Spis treści:
- Zagospodarowanie skarpy – pomysły na skarpę przy domu
- Obsadzenie skarpy kwiatami
- Krzewy i iglaki na skarpy
- Obudowanie drzewa murkiem
- Stworzenie podwyższonych rabat
- Wykorzystanie pnączy
- Jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem się?
Zagospodarowanie skarpy – pomysły na skarpę przy domu
W okolicy twojego domu znajduje się skarpa? Chcesz ją zagospodarować, tak aby nie straszyła swoim wyglądem gości? Poznaj nasze pomysły na skarpę przy domu.
-
Obsadzenie skarpy kwiatami
Skarpa to świetne miejsce na posadzenie kwiatów. Dobra ekspozycja upiększy ogród i zwróci uwagę odwiedzających. Dzięki wykorzystaniu skarpy jako miejsca na kwiaty można podzielić obszar na strefy – trawnik warto w całości przeznaczyć jako miejsce wypoczynku i rekreacji, bez zajmowania przestrzeni donicami i rabatami.
Jeśli przez skarpę w twoim ogrodzie ma zostać przeprowadzone przejście, można na niej zbudować schody albo ułożyć duże kamienie i posadzić między nimi rośliny płożące.
Jakie kwiaty nadają się na skarpę w ogrodzie? Idealne rośliny liściaste, które kwitną nawet przez kilka miesięcy, to m.in. barwinek pospolity, berberys czy runianka japońska.
Ze względu na szybkie przesychanie ziemi na skarpie zadbaj o to, aby wybrane gatunki były odporne na suszę. Dodatkowo przed wykonaniem nasadzeń użyźnij glebę np. kompostem. Wystarczy, że rozłożysz go na całej powierzchni skarpy i wymieszasz z glebą, a następnie ubijesz grunt.
Wyświetl ten post na Instagramie
Pamiętaj, że ziemi nie może być za mało. Jeśli nawozisz żyzną glebę na skarpę, zadbaj o zachowanie minimum 25 cm głębokości gleby dla kwiatów i 40 cm dla krzewów. Im większa powierzchnia skarpy, tym gęstsze nasadzenia warto wykonać.
-
Krzewy i iglaki na skarpy
Jeśli chcesz zagospodarować skarpę w ogrodzie, warto pomyśleć również o wykorzystaniu krzewów bądź niskich iglaków. Najlepiej sprawdzą się rośliny o zwartym przekroju.
Krzewy na skarpy mają różne kolory i liście. Możesz dostosować wielkość i kształt do swoich potrzeb. Najchętniej wybierane gatunki krzewów to cisy pospolite, róże okrywowe, żywotniki czy irgi.
Iglaki mają dobrze rozwinięte systemy korzeniowe, dzięki czemu wiążą glebę na skarpie i chronią ją przed erozją. Poprzestań na kilku roślinach iglastych i w razie potrzeby uzupełnij je innymi roślinami. Posiadacze skarp w ogrodzie szczególnie chętnie wybierają gatunki takie jak kosodrzewina czy jałowce. Są wytrzymałe na warunki atmosferyczne i nie wymagają licznych zabiegów pielęgnacyjnych.
Wyświetl ten post na Instagramie
-
Obudowanie drzewa murkiem
Jeśli w okolicach skarpy w twoim ogrodzie rośnie drzewo, musisz je zabezpieczyć i przy okazji odpowiednio wyeksponować. Pomoże w tym budowa murka oporowego. W ten sposób podwyższysz teren działki i unikniesz naruszenia drzewa ze względu na ruchy ziemi.
Murek w kształcie półkola może stanowić elegancki element małej architektury. Kolor dopasuj do elewacji i innych elementów ogrodu. Ciekawy kontrast do zielonej trawy może stanowić czerwony murek o nietypowej fakturze.
-
Stworzenie podwyższonych rabat
Skarpę możesz również podzielić na rabaty. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy pod skarpą chcesz stworzyć taras. Właściciele ogrodów często budują również takie rabaty przy ogrodzeniu. Do stworzenia ciekawej aranżacji wykorzystaj betonowe palisady, których kształt i styl dopasujesz do swoich preferencji. Wokół rabat można posadzić elementy zielone.
