Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zachwycająca bylina na słoneczną rabatę. Jak dbać o krwawnika wiązówkowatego, aby kwitł przez całe lato?

Szukasz „żelaznej” rośliny do ogrodu, która zniesie trudne warunki siedliskowe? Krwawnik wiązówkowaty będzie idealnym wyborem dla ciebie. Doskonale rośnie w słonecznych miejscach, a do tego jest wytrzymały i odporny na suszę. W okresie kwitnienia przyciąga wzrok pięknymi, intensywnie żółtymi kwiatami zebranymi w gęste baldachogrona. Jak dbać o krwawnika wiązówkowatego, aby kwitł przez całe lato? Choć jego uprawa nie jest trudna, należy przestrzegać kilku zasad.   

Zachwycająca bylina na słoneczną rabatę. Jak dbać o krwawnika wiązówkowatego, aby kwitł przez całe lato?
Krwawnik wiązówkowaty to piękna i wytrzymała bylina, która wyróżnia się złocistym wybarwieniem kwiatów. Fot.fotolinchen/CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda krwawnik wiązówkowaty?

Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina) to bylina z rodziny astrowatych, która pochodzi z Kaukazu. Jest rośliną dość wysoką, gdyż dorasta do 120-150 cm wysokości. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem i tworzy sztywne, wyprostowane pędy, które są ulistnione na prawie całej długości. Krwawnik wiązówkowaty tworzy pierzastodzielne i podłużne liście, które są pokryte szarymi włoskami (podobnie jak łodygi).

Największą ozdobę rośliny stanowią słonecznie żółte kwiaty – małe, liczne koszyczki zebrane są w gęste baldachogrona. Talerzowate kwiatostany mają około 10 cm średnicy. Krwawnik kwitnie długo, bo od połowy czerwca aż do wczesnej jesieni, ale czasem kwiaty mogą utrzymywać się nawet do pierwszych przymrozków. Nadają się one także do suszenia, gdyż nie tracą swojej żółtej barwy. Gęste kępy żółtych kwiatów wydzielają charakterystyczny, nieco korzenny zapach. Oprócz tego jest to roślina miododajna, dlatego przyciąga pszczoły, motyle i inne owady zapylające.   

krwawnik wiązówkowaty Krwawnik wiązówkowaty kwitnie przez całe lato, a czasem nawet do pierwszych przymrozków. Fot.TWPhotography/CanvaPro

Uprawa krwawnika wiązówkowatego

Krwawnik wiązówkowaty cieszy się popularnością nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne, ale również łatwość uprawy. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, a do tego jest bardzo wytrzymały i trwały – dobrze znosi okresowe susze oraz jest odporny na mróz. Warto jednak mieć na uwadze, że jest rośliną dość ekspansywną, gdyż mocno się rozrasta i w związku z tym może zagłuszyć inne, sąsiadujące z nią gatunki. Dlatego warto posadzić ją tam, gdzie będzie miała wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i nie sprawi problemu. Jak uprawiać krwawnika pospolitego, aby cieszył oczy przez całe lato? Z tym zadaniem poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik, wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.

  • Sadzenie

Najlepszym momentem na rozpoczęcie uprawy krwawnika wiązówkowatego jest wczesna wiosna lub późna jesień. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzić rośliny przez cały sezon. Sadzonki krwawnika można kupić w sklepach ogrodniczych. Odległość pomiędzy poszczególnymi roślinami powinna wynosić około 30 cm, aby miały przestrzeń do wzrostu i rozwoju. Najlepiej prezentują się posadzone w grupach. Świetnie wyglądają w towarzystwie innych krwawników ozdobnych, a także takich roślin, jak mikołajki, ostróżki ogrodowe, złocienie właściwe, kocimiętki, jeżówki, rudbekie czy lawendy. Zazwyczaj są sadzone na rabatach mieszanych, ale można je też uprawiać w pojemnikach.     

  • Stanowisko i ziemia   

Krwawnik wiązówkowaty kocha słońce i ciepło, dlatego należy mu zapewnić stanowiska słoneczne. Jeśli chodzi o podłoże, preferuje gleby umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste i zasobne w składniki pokarmowe.  

uprawa krwawnika wiązówkowatego Małe, intensywnie żółte kwiaty krwawnika wiązówkowatego zebrane są w gęste i koszyczkowate baldachogrona. Fot.BasieB/CanvaPro

  • Podlewanie i nawożenie

Choć w naturze rośnie na wilgotnych łąkach, doskonale znosi suszę. To sprawia, że jest idealnym wyborem dla osób zabieganych, które nie mają czasu na regularne podlewanie. Najlepiej jednak, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne, co zapewni mu zdrowy wzrost i bujne kwitnienie. Jednocześnie trzeba uważać na przelanie, gdyż może to prowadzić do rozwoju chorób grzybowych i gnicia korzeni. Krwawnik wiązówkowaty nie wymaga intensywnego nawożenia. Wystarczy, że raz na jakiś czas zastosujemy nawozy do bylin kwitnących. Można też dokarmić go kompostem lub biohumusem. Aby cieszyć się pięknem rośliny jeszcze dłużej, warto pamiętać o usuwaniu zaschniętych kwiatów.    

Przeczytaj również: Miniaturowe krzewy liściaste. Najlepszy wybór do małego ogrodu, zdobią do późnej jesieni

  • Rozmnażanie

Istnieje kilka sposobów rozmnażania tej rośliny. Pierwszym z nich jest podział bryły korzeniowej (najlepiej zrobić to wczesną wiosną lub jesienią). Wystarczy tylko wykopać kępę, podzielić ją na mniejsze części i posadzić na miejscu docelowym w ogrodzie. Rozmnażanie można też wykonać za pomocą sadzonek – odcinamy zdrowe pędy i ukorzeniamy je w wilgotnym podłożu. Po kilku tygodniach powinny wykształcić korzenie. Można też zdecydować się na rozmnażanie krwawnika przez nasiona (można je wysiać bezpośrednio do gruntu lub doniczek).  

krwawnik wiązówkowaty właściwości Krwawnik wiązówkowaty jest nie tylko dekoracyjny i łatwy w uprawie, ale również posiada liczne właściwości lecznicze. Fot.emer1940/CanvaPro

  • Choroby i szkodniki

Krwawnik wiązówkowaty jest odporny na wszelkie choroby i szkodniki. Co więcej, wykazuje działanie antybakteryjne i grzybobójcze, dlatego często jest wykorzystywany do przygotowania różnych środków ochrony roślin.   

Jakie właściwości ma krwawnik wiązówkowaty?

Krwawniki są cenione nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, rośliny te wykazują szereg właściwości leczniczych. Ich działanie może jednak różnić się w zależności od gatunku. Krwawnika wiązówkowatego nie można stosować zamiast krwawnika pospolitego, który kwitnie na biało. Ten pierwszy wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i uspokajające. Ponadto zawiera liczne związki bioaktywne, które pomagają w leczeniu różnych dolegliwości. Z krwawnika wiązówkowatego można przygotować m.in. napary, maści czy olejki.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak uprawiać begonie w doniczkach? Trzymaj się tych zasad, będą kwitły nieprzerwanie

Jak i kiedy sadzić piwonie? Termin i sposób sadzenia to klucz to bujnego kwitnięcia

Te byliny ukorzenisz teraz. Jak pobierać sadzonki kwiatów do rozmnożenia?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.