Najlepszy czas zbioru cebuli
Przed zebraniem cebuli wielu ogrodników poleca, aby położyć ich nadziemną część, a więc zgiąć ją, aby znajdowała się w pozycji prostopadłej do ziemi. Cebulę należy zbierać, gdy jej szczypior zaczyna żółknąć - jest całkowicie wysuszony w części wystającej ponad ziemię. Zwykle ma to miejsce pod koniec lata, zazwyczaj w sierpniu lub wrześniu, w zależności od regionu i warunków pogodowych. Ważne jest, aby nie zwlekać ze zbiorem, gdyż nadmiernie dojrzała cebula może zacząć gnić w ziemi. Potem trzeba zadbać o jej wysuszenie.
Cebulę można też zebrać wcześniej, gdy szczypior jest jeszcze zielony. Jednak to oznacza konieczność podcięcia go, aby zapobiec gniciu podczas suszenia.
Przeczytaj również: Sekrety udanej uprawy cebuli – duże, zdrowe główki. Uprawa cebuli z rozsady i dymki
Jak zbierać cebulę?
Zbieranie cebuli powinno być przeprowadzane w suchy i słoneczny dzień. Mokra ziemia to częsty powód szybszego gnicia cebuli. Oto 3 kroki, które trzeba wykonać, aby mieć ładne plony:
- Sprawdzanie dojrzałości - cebula gotowa do zebrania jest całkowicie wysuszona. Szczypior powinien być suchy, żółty i opadająca, z kolei podziemna część warzywa musi mieć 2-3 warstwy odchodzących łupin.
- Delikatne wyciąganie - ręcznie delikatnie wyciągnij cebule z ziemi, uważając, aby ich nie uszkodzić.
- Oczyszczanie z ziemi - strząśnij nadmiar ziemi z cebul i ułóż je na powierzchni, aby lekko przeschły.
Niektórzy ogrodnicy uważają, że przed zbiorem należy złamać szczypior cebuli. Fot. yuris010/123RF.com
Co zrobić z cebulą po zebraniu?
1. Podcinanie
Po zebraniu cebuli kolejnym krokiem jest jej podcinanie. Należy to zrobić ostrożnie, aby nie uszkodzić cebul. Podcinanie polega na skróceniu szczypioru na około 2-3 cm od nasady cebuli. Jest to ważne, ponieważ zbyt długi szczypior może zatrzymywać wilgoć, a to sprzyja gniciu.
2. Suszenie cebuli
Suszenie cebuli jest niezbędnym etapem przygotowania jej do przechowywania. Zaplanuj, w którym miejscu ją ułożysz. Powinno ono być ciepłe, lecz zacienione, suche oraz przewiewne. Z tego powodu wiele osób wybiera strychy, garaże, szopy czy zadaszony taras.
Przeczytaj również: Zbiór i suszenie cebuli. Najlepszy sposób przechowania cebuli
Cebulę w tych miejscach układaj w pozycji leżącej na rozłożonym szarym lub gazetowym papierze. Możesz też zastosować do tego celu kratki, siatki czy skrzynki, a nawet wiązać i wieszać wiązki cebuli u sufitu.
Suszenie trwa kilka tygodni (w zależności od warunków). Znakiem, że warzywo zostało pozbawione nadmiaru wody jest żółknięcie i powstawanie suchych, kruszących się łusek zewnętrznych. Aby się o tym przekonać, dotknij warzywo i zobacz, czy jest twarde.
Najważniejsze to dobrze wysuszyć cebulę po zbiorach. Fot. Valery Smirnov/123RF.com
3. Przechowywanie cebuli
Po odpowiednim suszeniu cebula jest gotowa do przechowywania. Na tym etapie też trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki, czyli wybrać miejsce, gdzie temperatura waha się od 0 do 5 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie przekracza 70 proc.. Wentylacja jest absolutnie konieczna. Dla pewności i tak co jakiś czas kontroluj swoje zapasy - gnijące sztuki od razu usuwaj, aby choroba nie rozprzestrzeniła się na pozostałe.
Chcesz mieć zapas cebuli na zimę? Najważniejsze jest wysuszenie warzyw i przechowywanie ich w przewiewnym miejscu. W ten sposób nie zgniją, zachowując swój smak, zapach oraz wartości odżywcze.
Źródło: deccoria.pl