Porady ogrodnicze

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Cięcie krzewów owocowych w sierpniu i wrześniu to obowiązek każdego sadownika i właściciela ogrodu, w którym rosną te rośliny. Ma ono wiele zalet, a w niektórych przypadkach jest wręcz nieodzownym zabiegiem, który umożliwia obfite i zdrowe plonowanie w przyszłym sezonie.

Cięcie drzew i krzewów owocowych

Cięcie roślin owocowych pod koniec lata nie tylko pomoże okiełznać rozmiary gwałtownie przyrastających w miesiącach letnich roślin, ale także powstrzyma je przed rozrastaniem się poza przydzielony im obszar oraz przyniesie mnóstwo innych korzyści, dostrzegalnych dopiero później.

Potrzebne narzędzia

Cięcie drzew i krzewów owocowych wymaga pewnej wiedzy, umiejętności oraz odpowiednich narzędzi. Jeśli chodzi o te ostatnie, to mamy do wyboru: sekator ręczny, sekator oburęczny (do grubszych pędów i małych konarów) oraz piłka ogrodnicza. Każde z tych narzędzi powinno być ostre, aby nie zostawiać ran szarpanych. Gładkie powierzchnie cięcia zapobiegają długiemu gojeniu się ran, a co za tym idzie, chorobom grzybowym oraz innym uszkodzeniom roślin. Narzędzia powinny być czyste i odkażone, szczególnie jeśli wcześniej przycinaliśmy nimi inne chore rośliny. Cięcie powinno się wykonywać nad pąkiem zewnętrznym, pod kątem do gałęzi/pędu.

Cięcie na przełomie sierpnia i września ma na celu zwiększenie zbiorów

Usunięcie dużej liczby tegorocznych, nowych przyrostów roślin, zanim zdążą one zdrewnieć, ograniczy zawartość krążącego w roślinach azotu, w rezultacie zwiększając poziom potasu, który korzystnie wpływa na rozwój kwiatów i owoców — od tego już prosta droga do obfitego plonu w przyszłym roku. Takiego cięcia wymagają drzewa owocujące na krótkopędach. Ich cięcie polega na skróceniu wszystkich długopędów do 1/3 lub 1/2 ich długości. Tak tnie się m.in. jabłonie, morwy i grusze.

Jak ciąć poszczególne rośliny?

W tym terminie warto wyciąć najstarsze, zdrewniałe pędy krzewów owocowych, pozostawiając te jednoroczne i dwuletnie, co pozwoli zrobić miejsce na przyrost nowych pędów wybijających od podstawy rośliny. W ten sposób tniemy np. czarną porzeczkę.

Agrest, porzeczkę białą i czerwoną tnie się natomiast odwrotnie, tzn. wycinamy najmłodsze pędy tegoroczne, ponieważ rośliny te kwitną i owocują na dolnej części bocznych pędów zeszłorocznych i na krótkopędach. Przycięcie tych najmłodszych ograniczy rozmiar krzewów i zachęci rośliny do wydawania większej ilości krótkopędów.

Niektóre krzewy owocowe potrafią w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego wydać bardzo silne i bujne przyrosty. Mowa tu np. o malinach owocujących na pędach jednorocznych. Po zakończeniu przez nie owocowania, czyli pod koniec września, lub nawet w październiku, można przyciąć jej wszystkie pędy po równo, około 30 cm nad ziemią. 

Maliny owocujące na dwuletnich pędach, jeżyny oraz malino-jeżyny mogą zamienić się w gąszcz nieowocujących pędów, jeśli nie będą odpowiednio przycinane. Po zrzuceniu liści wycinamy najstarsze pędy przy samej ziemi, pozostawiając po 3-4 najsilniejsze pędy na każdej roślinie. Całkowicie wycinamy najsłabsze i cienkie pędy, pozwoli to na skierowanie energii rośliny do lepszego kwitnienia i zawiązywania roślin.

Patrycja Lipiec

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.