Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przycinanie róż latem. Co zrobić, by róże kwitły do późnej jesieni?

Róże wymagają pewnej uwagi i troski, ale ten wysiłek z pewnością się opłaci. W zamian odwdzięczą się bujnym kwitnieniem, wprowadzając do ogrodu wyjątkowy urok, urzekający zapach i romantyczny nastrój. W uprawie krzewów kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ich przycinanie, które ma ogromny wpływ na ich wzrost i kwitnienie. Jest to niezbędne nie tylko wiosną, lecz także latem. Sprawdź, jak przycinać róże, aby kwitły aż do późnej jesieni.     

Przycinanie róż latem. Co zrobić, by róże kwitły do późnej jesieni?
Niektóre gatunki róż wymagają przycinania również latem. Dzięki temu będą one kwitły aż do przymrozków. Fot.apugach/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego róże trzeba przycinać?

Poszczególne odmiany róż różnią się pomiędzy sobą m.in. wysokością, pokrojem, a także kształtem i barwą kwiatów. Wśród cech wspólnych warto wymienić to, że wszystkie gatunki (w tym wielkokwiatowe, rabatowe czy pnące) wymagają przycinania. Zabieg ten pozwala na utrzymanie roślin w pożądanym kształcie. Dzięki temu możemy usunąć martwe i chore pędy oraz przekwitłe kwiaty, co ma pozytywny wpływ na wzrost krzaków, a także ich obfite kwitnienie. Wykonane prawidłowo cięcie róż decyduje o wielkości i liczbie kwiatów. To sprawi, że nasze krzewy będą kwitły długo i bujnie, urzekając swoim dekoracyjnym wyglądem oraz bogactwem kwiatów.

Dlaczego trzeba przycinać róże? Przycinanie ma też ogromne znaczenie dla zdrowia krzaków – nie tylko utrzymuje rośliny w dobrej kondycji, ale również zwiększa ich odporność na występowanie chorób i szkodników, gdyż umożliwia lepszą cyrkulację powietrza między gałęziami i liśćmi. Z kolei zaniedbanie tej czynności przyczynia się do nadmiernego rozrostu pędów, co prowadzi do ich osłabienia, a nawet braku kwitnienia.   

przycinanie róż latem Sposób przycinania róż latem zależy od wybranej odmiany. Fot.mariiaboiko/123RF.com

Przycinanie róż latem – jak to robić?

Najlepszym terminem cięcia róż jest wiosna, zwykle od połowy marca do połowy kwietnia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niektóre gatunki potrzebują przycinania również latem. Nie jest ono tak mocne, jak wiosenne, gdyż polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Przycinanie róż latem pobudza nasze rośliny do dalszego kwitnienia, ponieważ sprzyja tworzeniu pąków kwiatowych. Ponadto zabieg ten poprawia kształt i wygląd krzewów w ogrodzie. Warto jednak pamiętać, że sposób letniego cięcia krzaków zależy od wybranej odmiany.

Na przykład, przycinanie róż wielkokwiatowych i pnących powtarzających kwitnienie polega na usunięciu przekwitłych kwiatów razem z fragmentem pędu oraz dwoma lub trzema liśćmi. Czynność ta zachęci rośliny do powtórzenia kwitnienia jeszcze w tym sezonie. Z kolei odmiany pnące, które kwitną tylko raz w sezonie, przycinamy na wysokości 10-20 cm nad ziemią. Podobnego zabiegu wymagają też odmiany miniaturowe. Jeśli chodzi o róże wielokwiatowe, czyli rabatowe, w okresie letnim usuwamy jedynie przekwitłe kwiaty (bez pędu).   

Są także gatunki róż, które nie wymagają letniego cięcia. Odmiany okrywowe doskonale kwitną bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby delikatnie przyciąć rośliny i skorygować ich kształt. Latem należy też pamiętać o cięciu sanitarnym, które polega na pozbyciu się suchych, chorych, połamanych i uszkodzonych pędów. W przypadku, gdy krzewy są zbyt gęste, warto usunąć słabe i cienkie gałązki, które krzyżują się ze sobą. Przycinanie róż latem pomoże zachować krzewy w dobrej kondycji i sprawi, że będą one kwitły aż do przymrozków.   

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Jak przedłużyć kwitnienie juki ogrodowej? Stosuję regularnie najlepszy, naturalny nawóz

Jak pielęgnować irysy, żeby kwitły jak najdłużej? Uprawa i rozmnażanie kosaćców

Zjawiskowa dama, w ogrodach pojawiła się niedawno. Driakiew – gatunki, uprawa i zastosowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.