Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Domowy ogród wertykalny

Jeśli marzycie o kompozycji roślin, która w nietuzinkowy sposób ożywi wasze wnętrze, zwróćcie uwagę na ogrody wertykalne. Wbrew nazwie nie jest to kącik zieleni na zewnątrz, ale prawdziwe, dzieło sztuki, które uprawia się w mieszkaniu. Dzięki nowatorskiemu podejściu i odrobinie wyobraźni stworzycie piękne kompozycje na ścianach, które zachwycą zarówno Was, jak i Waszych gości. Podpowiemy wam dziś, w jaki sposób założyć ogród wertykalny, jakie rośliny sprawdzą się w nim najlepiej oraz w jaki sposób pielęgnować go, aby był wiecznie piękny i zielony.

Domowy ogród wertykalny

Fot.123RF.com

Zakładanie ogrodu wertykalnego

Przyglądając się gotowym realizacjom, można odnieść wrażenie, że założenie ogrodu wertykalnego nie jest łatwe. Jeśli jednak zagłębimy się w proces jego powstawania i późniejszej pielęgnacji okazuje się, iż do jego stworzenia potrzeba przede wszystkim ciekawego pomysłu i trochę manualnych umiejętności. Rośliny świetnie zastąpią obrazy oraz podniosą jakość powietrza w pomieszczeniu.

Jeśli marzy wam się duża ściana pokryta zielenią, możecie pokusić się o zamówienie wykonania ogrodu wertykalnego w jednej z profesjonalnych firm, które się tą materią zajmują. W związku z tym, że tego typu realizacje stają się coraz bardziej popularne, rynek daje nam ogromne możliwości wyboru zarówno asortymentu potrzebnego do budowy ogrodu wertykalnego, jak i roślin, które mogą zostać z powodzeniem użyte w wymyślonej przez Was kompozycji.

Wybór miejsca i roślin

Planowanie ściany zieleni warto zacząć od wyboru miejsca. Determinantem, który powinniście wziąć pod uwagę, jest nasłonecznienie. Najlepiej sprawdzą się ściany od strony południowej oraz wschodniej, ponieważ promienie słoneczne docierają tu w stopniu najbardziej zbliżonym do warunków naturalnych. Pamiętajcie też, żeby wybrać ścianę, która wytrzyma duże obciążenie – rośliny wraz z całym asortymentem nie są lekkie. Dobrym pomysłem będzie wybór ściany nośnej, a nie działowej.

Wybór technologii, na jaką się zdecydujecie, będzie miał duże znaczenie w obliczeniu ciężaru całości. Fachowcy zajmujący się ogrodami wertykalnymi wskazują, że metr kwadratowy może ważyć od kilku do nawet kilkudziesięciu kilogramów. Zastanówcie się, na jakich roślinach Wam zależy i upewnijcie się, czy będą mogły prawidłowo rosnąć. Dobrze sprawdzą się te, których uprawa nie jest zbyt wymagająca. Zwróćcie uwagę na system korzeniowy, który powinien potrzebować jak najmniej miejsca, ponieważ w ścianie, pomiędzy pozostałymi roślinami warunki do prawidłowego wzrostu mogą nie być zbyt korzystne.

W domowych ogrodach wertykalnych dobrze sprawdzają się bluszcze, zielistki, mech, skrzydłokwiaty i wiele innych. W dużych realizacjach pięknie wygląda monstera, areka czy sansewieria. To o czym przy kupowaniu roślin powinniście pamiętać (w zależności oczywiście od koncepcji) to wybór takich, które szybko się rozrosną, nadadzą kompozycji akcenty kolorystyczne i piękną teksturę. 

Montaż i pielęgnacja

W zależności od waszego pomysłu i wielkości kompozycji, jaką planujecie stworzyć do wyboru będą różnorodne systemu montażu. Najprostsze, możliwe do wykonania całkowicie samodzielnie są roślinne obrazy, które umieścić można w ramie obrazu. Dobrym rozwiązaniem jest uprawa roślin w modułach z plastyku lub specjalnych kieszonkach – tu wybór jest ogromny, łącznie z propozycjami całkowicie ekologicznymi.

Fachowcy zalecają posadzenie roślin wcześniej, aby miały czas na spokojne ukorzenienie się. W miejscu na ścianie, gdzie powstanie nasz wertykalny ogród montujemy płytę PCV, która odpowiadać będzie za izolację. Następnie przytwierdzamy kratownicę, do której wkładamy przygotowane moduły z roślinami. Kompozycja potrzebowała będzie trochę czasu, aby rozrosnąć się do planowanego przez was efektu.

Do zabiegów pielęgnacyjnych należało będzie przede wszystkim nawadnianie (warto pomyśleć na etapie projektu o zakup automatycznego systemu nawadniania oraz fertygacji, czyli mieszania nawozów z wodą, które bardzo ułatwi dbanie o rośliny), przycinanie oraz odżywianie ogrodu ściennego. Niezdecydowanym proponujemy obejrzenie pięknych realizacji z udziałem roślin w kompozycjach ściennych i namawiamy do samodzielnego ich wykonania.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.