Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wiosenne i odmładzające cięcie krzewuszki. Rozrośnie się i będzie obficie kwitła

Krzewuszka to niezwykle urokliwa roślina, która późną wiosną obsypuje się mnóstwem delikatnych kwiatów. Doskonale sprawdza się zarówno jako soliter, jak i posadzona w formie gęstego żywopłotu. Niezależnie jednak od zastosowania, musimy przeprowadzić wiosenne cięcie krzewuszki, jeśli chcemy, aby utrzymywała atrakcyjny pokrój oraz bujnie kwitła. Jak skracać pędy tej ozdobnej rośliny? Sprawdź, w jaki sposób przyciąć krzewuszkę na wiosnę.

Wiosenne i odmładzające cięcie krzewuszki. Rozrośnie się i będzie obficie kwitła
Wiosną urokliwe krzewuszki potrzebują delikatnego przycinania. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego warto przycinać krzewuszkę?

Niezwykle wdzięczne krzewuszki to rośliny, które chętnie sadzimy w swoich ogrodach, aby móc podziwiać ich wyjątkową urodę. Do wyboru mamy różnorodne gatunki i odmiany tych ozdobnych krzewów, słynących ze zjawiskowych, intensywnie wybarwionych kwiatów oraz liści zmieniających kolor jesienią. Krzewuszki są rozłożystymi krzewami, które obficie kwitną późną wiosną – w maju oraz czerwcu. Jedną z najpopularniejszych roślin z tej rodziny jest krzewuszka cudowna – jej największym atutem jest nie tylko atrakcyjny wygląd, ale również prostota uprawy oraz pielęgnacji.

Krzewuszki nie są wymagające i nie potrzebują wielu zabiegów, aby przez wiele lat zdobiły naszą przydomową przestrzeń. O pewnej czynności nie możemy jednak zapominać. Mowa o cięciu krzewuszki, które powinniśmy wykonać w dwóch terminach: wczesną wiosną oraz zaraz po zakończeniu kwitnienia, czyli latem. Nie warto pomijać tego ważnego zabiegu, ponieważ to właśnie on pozwala na utrzymanie ładnego, zwartego pokroju krzewu. Warto wiedzieć, że z biegiem czasu pędy rośliny nadmiernie zagęszczają koronę, przez co wygląda na coraz bardziej zaniedbaną.

Kolejnym powodem, dlaczego warto przycinać krzewuszkę, jest pozytywny wpływ tego zabiegu na jej kwitnienie. Splątane, gęsto porastające roślinę pędy sprawiają, że do wnętrza korony nie dostaje się wystarczająca ilość światła. To z kolei powoduje, że krzewuszka słabo kwitnie. Musimy jednak pamiętać, że roślina ta zawiązuje pąki w poprzednim sezonie, co oznacza, że wczesnowiosenne cięcie musi być wykonane w prawidłowy sposób. Jeśli po prostu skrócimy wszystkie pędy, nie doczekamy się kwiatów. Ogólne zasady dotyczące cięcia krzewuszek są takie same w przypadku wszystkich gatunków, które uprawiamy w przydomowych ogrodach.

Krzewuszkę trzeba przycinać dwa razy w sezonie. Krzewuszkę trzeba przycinać dwa razy w sezonie. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Co zrobić z ciemiernikiem na wiosnę? Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Wiosenne cięcie krzewuszki

Realizowane wiosną cięcie krzewuszki nie powinno być silne. To czas, gdy pozbywamy się z rośliny wyłącznie części pędów, aby przy okazji nie usunąć zawiązanych już pąków kwiatowych. Radykalne cięcie i właściwe formowanie powinno być wykonane latem (na przełomie czerwca i lipca), dopiero 2 tygodnie po zakończeniu kwitnienia. W przypadku zabiegu na początku sezonu do pracy przystępujemy, zanim roślina rozpocznie okres wegetacji oraz intensywny wzrost. Jak powinno wyglądać wiosenne cięcie krzewuszki?

