Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Koniec uprawy pomidorów w gruncie. Co posadzić w ich miejsce, co z niedojrzałymi pomidorami?

Lato przyszło w tym roku szybko i z przysłowiowym przytupem weszło do naszych ogrodów, testując wytrzymałość uprawianych warzyw falami upałów, okresami suszy i gwałtownymi ulewami. Teraz czas na jesień, która nie próżnuje i wysyła wyraźne sygnały o zbliżających się chłodach. Wczesne przymrozki to koniec uprawy pomidorów w gruncie – co z zielonymi owocami, które nie zdążą dojrzeć? Jest na to rada, tym prostym sposobem zrobią się ładnie wybarwione i smaczne już po zbiorze.

Koniec uprawy pomidorów w gruncie. Co posadzić w ich miejsce, co z niedojrzałymi pomidorami?
Uprawa pomidorów dobiega końca, czas zaplanować, co dalej sadzić na grządce. Czosnek ozimy to jeden z trafionych wyborów. Fot. eclipse_images/CanvaPro

Spis treści:

Koniec uprawy pomidorów w gruncie – co z zielonymi owocami?

Upalne lato dobiegło końca i do ogrodów wdziera się jesień z chłodnymi nocami, krótkim dniem i wizją zbliżających się przymrozków. To moment, w którym czas pomyśleć o ostatnich zbiorach pomidorów, powinny zostać zerwane z krzaka, zanim zacznie nawet delikatnie mrozić. Choć przygotowania do zimy mamy dopiero w planach, wrzesień i październik to czas, gdy warto podjąć pewne działania kończące uprawy.

Nie wszystkie pomidory na krzakach dojrzały? Dla zachowania dobrej kondycji zdrowotnej warzyw ciepłolubnych można spróbować w odpowiednim terminie przyspieszać ich dojrzewanie. Ogrodnicy podpowiadają, jak to robić, by ustrzec się przed stratą ostatnich w tym roku gruntowych plonów pomidorów.

pomidory Dojrzewanie pomidorów to złożony proces, w czasie którego grona wybarwiają się kolejno po sobie. Jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw? Fot. KatarzynaBialasiewicz/CanvaPro

Dojrzewanie pomidorów i innych warzyw ciepłolubnych da się przyspieszyć poprzez ogławianie, czyli podcinanie wierzchołka pędu ponad drugim liściem nad ostatnimi zawiązanymi owocami. Zabieg ten wykonuje się w drugiej połowie sierpnia. Podczas przycinania przerwany zostaje wzrost wegetatywny rośliny, a energia kierowana dotąd na nowe przyrosty wraca do niższych gron, sprzyjając ich planowemu, równomiernemu dojrzewaniu.

Pogoda jednoznacznie wskazuje na to, że nadszedł koniec uprawy pomidorów w gruncie – co z zielonymi owocami? Jeśli nie zdążyłeś z terminem ogławiania, nie przejmuj się tym tak bardzo. Jest jeszcze jeden sposób na to, aby twoje wciąż jeszcze zielone pomidory dojrzały i nabrały smaku.  

  1. Zbierz zdrowe owoce, które dopiero zaczęły się wybarwiać, ale są już dość duże. Ułóż je w drewnianej, ażurowej skrzynce, najlepiej w 2 warstwach.

  2. Pomiędzy warstwami pomidorów połóż słomę, taka przekładka zabezpieczy je przed uszkodzeniami i psuciem się w wyniku ciągłego kontaktu.

  3. Skrzynkę wstaw do pomieszczenia, w którym temperatura utrzymuje się stale na poziomie 10°C. 

Tak przechowywane pomidory powinny wybarwić się i nabrać pożądanego smaku w 2, a maksymalnie 3 tygodnie.

Przeczytaj również: Jak zadbać o ziemię po uprawie pomidorów? Wzmocnij ją specjalną gnojówką

Co posadzić po pomidorach?

Po zakończonych zbiorach pomidorów w warzywniku konieczne jest wykonanie prac mających na celu przygotowanie grządek na kolejny sezon. Oczywiście możesz od razu zająć się porządkowaniem resztek roślinnych, odchwaszczaniem, nawożeniem, przekopywaniem i wysiewaniem poplonu (nawóz zielony), by naturalnie użyźnić glebę na wiosnę.

Jeżeli jednak chciałbyś maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni, jaką masz w ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś po pomidorach posadził czosnek ozimy. Te rośliny sadzone po sobie doskonale się uzupełniają choćby dlatego, że krzaczki pomidorów puszczają głęboko swój system korzeniowy, a czosnek rośnie płytko. Nie można uprawiać go po burakach, ziemniakach, warzywach korzeniowych czy kapustnych, nie służy mu również miejsce po innych cebulowych. Jednak grządki po pomidorach, słoneczne, wciąż dość żyzne w wyższych partiach podłoża i o odpowiednim pH będą dla idealne.

czosnek W glebie po pomidorach można od razu sadzić czosnek ozimy, choć warto wcześniej choć trochę odżywić podłoże. Mam na to sprawdzoną metodę. Fot. alicjane/huertinadetoni/123rf.com

Glebę przed posadzeniem czosnku warto mimo wszystko dodatkowo odżywić. Warzywo uwielbia nawożenie organiczne, dlatego możesz zastosować do tego obornik. Istnieją dwie szkoły ogrodnicze w kwestii nawożenia czosnku obornikiem: 

  • pierwsza zakłada, że czosnek powinien trafić na wybrane stanowisko w pierwszym (gleby jałowe) lub drugim (gleby żyzne) roku po rozłożeniu świeżego obornika w zależności od rodzaju podłoża i jego zasobności; 
  • druga zakłada, że czosnek można sadzić jesienią niedługo (po odczekaniu ok. 2 tygodni) po nawiezieniu gleby mieszanką obornika granulowanego i dobrej ziemi. 

Uzupełnienie składników odżywczych w podłożu za pomocą mieszanki obornika z ziemią pozwoli szybko przygotować wartościowe stanowisko, czosnek świetnie wyrośnie też na podłożu uzupełnionym kompostem. Jeśli nie masz obornika, do gleby dodaj 10-15 litrów dobrze przerobionego kompostu na 1 m2, w tej ilości wzbogaci podłoże i zapewni bezpieczny start nowej uprawie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Koniczyna biała na poplon. Poprawi nie tylko strukturę gleby

Niezrównany domowy nawóz do czosnku zimowego. Wykorzystaj podczas sadzenia

Rzadko sadzimy, choć jest jedną z najzdrowszych fasoli. Uprawa i właściwości czarnej fasoli

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.