Spis treści:
Kiedy najlepiej sadzić piwonie?
Piwonie to królowe wiosennego ogrodu – zachwycają pięknymi, dużymi kwiatami, a do tego roztaczają wokół siebie cudowne zapachy. Ich kwiaty obejmują szeroki wybór kolorów, ale najczęściej są białe, różowe, czerwone, a także żółte czy łososiowe. Są to rośliny wieloletnie, co sprawia, że mogą rosnąć na jednym miejscu nawet 15-20 lat. Najważniejsze, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia. Dla piwonii najlepsze będą stanowiska o ekspozycji południowej – im więcej światła, tym rośliny będą szybciej się rozwijać, a ich kwitnienie będzie bardziej obfite. Poradzą sobie też w lekkim cieniu. W tym przypadku należy jednak liczyć się z tym, że ich wzrost może być nieco wolniejszy. W uprawie piwonii należy unikać gleb podmokłych, z kolei najlepiej sprawdzi się podłoże żyzne, bogate w próchnicę, o odczynie lekko kwaśnym.
Kiedy najlepiej sadzić piwonie? Przyjmuje się, że najlepszym terminem na sadzenie tych roślin jest druga połowa sierpnia oraz pierwsza połowa września. Można to zrobić także później, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z nieco późniejszym kwitnieniem. Ważne jest, aby zdążyć posadzić piwonie przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli mamy rośliny z korzeniami, sadzenie można wykonać również wiosną, od marca do maja. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pierwsze kwitnienie następuje dopiero w drugim lub trzecim roku od posadzenia.
Piwonie najlepiej sadzić na przełomie sierpnia i września. Fot.apugach/123RF.com
Jak sadzić piwonie, żeby kwitły?
Ze względu na to, że piwonie źle znoszą przesadzanie, miejsce sadzenia powinno być wcześniej dobrze przemyślane. Czasem potrzebują nawet kilka lat, aby się zaaklimatyzować na nowym stanowisku. Jeśli jednak pomimo zapewniania odpowiednich warunków rośliny rosną słabo, warto je przesadzić. Natomiast zdaniem niektórych ogrodników przesadzanie należy przeprowadzić dopiero po 4-5 latach od posadzenia.
Jak przesadzać piwonie, żeby pięknie i obficie kwitły? W pierwszej kolejności należy dokładnie okopać roślinę z każdej strony. Czynność tę należy przeprowadzić ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni. Po wykopaniu przycinamy pędy około 3 cm nad ziemią. Korzenie można delikatnie opłukać pod bieżącą wodą, dzięki czemu łatwiej będzie ocenić ich stan. W przypadku zauważenia części chorych lub uszkodzonych należy je usunąć.
Przy okazji warto podzielić roślinę, co jest jednym ze sposobów na jej rozmnażanie. Karpy dzieli się sekatorem lub nożem ogrodniczym (ważne jest, aby narzędzie było ostre i zdezynfekowane). Przygotowane sadzonki warto dodatkowo zaprawić, wykorzystując preparaty przed grzybami oraz ułatwiające ukorzenianie. Etapem końcowym jest sadzenie – wykopujemy dołki, wypełniamy je kompostem, po czym umieszczamy rozdzielone części. Karpy sadzi się na głębokość około 4 cm, a następnie zasypujemy ziemią, delikatnie ubijamy i podlewamy. Dodatkowo rośliny warto przykryć przekompostowaną korą, co pomoże zatrzymać wilgoć w podłożu oraz zapewnić ochronę przed chłodami. Taki sposób sadzenia piwonii to klucz do ich zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepszy nawóz do lilii. Będą kwitły nawet do końca sierpnia
Przycinanie róż latem. Co zrobić, by róże kwitły do późnej jesieni?
Miniaturowe krzewy liściaste. Najlepszy wybór do małego ogrodu, zdobią do późnej jesieni