Spis treści:
Kiedy nawozić róże?
Róże zdobią wiele ogrodów i przyciągają spojrzenia miłośników roślinności. Występują w wielu formach i kolorach, mogą piąć się po podporach czy powtarzać kwitnienie – wybór odmian jest tak ogromny, że aż ciężko się zdecydować, jaką roślinę wybrać. Choć róże nie są zbyt trudne w uprawie, mają swoje wymagania, które warto spełnić, aby kwiaty zachwycały swoją urodą. Jednym z zabiegów, którego nie wolno nam pominąć, jest nawożenie. Krzaki te potrzebują dużo składników pokarmowych, z kolei w przypadku niedoboru ważnych pierwiastków rośliny zaczną wyraźnie marnieć, a ich kwitnienie będzie bardzo słabe lub nie wystąpi w ogóle.
Zastanawiasz się, kiedy nawozić róże? Pierwsze dokarmianie przeprowadzamy wczesną wiosną, po wykonaniu prac porządkowych wokół roślin. Zabieg ten pobudzi krzaczki do wzrostu, a także zwiększy ich odporność na choroby. Kolejne nawożenie najczęściej ma miejsce w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia krzaków (na przełomie maja i czerwca). Dzięki temu będą miały energię do tworzenia nowych pąków kwiatowych i dalszego wzrostu. Aby wspomóc kolejne kwitnienie, możemy zaaplikować nawozy również w okolicach lipca. Natomiast dokarmianie róż jesienią pozwala roślinom przygotować się do nadejścia zimy.
Nawóz na kwitnienie róż bez problemu przygotujesz w warunkach domowych. Fot. Kateryna Kuskova/Deccoria.pl
Nawóz z czosnku na kwitnienie róż
Najważniejszymi składnikami odżywczymi dla róż są azot, potas i fosfor. Azot jest niezbędny dla rozwoju masy zielonej (liści i pędów), co wspomaga proces fotosyntezy. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny na początku okresu wegetacyjnego, natomiast w późniejszych okresach warto postawić na nawozy o wyższej zawartości fosforu i potasu. To od nich zależy m.in. barwa płatków i obfitość kwitnienia. Róże w ogrodzie mojej babci wyglądają zjawiskowo. Choć na rynku nie brakuje gotowych preparatów do nawożenia róż, zawsze wybiera odżywki naturalne. Często przygotowuję m.in. domowy nawóz z czosnku, który stymuluje krzaczki do aktywnego wzrostu i bujnego kwitnienia. Z racji tego, że wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, zapobiega rozprzestrzenianiu się takich chorób, jak mącznik prawdziwy, czarna plamistość róż czy rdza. Warto też wiedzieć, że domowy nawóz z czosnku skutecznie zwalcza mszyce, które stanowią częsty problem w ogrodach.
Moja babcia zdradziła mi kiedyś przepis na nawóz z czosnku na kwitnienie róż. W tym celu wystarczy drobno posiekać 5 ząbków czosnku, przełożyć do dużego naczynia i zalać 5 litrami wody. Następnie całość przykrywamy gazą i odstawiamy na około 2 tygodnie. Nawóz z czosnku stosujemy w rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10. Można go używać zarówno do podlewania krzaczków, jak i w formie oprysku. Dzięki takiej mieszance róże będą zdrowe, piękne i obficie kwitnące, a choroby i szkodniki będą omijać krzaczki z daleka.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Chcesz mieć piękne róże w ogrodzie? Unikaj towarzystwa tych roślin
Kruszę i rozsypuję wokół juki. Co rusz ma nowe liście i wypuszcza pąki
Pelargonia stanie się królową twojego balkonu. Te domowe nawozy nie mają sobie równych