Wyświetl ten post na Instagramie
-
Wykorzystanie pnączy
Jeśli nie jesteś fanem dużej ilości kwiatów, możesz poprzestać na zasadzeniu na skarpie pnączy. Najpopularniejszym wyborem ogrodników w Polsce jest bluszcz pospolity i winobluszcz. Wystarczy, że posadzisz pnącza u podstawy skarpy, a rośliny same będą wspinać się po niej, tworząc ciekawą kompozycję. Jeśli chcesz, aby rosły w określony sposób, warto poprowadzić specjalne konstrukcje, np. stworzone z kantówek lub metalowych prętów.
Jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem się?
Aby skarpa w ogrodzie stała się pięknym elementem aranżacji przestrzeni wokół domu, musisz zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie. Osuwanie na pochyłym terenie zdarza się często i psuje efekt, zagrażając bezpieczeństwu. Jak zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem się? Skorzystaj z naszych sprawdzonych porad.
- Mur oporowy
Powszechnie wykorzystywanym do umocnienia nawet dużych skarp systemem są murki oporowe. Buduje je się np. z gabionów, czyli metalowej konstrukcji z wypełnieniem (np. w formie ładnie wyglądających kamieni). Takie umocnienie skarby jest nie tylko wytrzymałe, ale również estetyczne.
- Siatka lub kratka i nasadzenia
Skarpę umocnisz, montując siatkę bądź kratkę zabezpieczającą i obsadzając ją roślinami. Taką konstrukcję można wypełnić żwirem lub ziemią. Do nasadzeń wykorzystuj odpowiednie gatunki roślin, które mają mocny system korzeniowy i tworzą gęstą sieć pod powierzchnią ziemi. W ten sposób naturalnie wzmocnisz obszar skarpy i zapewnisz jej ładny wygląd.
Jeśli skarpa nie jest stroma, możesz spróbować okrycia zbocza specjalnym materiałem ochronnym, w którym posadzisz rośliny. Zanim przeznaczone na wzniesienia gatunki rozrosną się i zwiążą podłoże, skarpa będzie narażona na erozję. Złe warunki atmosferyczne mogą poderwać elementy ziemi i zniszczyć ogród. Maty z włókniny ogrodowej ochronią niewielkie skarpy i wzmocnią posadzone na nich rośliny.
Wyświetl ten post na Instagramie
Umocnić skarpę możesz również z wykorzystaniem żyznej ziemi. Po jej nawiezieniu pokryj obszar darnią i zabezpiecz specjalnymi kołkami.
Właściciele domów do formowania skarpy wykorzystują z kolei ziemię z wykopu fundamentów. Piaszczysto-gliniasta budowa zapewni wytrzymałość i odpowiednią przepuszczalność.
Pokrycie trawą rozgałęzioną, która ma gęsty system korzeniowy, pozwoli na stworzenie gęstej masy, która w niektórych przypadkach może okazać się wystarczająca do zabezpieczenia skarpy.
Czy da się zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem na własną rękę?
Podstawowe prace w obrębie skarpy w ogrodzie możesz z powodzeniem przeprowadzić na własną rękę. Nie musisz zatrudniać ogrodnika, aby posadzić kwiaty, krzewy czy pnącza. Wybieraj polecane gatunki wymienione powyżej i wsadzaj je do ziemi zgodnie z zaleceniami.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wsparcie specjalistów przyda się, jeżeli chcesz zabezpieczyć stromą skarpę o dużej powierzchni. W takim wypadku najskuteczniejsze może okazać się zbudowanie murku oporowego. Proces jest złożony i wymaga zaawansowanej wiedzy. Z tych względów trudno będzie ci przeprowadzić prace na własną rękę z zachowaniem dobrego efektu. Konieczne będzie znalezienie ekipy, która zajmie się tym za ciebie.
Przeczytaj również: Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.