Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nie dotykaj tych roślin, możesz się poparzyć albo zatruć. To już nie tylko barszcz Sosnowskiego

Przez lata botanicy, leśnicy, ale i ogrodnicy przestrzegali wszystkich wokół przed barszczem Sosnowskiego. Nic dziwnego. Wystarczy jedno dotknięcie tej rośliny, aby na skórze pojawiły się bolesne bąble i poparzenia. Jednak okazuje się, że to nie jedyny okaz, który może spowodować problemy ze zdrowiem podczas słonecznej pogody. Dowiedz się, jakie trujące rośliny można spotkać i których unikać.

Nie dotykaj tych roślin, możesz się poparzyć albo zatruć. To już nie tylko barszcz Sosnowskiego
Sprawdź, jakie rośliny parzą na odległość lub wywołują silne podrażnienia. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jakie rośliny mogą parzyć i wywołać podrażnienia?

Najbardziej popularną rośliną, która powoduje poparzenia i podrażnienia, jest barszcz Sosnowskiego. Przywędrował do Polski z rejonu Kaukazu, gdzie był uprawiany jako roślina pastewna. Jednak ze względu na problemy ze zbiorem, głównie z powodu zagrożenia zdrowia, jego uprawy były porzucane. Niestety szybko zaczął się rozprzestrzeniać i wypierać rośliny rodzime. Obecnie można go spotkać dosłownie wszędzie — nie tylko w ogrodach, ale i na nieużytkach, w lasach, a nawet w parkach narodowych. Barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny podczas upałów. Wystarczy krótki kontakt liści, pędów czy korzeni ze skórą, aby doszło do jej poważnych uszkodzeń. Należy pamiętać, że objawy zazwyczaj pojawiają się w ciągu 2 godzin od kontaktu z rośliną.

Istnieje wiele innych roślin, które mogą powodować problemy ze zdrowiem.

  • Pokrzywy

Jeden z najczęściej spotykanych chwastów w ogrodach, ale i na łąkach, na nieużytkach oraz przy drogach. Wyrasta zazwyczaj tam, gdzie jest wilgotno i ciemno. Liście i łodygi pokrzywy są pokryte specjalnymi gruczołami, które wydzielają kwas mrówkowy. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za nieprzyjemne doznania, które występują po kontakcie z rośliną. Zazwyczaj pojawia się świąd, uczucie mrowienia, pieczenia i drętwienie. Jednak u osób wrażliwych może wystąpić nawet wysypka i bąble jaśniejsze od koloru skóry. Warto pamiętać, że jeśli dojdzie do poparzenia na dużym fragmencie ciała, może to skutkować zawrotami głowy, drżeniem ciała, uciskiem w klatce piersiowej, a nawet problemami z koordynacją. W takim momencie należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

  • Narcyzy 

Te kwiaty cebulowe są często uprawiane w polskich ogrodach ze względu na piękne kolory. Warto jednak pamiętać, że są także trujące. Roślina zawiera toksyczny sok, który po kontakcie ze skórą może wywołać podrażnienia. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas sadzenia, ale także np. cięcia kwiatów do wazonu, używać rękawiczek. Ponadto należy uważać na wodę z pojemnika po narcyzach. Jeśli ją wypijesz, substancje obecne w soku tych kwiatów mogą wywołać bóle brzucha, biegunkę, wymioty, a nawet wzrost ciśnienia, duszności i zaburzenia pracy serca!

Przeczytaj również: Sezon na jagody leśne. Przeczytaj, zanim wybierzesz się do lasu. Kary są wysokie

  • Wilczomlecz

To kolejny często spotykany chwast, ale i roślina ozdobna, która może być niebezpieczna dla zdrowia. W jej łodygach znajduje się biały, gęsty sok, który zawiera związki cyjanogenne, euforbię i kwas euforbonowy. Po kontakcie ze skórą na jej powierzchni mogą pojawić się owrzodzenia, pęcherze, a nawet stan zapalny. Wilczomlecz jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, ale i dla zwierząt. Dlatego jeśli masz tę roślinę w ogrodzie lub w domu, pomyśl o tym, czy nie warto się jej pozbyć.

