Spis treści:
- Słonecznik ozdobny – charakterystyka
- Uprawa słonecznika ozdobnego
- Dlaczego warto mieć słonecznik w ogrodzie?
Słonecznik ozdobny – charakterystyka
Słonecznik (Helianthus) należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jego nazwa łacińska wywodzi się od dwóch słów greckich: "helios", oznaczającego słońce, oraz "anthos", czyli kwiat. Nietrudno odgadnąć, że roślina ta została tak nazwana ze względu na charakterystyczny, przypominający słońce wygląd oraz kierowanie się kwiatostanów właśnie w kierunku słońca.
Odmiany słonecznika ozdobnego
Wśród słoneczników są zarówno rośliny jednoroczne jak i słoneczniki bylinowe, które mogą rosnąć przez wiele lat. Do ciekawych odmian należą:
- słonecznik "Abendsonne" – odmiana w kolorze czerwonobrązowym z żółtymi koszyczkami, tworząca dość liczne pędy boczne; kwiaty osiągają wysokość do 2 metrów,
- słonecznik "Valentin" – odmiana średniowysoka, tworząca liczne rozgałęzienia zakończone kwiatostanami z brązowoczarną tarczą otoczoną cytrynowymi języczkami,
- słonecznik "Giganteus" – odmiana wytwarzająca tylko jeden, za to ogromny (średnica do 25 cm) kwiatostan w kolorze żółtym,
- słonecznik "Goldener Neger" – odmiana wysoka (do 3 metrów) i silnie rozgałęziająca się z żółtymi kwiatostanami osiągającymi średnicę około 20 cm,
- słonecznik "Hohe sonnegold" – średniowysoki słonecznik, tworzący niewiele pędów bocznych z pełnymi, pomarańczowożółtymi kwiatami,
- słonecznik "Floristan" – niewysoki (do 120 cm) słonecznik, który tworzy nierozgałęzione pędy zakończone czerwonobrązowożółtymi koszyczkami o średnicy do 15 cm, wśród innych roślin z tego gatunku wyróżniają go ząbkowane liście,
- słonecznik "Prado Red" – ciekawa odmiana o rzadko spotykanych wśród słoneczników kwiatach w intensywnej czerwieni.
Przeczytaj również: 10 najdłużej kwitnących roślin w ogrodzie. Kolorowy ogród aż do późnej jesieni
Uprawa słonecznika ozdobnego
Słoneczniki pięknie wyglądają posadzone w grupach, choć odmiany z największymi kwiatami spektakularnie prezentują się również pojedynczo. Nie mają wielkich wymagań, ale aby uprawiać je z sukcesem, trzeba pamiętać o kilku zasadach.
- Siew/sadzenie
Słoneczniki źle znoszą przesadzanie, dlatego nie poleca się robić z nich rozsady, ale od razu wysiewać na miejsce stałe. Najlepszy czas na wysiew to druga połowa kwietnia lub maj – najlepiej zaczekać do momentu, w którym mija ryzyko przymrozków. Nasiona umieszcza się po 4-5 sztuk w dołku, a po wykiełkowaniu zostawia tylko jedną, najsilniejszą siewkę. Odmiany wysokie powinny rosnąć w rozstawie 50 x 75 cm, niskie zaś 25 x 50 cm. Żeby uniknąć wydziobania nasionek przez ptaki, sieje się je na głębokości około 2-3 cm.
- Ziemia i stanowisko
Stanowisko dla słoneczników powinno być silnie nasłonecznione i w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Należy zadbać o osłonięcie od wiatru szczególnie odmian najwyższych, gdyż mimo grubych łodyg, może on je połamać. Słoneczniki bardzo wysokie można przywiązać do drewnianych podpór lub – wysiewać przy płocie. Będą wyglądały bardzo naturalnie i dodadzą ogrodowi rustykalnego, babcinego charakteru.
