Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu. Jak uprawiać czosnek olbrzymi?

Mimo że czosnek zwykle kojarzy się z kulinariami, warto pamiętać, że jest to również niezwykle ozdobna roślina. Jej kwiaty mogą przyćmić niejedną dekoracyjną bylinę w twoim ogrodzie! Decydując się na uprawę czosnku olbrzymiego, warto poznać jego wymagania. Wbrew pozorom, są one całkiem konkretne i niezbyt wygórowane. Dowiedz się więcej.

Najpiękniejsze kwiaty do ogrodu. Jak uprawiać czosnek olbrzymi?
Czosnek olbrzymi to niekwestionowana ozdoba ogrodu. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Czosnek olbrzymi: charakterystyka

Czosnek olbrzymi to okazała roślina należąca do rodziny czosnkowatych (łac. Alliaceae). Pochodzi z Azji, gdzie bardzo często można go spotkać w naturalnych warunkach. W Polsce uprawiany jako roślina ozdobna, która zachwyca wysokimi na 150 cm pędami kwiatostanowymi zakończonymi pełnym, kulistym kwiatem w kolorze fioletowym.

Wysokość pędów, wielkość kul kwiatostanowych i ich kolor zależą od odmiany. Jednak ich barwa najczęściej przybiera fioletowy odcień. W przypadku najczęściej spotykanego czosnku olbrzymiego, jego kwiaty mogą osiągać nawet 12 cm średnicy. Kwiatostany są złożone z wielu drobnych kwiatów osadzonych na długich szypułkach. Kwitnienie czosnku przypada na czerwiec i lipiec.

Liście rośliny są szerokie, lancetowate i długie. Mają srebrno-zielony kolor i lekko matową powierzchnię blaszki. Wyrastają wprost z ziemi, tworząc charakterystyczną rozetę. Są łukowato wygięte na zewnątrz, przez co tworzą ciekawy kształt.

Czosnek olbrzymi: uprawa

Uprawa czosnku olbrzymiego nie powinna stanowić problemu, ponieważ nie ma on zbyt wygórowanych wymagań. Jeżeli dostosujesz warunki do jego potrzeb, otrzymasz wyjątkowo atrakcyjną, okazałą roślinę w swoim własnym ogrodzie.

  • Stanowisko pod uprawę czosnku olbrzymiego powinno być słoneczne i ciepłe. Warto osłonić roślinę od wiatru, gdyż zbyt duży może połamać wysokie, wzniesione pędy z kwiatami.

  • Ziemia dla czosnku olbrzymiego musi być przepuszczalna, najlepiej piaszczysto gliniasta. Warto, aby była żyzna i umiarkowanie, stale wilgotna, dzięki czemu roślina będzie się zdecydowanie lepiej rozwijać. pH gleby powinno być zbliżone do zasadowego, ponieważ w takim czosnek będzie się czuł najlepiej. Nidy nie wybieraj ciężkiego podłoża, ponieważ korzenie czosnku nie będą się w nim dobrze rozrastać. Czosnek jest rośliną cebulową i w zbyt wilgotnej, zbitej ziemi może skutecznie zgnić.

Czosnek olbrzymi: rozmnażanie i sadzenie

Rozmnażanie czosnku olbrzymiego nie jest niczym skomplikowanym. Pamiętaj, że w odróżnieniu od wielu roślin cebulowych, czosnek olbrzymi może pozostać na jednym stanowisku naprawdę wiele lat, dlatego jego przesadzanie nie jest koniecznym zabiegiem. Jeśli jednak chcesz go rozmnożyć, poczekaj, aż kwiaty przekwitną, a część nadziemna zacznie usychać. Kiedy proces się skończy, wykop cebule, oczyść je i delikatnie odłącz cebulki przybyszowe. Oczyść je raz jeszcze, przesusz i przetrzymaj do jesieni.

Sadzenie czosnku przeprowadza się we wrześniu. To właśnie wtedy panują idealne warunki do przeprowadzenia związanych z tym zabiegów. Weź zasuszone cebule, zarówno te przybyszowe jak i wcześniej przeznaczone do sadzenia, na przykład zakupione w sklepie ogrodniczym i zakop je korzeniami w dół na głębokość ich trzykrotnej wysokości. To ważne, ponieważ zbyt płytkie sadzenie cebul może powodować łamanie się pędów, natomiast zbyt głębokie znacznie opóźnia lub uniemożliwia wydobycie się czosnku na zewnątrz.

Miej na uwadze, że cebulki przybyszowe nie wydadzą pierwszych kwiatów w pierwszym roku po posadzeniu, a dopiero po 2-3 sezonach.

czosnek olbrzymi Kwiaty czosnku olbrzymiego mogą osiągać nawet 12 cm Fot. 123RF/PICSEL

Czosnek olbrzymi: pielęgnacja

Tak jak każdą roślinę, również czosnek należy pielęgnować. To ważne, aby kontrolować jego stan i dostarczać mu tego, czego akurat potrzebuje. Oczywiście w odpowiedniej ilości.

  • Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych w przypadku każdej rośliny, a więc i tej, jest systematyczne podlewanie. Istotne jest, aby kontrolować wilgotność gleby i w razie potrzeby zwiększać lub zmniejszać intensywność nawadniania. Zbyt duża wilgoć, tak samo jak i długi okres suszy mogą być dla czosnku zabójcze.

  • Czosnek olbrzymi to roślina kwitnąca, a więc ozdobna. Nawożenie w takim wypadku jest bardziej niż wskazane, dlatego w okresie wegetacji stosuj preparat wieloskładnikowy, który pozwoli na skuteczne zawiązywanie się kwiatów oraz na ich utrzymanie na pędach. W przypadku tak dużej kwitnącej rośliny ważne jest, aby zasilać ją odpowiednią dawką składników pokarmowych co tydzień lub co 2 tygodnie.

  • Przy omawianej roślinie bardzo ważne jest, aby usuwać przekwitłe kwiatostany. Jeśli tego nie zrobisz, czosnek zacznie zawiązywać nasiona i zacznie się samodzielnie wysiewać. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mu na to pozwolić, jednakże miej na uwadze, że taki proces znacznie obciąża cebule i sprawia, że ciężej im przetrwać zimę. Ze względu na duży ubytek składników pokarmowych, które wykorzystywane są do stworzenia nasion, w kolejnym roku możesz spodziewać się znacznie mniej intensywnego kwitnienia – oczywiście jeśli roślina przetrwa zimę.

Choroby i szkodniki czosnku olbrzymiego

Czosnek olbrzymi należy do grupy roślin dosyć odpornych na choroby i szkodniki, jednakże i on jest podatny na kilka z nich.

Muchówki to jeden z największych problemów czosnku ozdobnego. Walka z nimi to przede wszystkim profilaktyka, polegająca na zachowaniu czystości w ogrodzie i na używaniu wyczyszczonych, wolnych od patogenów narzędzi. To samo tyczy się pojawiających się chorób.

Największym zagrożeniem dla uprawy czosnku ozdobnego jest fuzaryjne gnicie piętki czosnku oraz różowa zgnilizna korzeni. Niestety wciąż nie zostały wymyślone preparaty, które mogłyby je zwalczać, więc należy działać prewencyjnie.

Większość problemów pojawiających się na czosnku wynika ze złych warunków uprawy. Najczęściej chodzi o zbyt ciężką glebę, zbyt wysoką wilgotność i obecność patogenów chorobotwórczych w podłożu jeszcze przed posadzeniem cebul czosnku.

Czosnek olbrzymi zastosowanie w ogrodzie

Czosnek olbrzymi to niekwestionowana ozdoba ogrodu, którą warto sadzić na tyłach rabat ze względu na wysokość pędów kwiatostanowych i fakt, że po ich przekwitnięciu roślina zaczyna zasychać, pozostawiając przy ziemi nieatrakcyjne, uschnięte rozety liściowe. Warto więc zapewnić mu towarzystwo w postaci niższych roślin, które skutecznie ukryją zamierającą roślinę.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ania (@aploch.garden)

Czosnek doskonale prezentuje się, gdy rośnie obok niego lawenda lub trawy ozdobne, które mogą stanowić dla niego zielone tło. Sam czosnek może też być pięknym tłem dla niższych, kolorowym odmian traw ozdobnych. Czosnek olbrzymi zastosowanie ma również jako roślina ozdobna do suchych bukietów. Jeśli chcesz mieć taki bukiet w domu, zetnij pędy jeszcze wtedy, gdy wyglądają pięknie. Przez chwilę możesz je jeszcze potrzymać w wazonie, gdyż długo zachowują swoją świeżość. Po czasie zasusz wybrane pędy i ułóż z nich bukiet. Zachwyci cię zapewne kolor, który nie blaknie ani nie zmienia się zbyt znacząco, mimo silnego zasuszenia.

czosnek w wazoie Kwiaty czosnku olbrzymiego pieknie prezentuja się również w wazonie. Fot.123RF.com

Jak widzisz, uprawa czosnku olbrzymiego nie powinna stanowić problemu, szczególnie jeśli poświęcisz mu chociaż odrobinę uwagi. Pamiętaj więc o naszych wskazówkach i kieruj się nimi, a zyskasz dekoracyjną roślinę, która będzie cieszyć oczy i upiększy twój ogród!

Przeczytaj również: Jak wykorzystać czosnek w ochronie roślin?

Gnojówka z czosnku na wzmocnienia korzeni. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.