Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić z ciemiernikiem na wiosnę? Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Ciemierniki są prawdziwym skarbem w ogrodzie. Ich okazałe kwiaty pojawiają się już w zimie, kiedy większość roślin śpi, dlatego często są nazywane zimowymi różami. Zachwycają swoimi spektakularnymi kwiatami, dzięki czemu dodają uroku każdemu ogrodowi nawet w chłodniejsze miesiące. Aby rośliny miały duże kwiaty, były zdrowe i pięknie się rozrastały, należy wykonać kilka ważnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co zrobić z ciemiernikami na wiosnę? Podpowiadamy.    

Co zrobić z ciemiernikiem na wiosnę? Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
Pielęgnacja ciemierników na wiosnę to ważna czynność, której nie można pominąć. Fot.tonybaggett/123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja ciemierników na wiosnę

Ciemierniki to wieloletnie rośliny, których kwitnienie przypada na czas, gdy inne rośliny odpoczywają pod śnieżną pierzyną. W zależności od odmiany ich kwiaty pojawiają się w zimie i utrzymują się na roślinie aż do kwietnia (a czasem nawet do maja). Mają bardzo bogatą paletę kolorów, dzięki czemu ożywią każdy ogród w zimowej scenerii. Ciemierniki wcale nie boją się mrozów, a ich uprawa nie jest trudna. Aby jednak cieszyć się ich okazałym wyglądem, kluczowa jest pielęgnacja ciemierników na wiosnę. To sprawi, że będą bujnie się rozrastać i tworzyć duże kwiaty. Co zrobić z ciemiernikami na wiosnę?

  • Wycinanie starych liści – jest to jeden z podstawowych zabiegów w uprawie ciemierników. Należy usunąć ich stare liście tuż przy podstawie, uważając przy tym, aby nie uszkodzić pędów z kwiatami. Nie martw się, ciemierniki szybko wypuszczą nowe liście, które są potrzebne im do fotosyntezy. Natomiast nie zaleca się kompostowania starych liści, gdyż są one twarde i mogą mieć patogeny.   

  • Ochrona przed nawrotem zimy – duża ilość ciężkiego, mokrego śniegu może połamać łodygi ciemiernika. Dlatego na czas opadów śniegu warto założyć na roślinę odpowiedniej wielkości doniczkę (do góry dnem). Jeśli łodygi są pochylone i nie stoją prosto jak wcześniej, należy je podwiązać.

  • Wiosenne nawożenie – już w marcu ciemierniki potrzebują odpowiedniego dostarczenia składników odżywczych, aby rosnąć zdrowo i tworzyć okazałe kwiaty. W tym celu najlepiej sięgnąć po nawozy do roślin kwitnących. Zarówno preparaty mineralne, jak i organiczne warto wymieszać z podłożem, po czym rozłożyć wokół roślin. Na koniec można je przykryć warstwą ziemi, kompostu czy odkwaszonego torfu.
pielęgnacja ciemierników na wiosnę Na wiosnę ciemierniki wymagają odpowiedniego nawożenia. Fot.billyshimo/123RF.com

Ciekawe odmiany ciemierników    

Ciemierniki mają sporo gatunków i jeszcze więcej odmian. Różnią się one od siebie nie tylko kolorem kwiatów, lecz także rozmiarem, kształtem, wysokością oraz terminem kwitnienia. Do najbardziej znanych gatunków należą: ciemiernik ogrodowy, ciemiernik biały, ciemiernik cuchnący, ciemiernik wschodni (orientalny), ciemiernik korsykański, ciemiernik zielony oraz ciemiernik czerwonawy. Wśród ciekawych odmian na szczególną uwagę zasługują m.in.:

  • ‘Maestro’ – odmiana, która jest znana z obfitego kwitnienia i dość silnego wzrostu. Duże kwiaty mają kolor kremowo-różowy, z biegiem czasu zmieniają go na głęboki róż;

  • ‘Merlot’ – roślina o intensywnie czerwonych, wpadających w bordo kwiatach oraz bardzo ciemnoczerwonych liściach i łodygach. Jest stosunkowo odporna na choroby;

  • ‘Roses Red’ – charakteryzuje się wczesnym, obfitym kwitnieniem, podczas którego można podziwiać kwiaty w kolorze czerwonego wina. Osiąga około 40-60 cm wysokości;

  • ‘Champion’ – zaczyna kwitnąć od marca. Początkowo kwiaty mają różowawy odcień, natomiast z czasem ciemnieją i stają się ciemnoróżowe;

  • ‘Dark Picotee’ – dorasta do 40 cm wysokości, tworzy kwiaty o kolorze biało-różowym;

  • ‘Joker’ – charakteryzuje się jasnokremowymi kwiatami z różowymi końcówkami płatków;

  • ‘Roses Rose’ – zachwyca kwiatami o delikatnym pastelowo różowym ubarwieniu. Ozdobą są również liście – są one ciemnozielone, skórzaste, o gładkiej i błyszczącej powierzchni oraz piłkowanych brzegach.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Piwonie zacznij nawozić w marcu. Łodygi się wzmocnią, a kwiaty będą pełniejsze

Wiosenne cięcie budlei. Przycinanie młodego i starego krzewu krok po kroku

Cięcie róż okrywowych. Kiedy i w jaki sposób przycinać róże okrywowe?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.