Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kapusta ozdobna. Piękne i dekoracyjne warzywo, którym można przystroić grób

Kapusta ozdobna niezmiennie kojarzy nam się z jesienią. Kolorowe główki idealnie sprawdzają się w jesiennych kompozycjach. Ich trwałość i atrakcyjny wygląd sprawiają, że można wykorzystywać je także do stroików na cmentarz. Sprawdźcie, jak uprawiać kapustę ozdobną i jakie ma zastosowanie ta roślina.

Kapusta ozdobna. Piękne i dekoracyjne warzywo, którym można przystroić grób
Sprawdźcie, jak dbać o kapustę ozdobną i jakie zastosowanie ma ta roślina. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kapusta ozdobna — charakterystyka

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea) to odmiana tradycyjnej kapusty uprawiana w celach dekoracyjnych. Roślinę można spotkać rosnącą w warunkach naturalnych na terenie Azji oraz na południu Europy. Co ciekawe w stanie dzikim niektóre okazy mogą dorastać nawet do 2 m wysokości. Natomiast w uprawie pojemnikowej osiągają około 30 cm szerokości i 40 cm wysokości.

Liście kapusty ozdobnej mają gładkie lub pofalowane brzegi. Ich główki są osadzone na grubej łodydze i mają rozłożysty kształt. Największym atutem kapusty ozdobnej są układające się w kształt rozety liście, które przybierają odcień różowy, fioletowy lub biały. W większości przypadków kapusty ozdobne uprawiane są jako rośliny jednoroczne lub dwuletnie.

Przeczytaj również: Których roślin nie trzeba zabezpieczać przed zimą? Lista gatunków jest długa

Zobacz więcej zdjęć

Kapusta ozdobna — odmiany

Odmiany kapusty ozdobnej różnią się od siebie zazwyczaj kształtem liści oraz kolorystyką. Często spotykane w polskich ogrodach odmiany to:

  • Kapusta ozdobna 'Chidori' – wyróżnia się postrzępionymi liśćmi w kolorze zielono- fioletowym. Roślina osiąga wysokość około 25 cm.
  • Kapusta ozdobna 'Songbird' – jej liście wybarwiają się na zielono, różowo i czerwono. Odmiana ta dorasta do 25 cm wysokości.
  • Kapusta kędzierzawa 'Peacock – wyróżnia się mocno postrzępionymi liśćmi, wybarwionymi na zielono-biało. Roślina dorasta do 30 cm wysokości.
  • Kapusta ozdobna 'Kamome' – ma zielono-fioletowe fryzowane liście, tworzące oryginalną rozetę.
  • Kapusta ozdobna ‘Osaka Red’ – wyróżnia się stożkowatym pokrojem. Jej liście wybarwiają się na kolor różowo-fioletowy, z widocznym jasnoróżowym unerwieniem.
  • Kapusta ozdobna na kwiat cięty 'Crane' – wyróżnia się ozdobnymi barwnymi liśćmi, tworzącymi piękne kwiaty, o średnicy około 15 cm.

Kapusta ozdobna — uprawa

Uprawa kapusty ozdobnej wcale nie jest skomplikowana. Jesienią można kupić ją praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym i naprawdę nie trzeba wielu starań, by pięknie wyglądała posadzona na rabacie w ogrodzie czy w skrzynce w towarzystwie innych jesiennych kwiatów. Jak dbać o kapustę ozdobną?

  • Sadzenie

Gotowe sadzonki możemy wysadzać do gruntu i donic jesienią. Możliwe jest także samodzielne wyhodowanie własnych kapust ozdobnych. W tym celu marcu wysiewamy je na rozsady. Potem pikujemy ją do większych doniczek i w drugiej połowie maja sadzimy w ogrodach lub w pojemnikach na balkonach i tarasach.

  • Ziemia

Kapusty ozdobne preferują gleby wilgotne, przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie.

  • Stanowisko

Rośliny najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, jednak poradzą sobie również w półcieniu.

