Spis treści:
- Saletra wapniowa na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów
- Jak stosować saletrę wapniową do pomidorów?
Saletra wapniowa na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów
Sucha zgnilizna wierzchołkowa jest częstym problemem w uprawie pomidorów. To choroba fizjologiczna wynikająca z niedoboru wapnia, której rozwojowi sprzyjają susza i upały. Na szczęście jest niezakaźna, a jej objawy są dość charakterystyczne, więc łatwo ją rozpoznać. Początkowo pojawiają się szkliste, suche plamy na wierzchołkach owoców. Często występują tylko na niektórych z nich, zazwyczaj zawiązanych najwcześniej, ale mogą też objąć wszystkie plony równocześnie. Z czasem przebarwienia ciemnieją, zyskując brunatny lub czarny kolor. Chore pomidory mogą opadać z krzaków.
Objawy te są wynikiem niedoboru wapnia. Pomidory w czasie suszy mają problem z pobieraniem tego pierwiastka z gleby. Zdarza się również, że wapnia w podłożu jest za mało, aby zaspokoić zapotrzebowanie roślin na ten niezbędny składnik. Na szczęście niedobory można w łatwy sposób uzupełnić, stosując saletrę wapniową na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów. Najlepiej reagować od razu, gdy tylko zauważymy na owocach pierwsze niewielkie plamki. Tych plonów nie będziemy mogli zjeść, ale kolejne zawiązane pomidory będą już zdrowe i zdatne do spożycia.
Sucha zgnilizna wierzchołkowa na pomidorach. Fot. milausmanova/123RF.com
Przeczytaj również: Dlaczego ogórki rosną pękate? Przyczyny bulwiastych i krzywych ogórków
Jak stosować saletrę wapniową do pomidorów?
Jak już wspominaliśmy, latem pomidory często mają trudności z pobieraniem wapnia z gleby. Z tego powodu w przypadku zaobserwowania objawów suchej zgnilizny wierzchołkowej, zamiast podsypywać lub podlewać krzaki nawozami wapniowymi, lepiej jest zastosować oprysk. Odpowiedni roztwór łatwo przygotujemy z saletry wapniowej. Pamiętajmy, aby płyn nanieść na każdy liść zarówno od spodu, jak i od góry, a także na wszystkie owoce. Oprysk najszybciej zahamuje dalszy rozwój choroby i pozwoli nam uratować plony.
Jak stosować saletrę wapniową do pomidorów?
- Do 1 l letniej wody wsypujemy 5 g saletry wapniowej lub wapniowo-magnezowej i starannie mieszamy;
- Tak przygotowany roztwór przelewamy do butelki z atomizerem;
- Z krzaków zrywamy wszystkie owoce, które mają objawy suchej zgnilizny wierzchołkowej. Powstałych zmian nie można cofnąć, a uszkodzone plony mogą stać się źródłem innych chorób, np. grzybowych;
- Płynem dokładnie spryskujemy krzaki pomidorów wraz z pozostałymi na nich owocami.
Pamiętajmy, aby oprysk saletrą wapniową wykonywać wieczorem lub wcześnie rano, dzięki czemu będzie najbardziej skuteczny. Powtarzajmy go co 7 dni przez 2-3 tygodnie. Równocześnie zadbajmy o prawidłowe nawadnianie pomidorów w okresach suszy, co jest jednym ze sposobów zapobiegania suchej zgniliźnie wierzchołkowej.
Źródła: deccoria.pl, dionp.pl
Przeczytaj również:
Siew szpinaku latem na jesienne zbiory. Co uprawiać obok, żeby lepiej rósł?
Prosty, ale bardzo skuteczny sposób na duże główki czosnku. Stosuję regularnie
Świetny patent na żółknące liście pomidorów. Rozpuszczam w ciepłej wodzie i podlewam