  • O tej porze roku z krzewuszki ścinamy wszystkie pędy, które przemarzły zimą;

  • Usuwamy również całkowicie martwe i połamane łodygi, skracając je tuż przy ziemi;

  • Jeśli dany pęd jest suchy lub przemarznięty tylko częściowo, odcinamy wyłącznie obumarły fragment;

  • Młodych, żywych pędów nie skracamy, ponieważ to na nich krzewuszki będą miały najwięcej kwiatów.

Krzewuszki dobrze reagują na przycinanie, a wręcz lubią być mu poddawane. Po poprawnie wykonanym zabiegu szybko się regenerują i są gotowe do wydania dużej liczby kwiatów. Nie musimy ich później w żaden sposób zabezpieczać, ponieważ rany w naturalny sposób się zasklepią. Pamiętajmy jednak, aby do zabiegu wykorzystywać wyłącznie dobrze naostrzone i odpowiednio zdezynfekowane narzędzia. Wczesnowiosenne cięcie prześwietlające pozytywnie wpływa na kondycję rośliny, skłaniając ją do silnego rozkrzewiania się i zagęszczania korony, ale w kontrolowany sposób.

Przycięcie krzewuszki pobudza ją do wydania większej liczby kwiatów. Przycięcie krzewuszki pobudza ją do wydania większej liczby kwiatów. Fot. CanvaPro

Cięcie krzewuszki po posadzeniu

Systematyczne, wykonywane dwa razy w roku cięcie krzewuszki dotyczy wieloletnich krzewów. Co natomiast powinniśmy zrobić z młodymi roślinami, które dopiero niedawno posadziliśmy w swoim przydomowym ogrodzie? W przypadku takich krzewuszek musimy postąpić nieco inaczej. Gdy wiosną, na przełomie kwietnia i maja, znajdziemy już dla nich stałe miejsca na działce, od razu realizujemy mocne cięcie formujące, które nada roślinom właściwy pokrój. Musimy wtedy skrócić wszystkie pędy o połowę ich długości. Pobudzona do silnego wzrostu młoda krzewuszka wypuści wkrótce nowe, zdrowe pędy.

Stare krzewuszki mogą wymagać cięcia odmładzającego. Stare krzewuszki mogą wymagać cięcia odmładzającego. Fot. CanvaPro

Odmładzające cięcie krzewuszki

Silniejszego cięcia nie powinniśmy się bać również w przypadku tych krzewuszek, które są zaniedbane. Wieloletnie, przez dłuższy czas nieformowane rośliny, mają nadmiernie gęstą koronę, a młodych przyrostów jest niewiele. Dlatego w przypadku starych krzewów, które słabo kwitną, wczesną wiosną warto wykonać cięcie odmładzające. Takie krzewuszki co kilka lat tniemy radykalnie, pozbywając się z nich najstarszych i najsłabszych pędów. Musimy mieć świadomość, że w wyniku zabiegu w sezonie krzewuszka będzie kwitła słabo albo nawet wcale. Początkowo nie będzie również zachwycała swoim pokrojem. Z czasem jednak odzyska efektowny wygląd i zachwyci nas ogromną liczbą kwiatów w kolejnych latach.

Krzewuszki są łatwe w pielęgnacji, ale nie możemy zapominać o ich przycinaniu. Zabieg warto wykonać co najmniej dwa razy w sezonie wegetacyjnym, aby rośliny miały piękny pokrój i uginały się od kwiatów. W przypadku bardzo młodych i starych, zaniedbanych krzewów, musimy podjąć dodatkowe kroki. Trzymając się zasad cięcia krzewuszki sprawimy, że będzie najpiękniejszą ozdobą naszego ogrodu przez długie lata.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Efektowne pnącze do obsadzania ogrodzeń, altan i pergoli. Gdzie sadzić i jak pielęgnować asarinę pnącą?

Posadź w ogrodzie zamiast trawy. Macierzanka wczesna – hit w ogrodach i na działkach

Wiosenne cięcie budlei. Przycinanie młodego i starego krzewu krok po kroku

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.