  • Podlewanie

Kapusty ozdobne, zwłaszcza te posadzone w skrzynkach i doniczkach, wymagają regularnego podlewania. Najlepiej nawadniać je rano, zanim promienie słoneczne dotrą do rośliny. Najkorzystniejsza będzie dla nich deszczówka oraz odstana woda z kranu. Nie należy dopuścić do przesuszenia roślin, ponieważ przestaną wówczas rosnąć.

  • Nawożenie

Samodzielnie hodowane kapusty warto latem zasilać nawozem przeznaczonym dla kwiatów balkonowych. Pobudzi to ich wzrost i będzie sprzyjać lepszemu wybarwianiu się. Do nawożenia kapusty ozdobnej można również stosować nawozy organiczne np. humus.

  • Kwitnienie (wybarwianie liści)

Ciekawe jest to, że wraz ze spadkiem temperatury wybarwienie liści kapusty ozdobnej staje się coraz bardziej intensywne. Dlatego właśnie rośliny najatrakcyjniej wyglądają jesienią.

  • Choroby i szkodniki

Rośliny kapustne, także Brassica oleracea, narażone są na choroby i atak szkodników. Korzenie kapusty narażone są na kiłę kapuścianą — chorobę grzybową, w wyniku której zostaje zakłócone przewodzenie składników pokarmowych, co prowadzi do zamierania całej rośliny. Porażone kapusty należy niszczyć.

Na kapuście ozdobnej żerują mszyce, gąsienice motyli bielinków oraz pchełki. Jednak największym zagrożeniem jest śmietka kapuściana, atakująca części podziemne i nadziemne roślin, hodowanych w gruncie. Larwy przedostają się do rozsady, więc kupując sadzonki, zwróćmy uwagę, czy nie zostały zaatakowane przez tego groźnego szkodnika.

Do zwalczenia szkodników i chorób konieczne będzie zastosowanie chemicznych oprysków.

Jak zrobić wiązankę na cmentarz z kapustą ozdobną. Kanał: Zielistka na starej szafie. Youtube.com

Kapusta ozdobna — zastosowanie

Co prawda kapusta ozdobna jest rośliną jadalną, jednak w większości przypadków nie zaleca się jej spożywania ze względu na fakt, iż do jej uprawy mogły być wykorzystywane różnego rodzaju chemiczne opryski. Dlatego zastosowanie kapusty ozdobnej w kuchni zwykle ogranicza się do funkcji dekoracyjnej.

Szerokie zastosowanie ma jednak kapusta ozdobna w ogrodnictwie i w branży florystycznej. Kolorowe główki idealnie nadają się do skrzynek ogrodowych, doniczek i innych pojemników. Świetnie prezentują się również na jesiennych rabatach. Można sadzić je w towarzystwie wrzosów, żurawek czy rozchodników.

Niektóre odmiany kapusty ozdobnej idealnie nadają się na kwiaty cięte, dlatego często jesienią dodaje się je do bukietów.

Kapusty ozdobne można wykorzystywać również do różnego rodzaju kompozycji jesiennych na balkon, taras, przy wejściu do domu czy nawet na stół. Pięknie komponują się np. z miniaturowymi papryczkami czy dyniami.

Co ważne, kapusta ozdobna dobrze znosi przymrozki, dlatego często wykorzystywana jest w stroikach na cmentarz. Ze względu na trwałość i atrakcyjny wygląd często stanowi alternatywę dla tradycyjnych chryzantem. Jeżeli więc chcemy przed dniem Wszystkich Świętych samodzielnie przygotować kompozycję w donicy na grób, warto uwzględnić kapustę ozdobną w swoich planach, ponieważ jest to roślina, która będzie pięknie się prezentować bez względu na warunki pogodowe.

Przeczytaj również: Jak samodzielnie zrobić stroik na grób? Instrukcja wykonania wiązanki na Wszystkich Świętych krok po kroku

Samodzielne wykonanie stroika na grób pozwoli sporo zaoszczędzić. Fot. 123RF.com

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.