- Podlewanie i nawożenie
Rośliny te potrzebują dużej ilości składników pokarmowych, wymagają gleby średniowilgotnej, żyznej i dobrze nawiezionej. Należy im zapewnić odpowiednie ilości potasu oraz mikroelementów – boru i molibdenu. Po wytworzeniu 2 par liści rośliny dobrze jest zasilić nawozem wieloskładnikowym z mikroelementami. W czasie wzrostu, do momentu kwitnienia, można je dodatkowo dokarmiać siarczanem potasu, rozsypując nawóz na grządki i lekko mieszając go z wierzchnią warstwą gleby. Słoneczniki potrzebują dużej ilości wody – w okresach suszy trzeba je podlewać nawet 2 razy dziennie.
- Kwitnienie
Słoneczniki kwitną od lipca do września. Ich kwitnienie można opóźnić o około 3 tygodnie (wtedy będą zdobiły ogród w czasie, gdy większość kwiatów już przekwita) przez uszczknięcie wierzchołków. Robi się to nad trzecią parą liści, gdy pędy mają wysokość około 25-30 cm.
- Choroby i szkodniki
Słoneczniki, które są odpowiednio pielęgnowane, rzadko zapadają na choroby. Są także stosunkowo mało atakowane przez szkodniki. Liście i dopiero wschodzące siewki mogą być zjadane przez ślimaki. Wiosną na młodych liściach i wierzchołkach pędów mogą pojawić się również mszyce, które należy od razu zwalczać preparatami mszycobójczymi, gdyż bardzo szybko się rozmnażają i atakują kolejne rośliny.
Uprawa słoneczników może zostać również zaatakowana przez choroby grzybowe, z których najpopularniejsza jest szara pleśń oraz mączniak prawdziwy. W tym przypadku pomoże stosowanie preparatów grzybobójczych, tzw. fungicydów.
Przeczytaj również: Rośliny kwasolubne. Jak dbać i pielęgnować rośliny, które lubią kwaśną ziemię?
Dlaczego warto mieć słonecznik w ogrodzie?
Słoneczniki to kwiaty, które przepięknie zdobią ogród. Szczególnie dobrze wyglądają w ogrodach naturalistycznych, wiejskich, stylizowanych na babcine. Warto je mieć ze względu na walory wizualne – to radosne, wdzięczne kwiaty. Można uprawiać je również w donicach – szczególnie ładnie wyglądają wysiane do kilku donic w jednym kolorze, ale różnych rozmiarach.
Słoneczniki przepięknie zdobią ogród. Fot. 123RF.com
Słoneczniki nadają się również na kwiat cięty. Warto więc wysiać ich więcej, a w sezonie tworzyć z nich piękne, naturalistyczne bukiety. Aby zrobić zachwycającą kompozycję, nie trzeba w zasadzie niczego innego, poza kilkoma sztukami słoneczników i prostym, ceramicznym wazonem! Jeśli lubisz florystykę, z pewnością wyobrażasz sobie, jak pięknie może wyglądać kilka odmian słoneczników w jednym bukiecie?
Słoneczniki należą do grupy roślin miododajnych – przyciągają więc pszczoły, co jest kolejnym argumentem, by posiać chociaż kilkanaście sztuk na działce czy wokół domu.
Radosne, piękne, robiące wrażenie – słoneczniki to kwiaty, które przepięknie wyglądają w przydomowych ogrodach i na działkach. Nie mają dużych wymagań co do gleby – wystarczy im dużo słońca i dostarczenie składników odżywczych, by mogły pięknie zakwitnąć. Warto więc zasiać chociaż kilkanaście sztuk i cieszyć ich pięknem w samym środku lata.
Źródła: kalendarzrolnikow.pl, lodr.pl
Przeczytaj również: Nie dotykaj tych roślin, możesz się poparzyć albo zatruć. To już nie tylko barszcz Sosnowskiego