Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Uprawa słonecznika w ogrodzie. Dlaczego warto posadzić słoneczniki ozdobne i jak je pielęgnować?

Słoneczniki kojarzą się z gorącym latem – to właśnie wtedy przepięknie kwitną wielkimi, żółtymi kwiatami z czarnym środkiem. Oprócz najbardziej znanej i klasycznej odmiany, w ogrodzie można uprawiać także inne – mniej popularne, ale równie zachwycające. Jak wygląda uprawa słonecznika ozdobnego i dlaczego warto wprowadzić te kwiaty do ogrodu? Wyjaśniamy.

Uprawa słonecznika w ogrodzie. Dlaczego warto posadzić słoneczniki ozdobne i jak je pielęgnować?
Słoneczniki należą do grupy roślin miododajnych. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Słonecznik ozdobny – charakterystyka

Słonecznik (Helianthus) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego nazwa łacińska wywodzi się od dwóch słów greckich: "helios", oznaczającego słońce, oraz "anthos", czyli kwiat. Nietrudno odgadnąć, że roślina ta została tak nazwana ze względu na charakterystyczny, przypominający słońce wygląd oraz kierowanie się kwiatostanów właśnie w kierunku słońca.

Odmiany słonecznika ozdobnego

Wśród słoneczników są zarówno rośliny jednoroczne jak i słoneczniki bylinowe, które mogą rosnąć przez wiele lat. Do ciekawych odmian należą:

 • słonecznik "Abendsonne" – odmiana w kolorze czerwonobrązowym z żółtymi koszyczkami, tworząca dość liczne pędy boczne; kwiaty osiągają wysokość do 2 metrów,

 • słonecznik "Valentin" – odmiana średniowysoka, tworząca liczne rozgałęzienia zakończone kwiatostanami z brązowoczarną tarczą otoczoną cytrynowymi języczkami,

 • słonecznik "Giganteus" – odmiana wytwarzająca tylko jeden, za to ogromny (średnica do 25 cm) kwiatostan w kolorze żółtym,

 • słonecznik "Goldener Neger" – odmiana wysoka (do 3 metrów) i silnie rozgałęziająca się z żółtymi kwiatostanami osiągającymi średnicę około 20 cm,

 • słonecznik "Hohe sonnegold" – średniowysoki słonecznik, tworzący niewiele pędów bocznych z pełnymi, pomarańczowożółtymi kwiatami,

 • słonecznik "Floristan" – niewysoki (do 120 cm) słonecznik, który tworzy nierozgałęzione pędy zakończone czerwonobrązowożółtymi koszyczkami o średnicy do 15 cm, wśród innych roślin z tego gatunku wyróżniają go ząbkowane liście,

 • słonecznik "Prado Red" – ciekawa odmiana o rzadko spotykanych wśród słoneczników kwiatach w intensywnej czerwieni.

Przeczytaj również: 10 najdłużej kwitnących roślin w ogrodzie. Kolorowy ogród aż do późnej jesieni

Uprawa słonecznika ozdobnego

Słoneczniki pięknie wyglądają posadzone w grupach, choć odmiany z największymi kwiatami spektakularnie prezentują się również pojedynczo. Nie mają wielkich wymagań, ale aby uprawiać je z sukcesem, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

 • Siew/sadzenie

Słoneczniki źle znoszą przesadzanie, dlatego nie poleca się robić z nich rozsady, ale od razu wysiewać na miejsce stałe. Najlepszy czas na wysiew to druga połowa kwietnia lub maj – najlepiej zaczekać do momentu, w którym mija ryzyko przymrozków. Nasiona umieszcza się po 4-5 sztuk w dołku, a po wykiełkowaniu zostawia tylko jedną, najsilniejszą siewkę. Odmiany wysokie powinny rosnąć w rozstawie 50 x 75 cm, niskie zaś 25 x 50 cm. Żeby uniknąć wydziobania nasionek przez ptaki, sieje się je na głębokości około 2-3 cm.

