwasty, więc warto wysiać ją między warzywami;

  • Aksamitka – kwiaty nazywane śmierdziuszkami są najlepszym towarzystwem dla warzyw, ponieważ chronią je przed szkodnikami oraz chorobami. Równocześnie aksamitki przyciągają na teren uprawy pożyteczne owady zapylające;

  • Rzodkiew oleista – dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu świetnie spulchnia ziemię. Ponadto chroni uprawy przed nicieniami glebowymi.

Aksamitki znajdują zastosowanie jako żywa ściółka. Aksamitki znajdują zastosowanie jako żywa ściółka w warzywniku. Fot. NoDerog/CanvaPro 

Jak stosować żywą ściółkę?

Stosowanie żywej ściółki w warzywniku jest proste, choć wymaga od nas rozsądnego planowania. Zacznijmy od doboru odpowiednich gatunków roślin, które nie będą nadmiernie konkurowały z uprawianymi warzywami o wodę, substancje odżywcze i przestrzeń do wzrostu. Gdy dopasujemy już żywe ściółki do swojego ogrodu, możemy przystąpić do siewu w terminie odpowiednim dla wybranych gatunków.

Rośliny wysiewamy między rzędami warzyw lub w miejscach, gdzie nic nie rośnie. Siew powinien być gęsty, aby żywa ściółka pokryła glebę równomiernie, hamując wzrost chwastów. W kolejnych tygodniach nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji żywej ściółki. Częstotliwość podlewania i nawożenia musimy dostosować do konkretnego gatunku, na jaki się zdecydowaliśmy. Tylko zadbana żywa ściółka będzie pełniła swoją funkcję, więc nie wolno nam o tych zabiegach zapominać.

Koniczyna biała to świetny wybór na żywą ściółkę. Koniczyna biała to świetny wybór na żywą ściółkę. Fot. tamu1500/123RF.com

Wady i zalety stosowania żywej ściółki w warzywniku

Jak już wspominaliśmy, stosowanie żywej ściółki w warzywniku ma wiele zalet. Możemy liczyć na takie pozytywne efekty jak spulchnienie, użyźnienie i poprawę wilgotności gleby, ograniczenie wzrostu chwastów oraz przyciągnięcie do ogrodu pożytecznych zapylaczy. Niestety mulczowanie warzywnika żywymi roślinami nie jest wolne od wad. Największym minusem tej metody jest fakt, że wysiewane jako ściółka gatunki konkurują z uprawami o wodę, światło, składniki odżywcze i przestrzeń do wzrostu.

Gęsto rosnąca żywa ściółka utrudnia nam również dostęp do warzyw, co ma duże znaczenie podczas pielęgnacji czy zbiorów. Stosowanie tego sposobu ściółkowania wymaga od nas również czasochłonnego planowania, na które nie wszyscy możemy sobie pozwolić. Czy warto wprowadzić żywe ściółki do swojego warzywnika? Na to pytanie każdy ogrodnik musi odpowiedzieć sobie sam.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jakich liści nie obrywać z pomidorów? Uważaj, bo pozbawisz krzaki energii do wzrostu

Koniecznie posadź w ogrodzie. Skończą się problemy ze szpakami

Chcesz, by hortensja miała duże kwiaty? Pielęgnacja hortensji późną wiosną i latem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.