Porady ogrodnicze

Cięcie czereśni po zbiorach. Jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe?

Uprawa drzewek owocowych to niezwykle satysfakcjonujące zajęcie – choć trzeba włożyć w nie trochę pracy, efekty są wspaniałe. Bo czy jest coś przyjemniejszego niż zrywanie czereśni z własnego drzewka w letni dzień? Żeby cieszyć się obfitymi zbiorami zdrowych owoców, trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu drzewek. Robi się to kilka razy w roku – między innymi po zbiorach. O czym należy wówczas pamiętać?

Cięcie czereśni po zbiorach. Jak prawidłowo przycinać drzewa owocowe?
Czereśnie należy przycinać wkrótce po zbiorach owoców. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy przycinać czereśnie?

Zasadnicze cięcie czereśni powinno zostać wykonane zaraz po zbiorach, czyli od połowy lipca do końca sierpnia. Najpóźniejszym terminem wykonania tego zabiegu jest początek września.

Dlaczego właśnie wtedy trzeba to zrobić? Przemawia za tym kilka argumentów.

  • Latem jest najmniejsze ryzyko zakażenia ran przez patogeny grzybowe. Wynika to głównie z pogody (jest ciepło, sucho i słonecznie), a także mniejszej presji czynników chorobotwórczych.

  • Najgroźniejsze dla czereśni bakterie Pseudomonas syringae, wywołujące raka bakteryjnego drzew pestkowych, latem wykazują najmniejszą zdolność infekcji pędów. Największa z kolei jest jesienią, zimą i wczesną wiosną – wówczas najlepiej jest unikać cięcia.

  • Latem istnieje mniejsza ryzyko zakażenia przez leukostomozę, drugą groźną chorobę czereśni. Powodują ją grzyby, które najobficiej zarodnikują od jesieni do wiosny, dlatego miesiące letnie to znacznie lepszy czas na cięcie.

  • W letnich miesiącach drzewa owocowe mają większe możliwości zagojenia powstałych po cięciu ran. Wykazują więc znacznie wyższą naturalną odporność na porażenie przez patogen.

  • Przeprowadzenie cięcia w lipcu lub na początku sierpnia odsłania głęboko położone pędy, które korzystając z obfitego nasłonecznienia, zawiązują pąki kwiatowe w całej objętości korony.

Przycinanie czereśni po zbiorach – po co się to robi?

Przycinanie czereśni po zbiorach ma na celu prześwietlenie korony i usunięcie pędów, które są nieproduktywne, czyli nie wyrastają z nich owoce. Dzięki temu do pozostałych gałęzi dostaje się więcej światła, które – jak wiadomo – jest podstawowym czynnikiem decydującym o ilości i jakości plonów. Choć mogłoby wydawać się, że im więcej gałęzi, tym więcej owoców – w przypadku drzew owocowych ta zasada nie działa. Lepiej jest zostawić mniej pędów, które będą produktywne i do których będzie docierała odpowiednia ilość słońca niż mieć ogrom gałęzi produkujących niewielkie i niedojrzałe owoce.

przycinanie czereśni po zbiorach Przecinanie czereśni po zbiorach ma na celu przerzedzenie korony, a także usunięcie nadmiaru gałęzi krzyżujących się. Fot.123RF.com

Jak przycinać czereśnie po zbiorach?

Zasadnicze cięcie czereśni polega na prześwietlaniu korony, czyli wycinaniu zbyt gęsto rosnących pędów. Czereśnia można dorastać nawet do 10 metrów, przycina się ją więc także od góry, aby można było zebrać z niej wszystkie owoce. Obcinając stary konar, warto zostawić z niego kikut o długości około 30 cm. To tak zwany czop, z którego wyrastają świeże, młode pędy.

Wycina się także pędy wyrastające na przewodniku (pędzie głównym, czyli pniu), znajdujące się poniżej 50 cm. Ich wyrastanie sprawia, że drzewo traci swój pokrój i rozrasta się w kierunku krzewu.

Czym przycinać czereśnie?

Do cięcia czereśni używa się uniwersalnych narzędzi ogrodowych: sekatora i piły ogrodowej. Młode, delikatne i wiotkie pędy bez problemu można wyciąć niewielkim sekatorem, natomiast na pędy twardsze trzeba mieć pod ręką sekator oburęczny. Grube, stare konary wymagają zaś użycia piły ogrodowej.

Należy zadbać o to, aby narzędzia były sprawne i ostre – w innym przypadku poszarpią gałęzie zamiast je gładko i równo przyciąć. Drugą istotną kwestią jest dezynfekcja sekatorów i piły. Patogeny grzybowe bardzo łatwo przenoszą się z rośliny na roślinę właśnie na narzędziach, dlatego używając zainfekowanego sekatora, możesz zakazić kilka drzew. Najłatwiejszym sposobem dezynfekcji jest przetarcie piły czy sekatora denaturatem, a barierą przeciwko grzybom jest spryskanie ich środkiem grzybobójczym. Dezynfekcję trzeba robić pomiędzy każdym cięciem.

Przeczytaj również: Mszyce na jabłoni. Dlaczego mszyce są groźne dla jabłoni? Naturalne opryski na mszyce

Przycinanie pędów czereśni – na co uważać?

W czasie przycinania drzew owocowych należy uważać na to, które pędy się wycina – w przypadku czereśni najwięcej owoców pojawia się na gałęziach 2- i 3-letnich. Przycinając drzewka czereśni, należy więc zadbać o to, by nie wyciąć właśnie tych najcenniejszych pędów.

Bardzo ważna jest nie tylko data przycinania drzew owocowych, ale i pogoda w dniu cięcia. Należy wybrać na ten zabieg pielęgnacyjny pogodny i bezdeszczowy dzień. Dzięki temu bez problemu uda się zabezpieczyć miejsca po przycięciu pędów, aby nie wniknęły przez nie chorobotwórcze patogeny.

Zabezpieczenie drzew po cięciu

Drzew przycina się, by wspomóc ich wzrost i owocowanie oraz zadbać o ich ogólną kondycję. Cięcie jest jednak swego rodzaju okaleczeniem rośliny, które wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W miejscach obciętych pędów pozostaje odkryty kawałek drzewa – idealny, by mogły przez niego wniknąć do środka patogeny. Choroby grzybowe, wirusy i bakterie dostając się tą drogą do rośliny, mogą ją poważnie zainfekować.

Są jednak sposoby na to, by zadbać o drzewo po cięciu i zmniejszyć ryzyko zainfekowania przez chorobowe patogeny. Najważniejszy z nich to zastosowanie maści ogrodniczej, która stanowi mechaniczną barierę między odsłoniętym kawałkiem drzewa a środowiskiem zewnętrznym. Dzięki niej, patogeny nie mają łatwej drogi, przez którą mogłyby wniknąć w głąb drzewa. Maść ta to podstawowy preparat każdego sadownika, jest więc łatwo dostępna w sklepach, ale można także zrobić ją samodzielnie. 1 litr farby emulsyjnej trzeba w tym celu wymieszać z 20 ml fungicydu. Tak przygotowanym roztworem zamalowuje się rany.

Uprawa drzewek owocowych nie jest skomplikowana, ale wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z najważniejszych jest cięcie. W przypadku drzew pestkowych – na przykład czereśni – wykonuje się je po owocowaniu, czyli od połowy lipca do sierpnia, najpóźniej do początku września. Dzięki temu czereśnie lepiej plonują, są zdrowsze i silniejsze.

Źródła: sadnowoczesny.pl, doradztwosadownicze.pl

Przeczytaj również: 

Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.