Spis treści:
Dżdżownice kalifornijskie w kompostowniku
Wiele odpadów kuchennych, zamiast trafić na śmietnik, mogą z powodzeniem zostać wyrzucone na kompostownik i stać się z czasem częścią wartościowego nawozu. Jednak procesy ekologicznego przetwarzania odpadków nie są natychmiastowe i na moment użycia naturalnego nawozu w ogrodzie trzeba poczekać. Chyba że przyspieszymy produkcję kompostu. Możemy zastosować w tym celu wiele metod, w tym kompostowanie na gorąco, jednak doświadczenie pokazuje, że najlepiej zaufać naturze. A trudno o coś bardziej naturalnego... niż dżdżownice.
To one w dużej mierze odpowiadają za:
- jakość i strukturę produkowanego humusu,
- skład mikrobiologiczny kompostu oraz późniejszą wartość dla gleby,
- utrzymanie prawidłowej cyrkulacji powietrza poszczególnych warstw wrzuconych do pojemnika,
- optymalną wilgotność, co poprawia efektywność rozkładu substancji organicznych.
To zrozumiałe, że coraz więcej eko ogrodników wprowadza je do kompostownika, a nawet specjalnie w tym celu hoduje.
Najprościej hodować stworzenia bezpośrednio w pojemniku do przetwarzania odpadów i produkcji nawozu naturalnego, stojącym na zewnątrz. Oczywiście da się trzymać dżdżownice kalifornijskie w osobnym pojemniku, tam odżywiać i rozmnażać, jednak zarówno podawanie odpowiedniej ilości pokarmu, jak i zapewnienie optymalnej wilgotności może okazać się problematyczne. Co więcej, w osobnym pojemniku dżdżownice mogą nie przeżyć zimy. W kompostowniku wystarczy okryć kopiec słomą i liśćmi, aby warunki pozwoliły im bezpiecznie dotrwać do wiosny.
Dla ogrodnika cenną pozostałością po działalności dżdżownic są odchody. To je nazywa się szumnie wermikompostem, który stanowi doskonały nawóz dla większości roślin, również tych o wysokich, sprecyzowanych wymaganiach. Chcesz, aby w twoim ogrodzie, w warzywniku oraz donicach ozdobnych rośliny rosły, jak przysłowiowe grzyby po deszczu? W takim razie koniecznie musisz zaangażować te małe pracownice.
Naturalnie w glebie w naszym regionie żyje blisko 30 gatunków dżdżownic, jednak żadna nie jest w stanie zastąpić dżdżownicy kalifornijskiej w kompostowniku. Warto wiedzieć, że te niewielkie organizmy, dorastające w wieku dojrzałym do 12 cm długości, żyją nawet 15 lat. Biorąc pod uwagę ich tempo namnażania się w korzystnym środowisku, jesteśmy w stanie szybko stać się posiadaczami konkretnej kolonii, która w 4 dni jest w stanie pochłonąć, bagatela, masę równą swojej wadze.
Podlewanie kompostu, w którym bytują dżdżownice płynnym miksem najróżniejszych resztek z twojej kuchni to zastrzyk pokarmowy, który zmobilizuje stworzenia do efektywniejszej pracy. Fot. saianoo/123rf.com; victorass88/CanvaPro
Ze względu na swoją anatomię oraz sposób odżywiania się aktywne dżdżownice potrzebują odpowiedniego pokarmu – resztki roślinne nawrzucane w całości na wierzch kompostownika nie będą dla nich właściwym produktem codziennej diety. Zjedzą natomiast to, co dostaną w postaci:
- maksymalnie rozdrobnionej,
- częściowo rozłożonej,
- półpłynnej,
- płynnej.
Masz w kompostowniku żarłoczne pomocnice ogrodowe, a w koszu na odpady bio piętrzą się resztki? Zacznij regularnie szykować dla nich odżywczą zupę. Tak podaną, różnorodną ucztę i prawdziwy mix składników z pewnością zjedzą z apetytem i jeszcze chętniej wezmą się do pracy.
Przeczytaj również: Jak przygotować zdrowy kompost? Tego nie możesz do niego dodawać
Odżywka do kompostownika – czym karmić dżdżownice?
Idealne warunki dla dżdżownic kalifornijskich panują w kompoście o obojętnym odczynie. Chodzi o to, aby karmiąc osobniki żyjące w stosie, przypadkiem nie zakwasić nadmiernie środowiska. Warto pilnować tego, co wrzucamy do pojemnika, jeżeli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości nawozie. Świetnie sprawdzają się odpadki z ogrodu: opadłe liście, trawa, słoma, a w warunkach podwórkowych starszy obornik, który służy dżdżownicom, można zastąpić np. psimi odchodami.
Jednak najlepszy użytek zrobisz z odpadków produkowanych każdego dnia w kuchni. W tym przypadku dżdżownice nie są specjalnie wybredne, a płynny pokarm domowy, który z nich przygotujesz, to także doskonała odżywka do kompostownika. Czym karmić dżdżownice? Wermikompostownik warto zasilić zupą z resztek. Do garnka wrzuć, wsyp lub wlej w dowolnej kolejności:
- płynne resztki z kubków, szklanek i filiżanek,
- ostudzony wywar z gotowanych warzyw,
- pozostałość ciasta na gofry, omlety lub naleśnikowego,
- fusy z herbaty, naparów ziołowych, kawy sypanej czy liściastych herbatek owocowych,
- wodę pozostałą po namaczaniu bobu, grochu, fasoli, ciecierzycy, po płukaniu ryżu czy kaszy.
Rozmaite dodatki do zupy takie, jak fusy z kawy tworzą odżywczą bazę, ale ważną substancją w tym miksie jest woda - dzięki niej nie musisz więcej podlewać kompostu. Fot. Elena Iakovleva/CanvaPro; Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl
Podawanie dżdżownicom takiego miksu składników z kuchennych resztek w formie łatwo przyswajalnego płynu to również regularny i solidny zastrzyk... wody. A jak wiadomo, bez niej procesy produkcyjne kompostu nie mogą zachodzić w sposób właściwy.
Jednak istnieje pewien składnik, którego w zupie dla dżdżownic kalifornijskich należy bezwzględnie unikać. To oczywiście sól. Tym samym odpadają wszelkie zalewy z ogórków, marynaty, woda pozostała po ugotowaniu ziemniaków czy makaronu. Zwróć uwagę na skład dodawanych do zupy gotowych produktów np. napojów, bo część z nich może zawierać sól.
Jeśli dotychczas zdarzało ci się solić niemal każdą potrawę, to dobry moment na próbę zmiany przyzwyczajeń – taki detoks warto czasami wprowadzić dla własnego zdrowia. Tym bardziej że w kuchni łatwo da się zastąpić sól rozmaitymi ziołami, które nie tylko dodają smaku i wyrazistości potrawom, lecz także mają masę cennych wartości. I dżdżownice je lubią, a to, z ogrodniczego punktu widzenia, niezwykle ważna kwestia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Nie ma lepszego sposobu na użyźnianie gleby. Co to jest i jak stosować wermikompost?
Kompost ciepły czy zimny – który jest lepszy? Do czego używać, wady i zalety stosowania
Wiosenne odżywianie kwiatów doniczkowych. Jak stosować wodę utlenioną i biohumus z dżdżownic?