Spis treści:
Podlewanie nasion po siewie
Samodzielne przygotowanie rozsady nie jest trudne. Aby uprawy się udały, młodym roślinom należy zapewnić optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Po umieszczeniu nasion we wcześniej przygotowanych doniczkach z podłożem spieszymy je podlać. Jednym z najistotniejszych czynników warunkujących rozpoczęcie kiełkowania nasion jest odpowiednia wilgotność podłoża. Mimo to nie zaleca się ich podlewania bezpośrednio po siewie. Dlaczego? Doświadczony ogrodnik z kanału Szalejemy i siejemy na YouTube wyjaśnia.
Okazuje się, że podczas podlewania sucha gleba staje się cięższa, a świeżo wysiane nasiona opadają na dno. Słabe kiełki są zmuszone do wykazania większej siły, aby przebić ziemię. Ponadto nasiona znajdujące się w głębszych warstwach gleby mają ograniczony dostęp do tlenu, co negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. W związku z tym doświadczeni ogrodnicy nawilżają glebę przed wysiewem roślin (30-40 minut przed czynnością). W ten sposób unikniemy też wymywania nasion. Do podlewania najlepiej sprawdzi się woda ciepła. Niektórzy z kolei używają wrzątku (w tym przypadku należy odczekać więcej czasu, około godzinę). Wrząca woda dezynfekuje glebę oraz przyspiesza proces kiełkowania nasion.
Po wysiewie nasion młode siewki wymagają zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu. Fot.CanvaPro
Podczas wysiewu nasion należy też pamiętać o odpowiedniej głębokości siewu – posadzone zbyt głęboko mogą mieć problem z dotarciem do powierzchni. Przyjmuje się, że optymalna głębokość siewu powinna się równać od 3 do 5-krotnej średnicy nasienia.
Jak pielęgnować siewki?
Aby sadzonki rosły silne i zdrowe, należy im zapewnić odpowiednią ilość światła. Optymalnym miejscem na rozsadę jest nasłoneczniony parapet, najlepiej od strony południowej. Oprócz tego należy zapewnić właściwe warunki temperaturowe – sadzonki potrzebują temperatury w przedziale od 18 do 25 st. C. Niezwykle ważna jest też odpowiednia wilgotność podłoża. Rozsadę podlewamy regularnie, ale niezbyt obficie, ponieważ nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia siewek. Sadzonki najlepiej podlewać odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Warto też pamiętać, że młode siewki nie mogą być narażone na przeciągi i nagle zmiany temperatury. Przed posadzeniem roślin na miejsce stale warto pamiętać o zahartowaniu sadzonek, aby przyzwyczaić młode rośliny do warunków zewnętrznych.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Fioletem zalewa rabaty. Kiedy i jak wysiewać heliotrop?
Największe i najcięższe pomidory. Nie zastanawiaj się i posiej odmianę Gigantomo
Pierwszy raz podlej, gdy wyjdą z ziemi. Stara metoda na odżywianie sadzonek ogórków i pomidorów