Porady ogrodnicze

Nie podlewaj nasion tuż po siewie. Złota rada doświadczonych ogrodników

Sezon ogrodniczy zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do niego trwają w pełni. Niektóre gatunki roślin mają długi okres wegetacji, a przy tym potrzebują wyższych temperatur do wzrostu. To sprawia, że ich uprawa jest możliwa tylko z rozsady. Po wysianiu nasion wiele osób popełnia błąd, podlewając świeżo wysiane rośliny. Dlaczego nie zaleca się podlewania nasion po siewie? Doświadczony ogrodnik wyjaśnia.  

Nie podlewaj nasion tuż po siewie. Złota rada doświadczonych ogrodników
Podpowiadamy, dlaczego nie warto podlewać nasion po siewie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Podlewanie nasion po siewie  

Samodzielne przygotowanie rozsady nie jest trudne. Aby uprawy się udały, młodym roślinom należy zapewnić optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Po umieszczeniu nasion we wcześniej przygotowanych doniczkach z podłożem spieszymy je podlać. Jednym z najistotniejszych czynników warunkujących rozpoczęcie kiełkowania nasion jest odpowiednia wilgotność podłoża. Mimo to nie zaleca się ich podlewania bezpośrednio po siewie. Dlaczego? Doświadczony ogrodnik z kanału Szalejemy i siejemy na YouTube wyjaśnia.

Okazuje się, że podczas podlewania sucha gleba staje się cięższa, a świeżo wysiane nasiona opadają na dno. Słabe kiełki są zmuszone do wykazania większej siły, aby przebić ziemię. Ponadto nasiona znajdujące się w głębszych warstwach gleby mają ograniczony dostęp do tlenu, co negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. W związku z tym doświadczeni ogrodnicy nawilżają glebę przed wysiewem roślin (30-40 minut przed czynnością). W ten sposób unikniemy też wymywania nasion. Do podlewania najlepiej sprawdzi się woda ciepła. Niektórzy z kolei używają wrzątku (w tym przypadku należy odczekać więcej czasu, około godzinę). Wrząca woda dezynfekuje glebę oraz przyspiesza proces kiełkowania nasion.     

podlewanie nasion po siewie  Po wysiewie nasion młode siewki wymagają zapewnienia odpowiednich warunków do wzrostu. Fot.CanvaPro

Podczas wysiewu nasion należy też pamiętać o odpowiedniej głębokości siewu – posadzone zbyt głęboko mogą mieć problem z dotarciem do powierzchni. Przyjmuje się, że optymalna głębokość siewu powinna się równać od 3 do 5-krotnej średnicy nasienia.    

Jak pielęgnować siewki?     

Aby sadzonki rosły silne i zdrowe, należy im zapewnić odpowiednią ilość światła. Optymalnym miejscem na rozsadę jest nasłoneczniony parapet, najlepiej od strony południowej. Oprócz tego należy zapewnić właściwe warunki temperaturowe – sadzonki potrzebują temperatury w przedziale od 18 do 25 st. C. Niezwykle ważna jest też odpowiednia wilgotność podłoża. Rozsadę podlewamy regularnie, ale niezbyt obficie, ponieważ nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia siewek. Sadzonki najlepiej podlewać odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Warto też pamiętać, że młode siewki nie mogą być narażone na przeciągi i nagle zmiany temperatury. Przed posadzeniem roślin na miejsce stale warto pamiętać o zahartowaniu sadzonek, aby przyzwyczaić młode rośliny do warunków zewnętrznych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Fioletem zalewa rabaty. Kiedy i jak wysiewać heliotrop?

Największe i najcięższe pomidory. Nie zastanawiaj się i posiej odmianę Gigantomo

Pierwszy raz podlej, gdy wyjdą z ziemi. Stara metoda na odżywianie sadzonek ogórków i pomidorów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.