 • Ziemia i stanowisko

Stanowisko dla słoneczników powinno być silnie nasłonecznione i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Należy zadbać o osłonięcie od wiatru szczególnie odmian najwyższych, gdyż mimo grubych łodyg, może on je połamać. Słoneczniki bardzo wysokie można przywiązać do drewnianych podpór lub – wysiewać przy płocie. Będą wyglądały bardzo naturalnie i dodadzą ogrodowi rustykalnego, babcinego charakteru.

 • Podlewanie i nawożenie

Rośliny te potrzebują dużej ilości składników pokarmowych, wymagają gleby średniowilgotnej, żyznej i dobrze nawiezionej. Należy im zapewnić odpowiednie ilości potasu oraz mikroelementów – boru i molibdenu. Po wytworzeniu 2 par liści rośliny dobrze jest zasilić nawozem wieloskładnikowym z mikroelementami. W czasie wzrostu, do momentu kwitnienia, można je dodatkowo dokarmiać siarczanem potasu, rozsypując nawóz na grządki i lekko mieszając go z wierzchnią warstwą gleby. Słoneczniki potrzebują dużej ilości wody – w okresach suszy trzeba je podlewać nawet 2 razy dziennie.

 • Kwitnienie

Słoneczniki kwitną od lipca do września. Ich kwitnienie można opóźnić o około 3 tygodnie (wtedy będą zdobiły ogród w czasie, gdy większość kwiatów już przekwita) przez uszczknięcie wierzchołków. Robi się to nad trzecią parą liści, gdy pędy mają wysokość około 25-30 cm.

 • Choroby i szkodniki

Słoneczniki, które są odpowiednio pielęgnowane, rzadko zapadają na choroby. Są także stosunkowo mało atakowane przez szkodniki. Liście i dopiero wschodzące siewki mogą być zjadane przez ślimaki. Wiosną na młodych liściach i wierzchołkach pędów mogą pojawić się również mszyce, które należy od razu zwalczać preparatami mszycobójczymi, gdyż bardzo szybko się rozmnażają i atakują kolejne rośliny.

Uprawa słoneczników może zostać również zaatakowana przez choroby grzybowe, z których najpopularniejsza jest szara pleśń oraz mączniak prawdziwy. W tym przypadku pomoże stosowanie preparatów grzybobójczych, tzw. fungicydów.

Przeczytaj również: Rośliny kwasolubne. Jak dbać i pielęgnować rośliny, które lubią kwaśną ziemię?

Dlaczego warto mieć słonecznik w ogrodzie?

Słoneczniki to kwiaty, które przepięknie zdobią ogród. Szczególnie dobrze wyglądają w ogrodach naturalistycznych, wiejskich, stylizowanych na babcine. Warto je mieć ze względu na walory wizualne – to radosne, wdzięczne kwiaty. Można uprawiać je również w donicach – szczególnie ładnie wyglądają wysiane do kilku donic w jednym kolorze, ale różnych rozmiarach.

Słoneczniki przepięknie zdobią ogród. Fot. 123RF.com

Słoneczniki nadają się również na kwiat cięty. Warto więc wysiać ich więcej, a w sezonie tworzyć z nich piękne, naturalistyczne bukiety. Aby zrobić zachwycającą kompozycję, nie trzeba w zasadzie niczego innego, poza kilkoma sztukami słoneczników i prostym, ceramicznym wazonem! Jeśli lubisz florystykę, z pewnością wyobrażasz sobie, jak pięknie może wyglądać kilka odmian słoneczników w jednym bukiecie?

Słoneczniki należą do grupy roślin miododajnych – przyciągają więc pszczoły, co jest kolejnym argumentem, by posiać chociaż kilkanaście sztuk na działce czy wokół domu.

Radosne, piękne, robiące wrażenie – słoneczniki to kwiaty, które przepięknie wyglądają w przydomowych ogrodach i na działkach. Nie mają dużych wymagań co do gleby – wystarczy im dużo słońca i dostarczenie składników odżywczych, by mogły pięknie zakwitnąć. Warto więc zasiać chociaż kilkanaście sztuk i cieszyć ich pięknem w samym środku lata.

Źródła: kalendarzrolnikow.pl, lodr.pl

Przeczytaj również: Nie dotykaj tych roślin, możesz się poparzyć albo zatruć. To już nie tylko barszcz Sosnowskiego

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.