Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najlepsze floksy na rabatę i do donic. Ciekawe odmiany i pielęgnacja płomyków

Uprawa roślin w ogrodzie przynosi wiele radości, szczególnie jeżeli możemy cieszyć się pięknymi kwiatami przez cały sezon wiosenno-letni. Wśród kwiatów długo kwitnących jest kilka odmian floksów, które cieszą oko do późnej jesieni. Jak uprawiać floksy, by zachowały kwiaty naj najdłużej?

Najlepsze floksy na rabatę i do donic. Ciekawe odmiany i pielęgnacja płomyków
Niezwykle oryginalny i długo kwitnący floks to floks Drummonda, zwany gwiaździstym. Fot. Gratysanna/CanvaPro (drumonda)

Spis treści: 

Floks kanadyjski - pięciopłatkowe cudo

Floks kanadyjski (Phlox divaricata) potocznie nazywany jest również płomykiem kanadyjskim. Roślina zalicza się do rodziny wielosiłowatych. Płomyk kanadyjski przywędrował do nas aż z Ameryki Północnej, jednak doskonale odnalazł się w tutejszych warunkach klimatycznych. Bylina dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. Dzięki temu wybiera się floksy na skalniak lub rabaty kwiatowe. Okres kwitnienia przypada od czerwca do września. W tym czasie pojawiają się niebieskie, pięciopłatkowe kwiaty o bardzo przyjemnym zapachu. Płomyk kanadyjski możemy obsadzać w towarzystwie paprotników, czy też hortensji wiechowatej. Najpopularniejszą odmianą floksa kanadyjskiego, jest Variegata - dorasta zaledwie do 20 cm wysokości. Dodatkowo wyróżnia się liśćmi wpadającymi w białawo fioletowy odcień.

Najpopularniejsze wśród ogrodników są floksy kanadyjskie. Fot. Vladimir Lis/CanvaPro

Floks płożący najlepszy do zadarniania 

Floks płożący, czyli floks szydlasty (Phlox subulata), tak samo jak Phlo divaricata przywędrował do Polski z Ameryki Północnej. Jej wysokość jest dużo niższa, ponieważ roślina dorasta zaledwie od 15 cm. Wyróżnikiem płomyka szydlastego są płożące pędy, które im są starsze, tym są bardziej zdrewniałe. Oczywiście floks płożący kwitnie od kwietnia do czerwca. W tym czasie roślina zostaje pokryta różowymi, fioletowymi lub białymi kwiatami, zebrane w dość gęste baldachogrona.

W przypadku floksa okrywowego, mamy do wyboru znacznie więcej odmian. Wśród nich wymienić można m.in.: Amazing Grace, Bavaria, Candy Stripes, Maischnee, czy też Coral Eye. Niektóre z nich są jednokolorowe, a inne dwubarwne. Wybierając floksy na skalniak, warto obok posadzić smagliczkę skalną lub żagwin ogrodowy. Płomyk szydlasty może być również zasadzony jako roślina okrywowa. Dzięki temu kwitnąca darń przepięknie zaprezentuje się pomiędzy wysokimi drzewami lub też jako kwietne dywany na trawnikach. Gdy przekwita, prezentuje się równie ciekawie, zdobiąc wybrane miejsce liśćmi.

Przeczytaj również: Przepięknie ozdabiają ogród pod koniec lata. Kiedy sadzić i jak uprawiać floksy?

Inne ciekawe odmiany floksów

Oprócz floksów kanadyjskich i płożących wyróżnić możemy również:

  • Floksy wiechowate (Phlox paniculata) – okres kwitnienia tej odmiany przypada od lipca do września. Najczęściej mamy do czynienia z kwiatami białymi, fioletowymi lub różowymi.

  • Floksy śnieżne (Phlox covillei) – okres kwitnienia przypada na przęłom kwitnia i maja, jednak są to najlepsze floksy na skalniaki. Można go rozmnażyć przez podział bryły korzeniowej lub przez sadzonkowanie. Wykonuje się je wiosną lub jesienią.

  • Floksy rozłogowe (Phlox stolonifera) – okres kwitnienia tej odmiany zaczyna się w kwietniu i trwa do czerwca. W tym czasie możemy podziwiać kwiaty o zabarwieniu liliowym lub błękitnym.

  • Floksy gwiaździste, floksy Drummonda (Phlox drummondii cuspidata var. stellaris) – floksy gwiaździste jako jedyna odmiana tej rośliny zalicza się do sadzonek jednorocznych. Kwitnie za to bardzo długo - od lipca do późnej jesieni. Floksy gwiaździste ciekawie prezentują się nie tylko w ogrodach, ale również w uprawie pojemnikowej.

Floks wiechowaty kwitnie aż do września. Fot. AL-Travelpicture/CanvaPro

Pielęgnacja i wymagania floksów

Zarówno uprawa, jak i pielęgnacja floksów nie zalicza się do zbyt trudnych czynności. Znoszą praktycznie wszelkie warunki atmosferyczne. Jednak przy długo panującej suszy warto zapewnić im regularne nawodnienie. Sadzonki floksów nie wymagają specjalnego nawożenia w okresie wegetacyjnym. W zupełności wystarczy wzbogacić podłoże kompostem, zanim wysiejemy nasiona lub posadzimy sadzonki w wyznaczonym miejscu. 

Floksy lubią słoneczne lub półcieniste stanowisko. Jeżeli chodzi o podłoże, to uprawa płomyków możliwa jest praktycznie w każdym miejscu. Najlepsze dla płomyka kanadyjskiego i floksa szydlastego jest piaszczyste i przepuszczalne podłoże.

Po przekwitnięciu płomyków możemy zbierać nasiona, szczególnie jeżeli chodzi o floksy gwiaździste. Natomiast floks szydlasty oraz floks niebieski najlepiej jest rozmnażać przez podział sadzonek. W przypadku tych odmian, nasiona nie są już takie łatwe do zebrania. Przycinanie floksów nie jest konieczne. Wykonuje się je tylko w przypadku floksa wiechowatego - zabieg trzeba zaplanować na jesień, po zakończonym okresie wegetacyjnym.

Przeczytaj również: Sadzenie floksów szydlastych. Postaw na najpiękniejsze i najtrwalsze odmiany floksów

Nie ma najmniejszego problemu z zimowaniem rośliny, ponieważ floksy dobrze znoszą ujemne temperatury, które występują w naszym klimacie. Dlatego nie musimy w żaden sposób przygotowywać roślin na sezon zimowy.

Floksy nie są wymagającymi kwiatami. Gdy zapewnisz im właściwe warunki, odwdzięczą się kwitnieniem. Fot. Isabelle Morand/CanvaPro

Floksy są jest dość odporne na choroby i szkodniki. Wśród chorób, które mogą je zaatakować, jest mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy i plamistość liści. Rośliny mają wówczas na liściach plamy i biały nalot. Choroby grzybowe bardzo rzadko są powodem szybkiego zamierania floksów. Na płomykach żerują również przędziorki, zaś korzenie podgryzają krety i nornice. 

Artykuł uzupełniony i zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 4.06.2021 roku.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Floksy – kwiaty, których pozazdroszczą ci sąsiedzi. Kiedy sadzić i jak pielęgnować ogniki?

Ich uprawa nie rodzi problemów, a przynosi wiele satysfakcji. Jak dbać o floksy szydlaste w ogrodzie?

Pachnie cudownie i jest prosta w uprawie. Jak pielęgnować tawułę szarą?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.