  • Ruta zwyczajna

Często spotykany chwast w polskich ogrodach. Z daleka urzeka swoim wdziękiem, ponieważ daje drobne, żółte kwiaty, które zwabiają zapylacze. Warto jednak pamiętać, że w słoneczny dzień roślina wydziela sok z toksynami. Po kontakcie ze skórą mogą wywoływać bolesne poparzenia, które objawiają się brzydkimi bąblami. Mogą przypominać skutki dotykania barszczu Sosnowskiego. Z tego powodu należy uważać podczas plewienia ziemi wokół ruty, a także w trakcie zrywania jej kwiatów. Najlepiej zakładać wtedy rękawice, które zabezpieczą dłonie przed kontaktem z sokiem tej rośliny.

  • Glistnik jaskółcze ziele

To kolejny chwast, który może być niebezpieczny dla zdrowia ludzi. Jego sok zawiera m.in. alkaloidy izochinolinowe, kwasy organiczne, enzymy proteolityczne, a także cholinę i karetonoidy. Obecne w nim substancje w dużych ilościach mogą podrażniać skórę, a po dostaniu się do oczu wywołać poważne problemy ze wzrokiem. Dlatego należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie.

  • Arcydzięgiel litwor

To roślina o uroczych białych baldachach. Chętnie jest zbierana do bukietów. Warto jednak pamiętać, że jej sok zawiera m.in. furanokumaryny. Te substancje zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. W rezultacie po dotknięciu rośliny w upalne dni na dłoniach mogą pojawić się obrzęk, pęcherze i przekrwienie. U osób bardzo wrażliwych mogą wystąpić także rumień, pokrzywka, świąd, a nawet zmiany przypominające oparzenia.

Jakie rośliny są szczególnie niebezpieczne podczas upałów?

Podczas upałów należy unikać przede wszystkim barszczu Sosnowskiego. Wysokie temperatury sprawiają, że uwalnia swoje olejki eteryczne, które negatywnie wpływają na skórę.

barszcz sosnowskiego Barszcz Sosnowskiego to groźna roślina, która może poparzyć skórę. Fot.CanvaPro

Latem niebezpieczny jest także dyptam jesionolistny. Jest nazywany także Gorejącym Krzewem lub krzewem Mojżesza. Pięknie się prezentuje w ogrodzie, dlatego wiele osób uprawia go na swoich rabatach. Jednak nie zapominaj, że pod wpływem wysokiej temperatury dyptam wydziela substancje uczulające. Po dotknięciu jego liści czy kwiatów na skórze mogą się pojawić bolesne poparzenia, które kończą się brzydkimi, brązowymi bliznami. Trudno je usunąć, nawet przy pomocy zabiegów kosmetycznych.

Aby uniknąć problemów ze zdrowiem podczas uprawiania krzewu Mojżesza w swoim ogrodzie, koniecznie zakładaj rękawicy, gdy pielisz wokół niego lub gdy go przycinasz. Pamiętaj także, aby założyć ubrania z długimi rękawami lub nogawkami. Dzięki temu zabezpieczysz skórę na całym ciele i unikniesz bolesnych dolegliwości.

Czy rośliny mogą parzyć na odległość?

Zastanawiasz się, czy spacer łąką może negatywnie wpłynąć na zdrowie, nawet jeśli nie będziesz dotykać roślin? Okazuje się, że tak! Np. barszcz Sosnowskiego w upalne dni wydziela dużą ilość olejków eterycznych, które unoszą się w powietrzu wokół roślin. W rezultacie jeśli przejdziesz obok nich, mogą one dotrzeć do twojej skóry i wywołać poważne poparzenia. Dlatego należy unikać spacerowania w okolicy jego rośnięcia, a jeśli nie to jest to możliwe, trzeba zadbać o ochronę ciała.

Pamiętaj! Wiele pięknych roślin, które rosną na łąkach, ale także w ogrodach, może być niebezpiecznych dla zdrowia. Warto dokładnie zapoznać się z ich wyglądem, aby wiedzieć, czego unikać. Jeśli jednak dojdzie do kontaktu z niebezpiecznymi okazami, niezwłocznie przemyj skórę i w razie poważnych dolegliwości skontaktuj się z lekarzem!

Przeczytaj również: Piękna i wyjątkowo wytrzymała na upały. Jak pielęgnować smagliczkę, by długo kwitła?

Liście przypominają natkę pietruszki, ale są śmiertelnie trujące na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.