Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co kwitnie i owocuje w listopadzie. Jak dbać o rośliny w listopadzie?

Dla większości osób listopad w ogrodzie to moment na prace porządkowe oraz przygotowanie roślin do zimy. Okazuje się jednak, że część gatunków wciąż kwitnie i owocuje. Jak dbać o rośliny, które zdobią nasz ogród w listopadzie?

Co kwitnie i owocuje w listopadzie. Jak dbać o rośliny w listopadzie?
Dzięki gatunkom kwiatów kwitnących w listopadzie ogród nabiera wielu barw - od bieli, przez fiolet, aż do pomarańczu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Mimo że listopad kojarzy nam się z zimnymi porankami i wieczorami, krótkim dniem oraz kapryśną pogodą, również ten miesiąc potrafi pozytywnie zaskoczyć. Ogród, który powoli szykuje się na zimowy odpoczynek, wciąż jeszcze wygląda kolorowo i efektownie. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Co kwitnie w ogrodzie w listopadzie?

Dzięki gatunkom kwiatów kwitnących w listopadzie ogród nabiera wielu barw - od bieli, przez fiolet, aż do pomarańczu. Sprawia to, że świetnie komponuje się ze zmieniającymi kolor liśćmi. Miesiąc ten obfituje w takie jesienne rośliny kwitnące jak:

 • wrzosy,
 • chryzantemy,
 • lawenda,
 • dalie,
 • astry,
 • cynie,
 • kamelie,
 • róże bożonarodzeniowe,
 • begonie koralowe,
 • kapusta ozdobna
Zobacz więcej zdjęć

Do pierwszych przymrozków będziemy mogli cieszyć się również pięknymi, przyciągającymi spojrzenia kwiatami hortensji.

Przeczytaj również: Czy hortensje trzeba przycinać na jesień? Co zrobić z kwiatostanami hortensji przed zimą?

Rośliny kwitnące późną jesienią można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach. To drugie rozwiązanie umożliwia przeniesienie ich w cieplejsze miejsce w przypadku wystąpienia wcześniejszych przymrozków.

Co owocuje w listopadzie?

Również w sadzie jeszcze wiele się dzieje. Mimo że listopad nie obfituje w tak liczne plony, jak wrzesień czy październik, wciąż jeszcze możemy spodziewać się zbiorów, m.in.:

 • dyni – ten owoc należy prawdopodobnie do najpopularniejszych darów jesieni, przy sprzyjającej pogodzie rośnie nawet do połowy listopada,
 • pigwy – owoce najlepiej zebrać jeszcze przed nadejściem przymrozków, najlepiej zanim same opadną na ziemię,
 • żurawiny,
 • dzikiej róży oraz głogu,
 • aktinidii, nazywanej polskim kiwi, która w pełni miękka i słodka robi się dopiero po pierwszych przymrozkach,
 • kasztanów jadalnych
Zobacz więcej zdjęć

Późną jesienią przypada również czas na zbiory wielu gatunków jabłek. Do najpopularniejszych odmian listopadowych należą antonówka, idared czy rubin. W sadzie wciąż można również znaleźć późnojesienne odmiany gruszek.

Przeczytaj również: Kwitnie od listopada, aż do maja! Jak pielęgnować ciemierniki w ogrodzie?

ciemiernik Ciemiernik to długowieczna, mało wymagająca bylina. Fot.123RF.com

Jak dbać o rośliny w listopadzie?

Listopad to czas na wykonanie ważnych prac ogrodowych, mających na celu przygotowanie roślin do bardzo wymagającego okresu, jakim jest zima.

Zimozielone krzewy – zarówno liściaste, jak i iglaste – wymagają odpowiedniego nawodnienia, które pozwoli im przerwać okres skąpych opadów oraz mrozów. Po obfitym podlewaniu warto wykonać ściółkowanie podłoża. W tym celu można użyć specjalnego torfu ogrodowego, kory lub suchych liści. Najlepiej ułożyć z nich ok. 5-centymetrową warstwę, która skutecznie okryje korzenie.

Krzewy iglaste, takie jak tuje czy cyprysy warto zabezpieczyć siatką – delikatnie związując ich czubki ochronimy je przez śniegiem, którego ciężar mógłby połamać gałęzie. Dodatkowo cyprysy warto przykryć chroniącym przed mrozem materiałem. Może to być np. włóknina czy specjalne maty ogrodowe, jednak sprawdzi się również tradycyjny słomiany chochoł. Dzięki temu krzewy będą mniej narażone na przemarznięcie.

W podobny sposób należy okryć krzewy róż, a także hortensje, magnolie czy budleje Dawida. U ich podstawy warto usypać z ziemi kopczyk o wysokości 15-20 cm, by zabezpieczyć korzenie. Czynności te najlepiej wykonać w pierwszej połowie listopada lub wcześniej, jeśli temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza.

Kiedy spodziewamy się znacznego spadku temperatur, powinniśmy przykryć wieloletnie rośliny kwitnące wrażliwe na niskie temperatury. Należą do nich m.in. tulipany, hiacynty, narcyzy, zawilce japońskie itp.

Przeczytaj również: Których roślin nie trzeba zabezpieczać przed zimą? Lista gatunków jest długa

Jakie prace wykonać w ogrodzie przed zimą?

W listopadzie warto zadbać również o trawnik. Trawę najlepiej skosić jeszcze na początku listopada, konieczne jest również regularne grabienie spadających z drzew liści. W przeciwnym razie zaczną one gnić.

Listopad to dobry czas na wykonanie zabiegu wapnowania gleby. Dzięki temu ogrodowe rabaty i trawniki będą miły odpowiedni dla roślin współczynnik kwasowości. Pozytywnie wpłynie to na rozwój nowych kwiatów wiosną.

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.