Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Stokrotka afrykańska - kwiat idealny na balkon i taras. Ciekawe odmiany i pielęgnacja

Pochodzące z Afryki Południowej osteospermum, czyli stokrotki afrykańskie, to urokliwe, kwitnące przedstawicielki astrowatych. Są to idealne rośliny zwłaszcza do mieszanych nasadzeń balkonowych i tarasowych. Poznaj najpiękniejsze odmiany stokrotki afrykańskiej oraz warunki, w jakich uprawia się roślinę. 

Stokrotka afrykańska -  kwiat idealny na balkon i taras. Ciekawe odmiany i pielęgnacja
Stokrotki afrykańskie charakteryzują się szeroka paletą barw. Kwitną do późnej jesieni. Fot. paylessimages/123RF.com

Spis treści: 

Stokrotka afrykańska - feeria barw i kształtów

Paleta barw kwiatów poszczególnych odmian stokrotki afrykańskiej (Osteospermum ecklonis)  sięga od bieli po ciemny fiolet, przez róż, kremową biel, świetlistą żółć i pomarańcz. Środek koszyczka bywa niekiedy biały, żółty lub w odcieniach niebieskiego. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, a płatki mogą mieć różne, czasami fantazyjne kształty.

Stokrotki afrykańskie warto sadzić w miejscach jasnych, np. na balkonach i tarasach od strony południowej. Na stanowiskach w pełnym słońcu kwitną długo i obficie. Dobrym towarzystwem dla osteospermum w kompozycjach doniczkowych będą m.in. pelargonie, petunie ogrodowe, bakopy i inne rośliny, które również lubią słońce i wymagają podobnych warunków uprawy. Stokrotka afrykańska kwitnie od maja nawet do października.

Przeczytaj również: Stokrotka afrykańska – piękny i wytrzymały kwiat do ogrodu i na balkon. Jak pielęgnować, by przetrwała cały sezon?

Ciekawe odmiany stokrotki afrykańskiej

Stokrotka afrykańska ma wiele ciekawych odmian, które warto posadzić na tarasie lub balkonie. Oto najciekawsze z nich: 

  • Stokrotka afrykańska Margarita White Spoon - ma białofioletowe kwiaty, których płatki przypominają miniaturowe łyżeczki. Ozdobne są również ząbkowane liście w ciemnozielonym kolorze.

  • Stokrotka afrykańska Summertime Sunray - odmiana o kremowożółtych kwiatach. Płatki ma w kształcie języczków, o żółtych końcówkach i kremowej nasadzie.

  • Stokrotka afrykańska 3D BlueBerry Shake - ma zwarty pokrój i wzniesione pędy. Płatki wewnętrzne kwiatów są ciemnofioletowe, a zewnętrzne białe.

  • Stokrotka afrykańska Springstar Cinnamon Orange - ma zwarty pokrój i kwiaty w kolorze brązowym. Liście są wąskie, ząbkowane.

  • Stokrotka afrykańska Pink Eyed Beauty - płątki na zewnątrz mają kawowy kolor, im bliżej środka, tym  zyskują kolor brudnego różu.

Stokrotka afrykańska ma wiele barwnych odmian, które różnią się nie tylko kształtem płatków, ale również liści. Fot.  schnuddel/CanvaPro 

Pielęgnacja stokrotki afrykańskiej

Osteospermum możemy z powodzeniem posadzić w podłożu do kwiatów balkonowych. Pamiętamy o drenażu i otworach odpływowych na dnie pojemnika. Podczas sadzenia możemy dosypać do podłoża nawozu długo działającego. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że nasze rośliny przez cały okres wegetacji będą miały dostęp do składników odżywczych. Jeżeli tego nie zrobimy, w czasie wegetacji trzeba dokarmić stokrotki afrykańskie raz na tydzień lub raz na 2 tygodnie, odżywić je nawozem do roślin kwitnących.

Stokrotka afrykańska to długo kwitnący kwiat, który można sadzić w donicach w towarzystwie innych roślin. Fot. Liudmyla/CanvaPro 

Wszystkie odmiany stokrotki afrykańskiej to rośliny słońca. Podobnie jak pelargonie. Przy niedoborze światła kwiaty stokrotek afrykańskich zamykają się. Gdy jest słonecznie, prezentują się w pełnej okazałości. Do ich uprawy warto wybrać miejsce zaciszne i osłonięte. Jeżeli latem panują długotrwałe upały, niektóre odmiany na pewien czas mogą przestać kwitnąć. Nie należy się tym przejmować. Jak tylko nieco się ochłodzi, znowu na roślinie pojawią się kwiaty. Generalnie stokrotki afrykańskie wytrzymają latem krótkie okresy przesuszenia, jednak znacznie lepiej będą się prezentować, jeżeli zadbamy o regularne podlewanie, tak żeby podłoże było stale lekko wilgotne.

Kiedy kwiaty zamierają - a w czasie deszczowej, chłodnej pogody dzieje się tak bardzo często - warto je wyłamać lub wyciąć. Dzięki temu roślina zawiąże nowe pąki.

Przeczytaj również: Jak uprawiać stokrotkę afrykańską na balkonie?

Z czym sadzić stokrotki afrykańskie

Pomarańczowe stokrotki afrykańskie pięknie wyglądają posadzone w towarzystwie kroplika ogrodowego. Roślina ta ma kwiaty o bardzo ciekawym kształcie, a do tego są one wspaniale, intensywnie wybarwione i pokryte licznymi kropkami. Kwiaty kroplików w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory, pojawiają się na szczycie pędów. Rośliny te mają pokrój wniesiony i lekko pokładający się. Niestety, nie kwitną tak długo, jak stokrotki afrykańskie, zazwyczaj jest to kilka tygodni w czerwcu i lipcu. Możemy jednak przedłużyć im okres kwitnienia, ścinając pędy kilka centymetrów pod przekwitłymi kwiatostanami. Pobudzimy wtedy uśpione pąki do wegetacji i kroplik zakwitnie ponownie pod koniec lata.

Kolejny kwiat, w którego towarzystwie stokrotka afrykańska czyje się dobrze, to bakopa. Kwiat, zwany także suterą, to szybko rosnąca roślina. Posadzona z przodu będzie przewieszać się kaskadą fioletowych kwiatów, pięknie kontrastujących z czernią donicy. Oprócz roślin o kwiatach fioletowych możemy też kupić bakopy o kwiatach niebieskich, różowych i białych. Drobnolistna trzmielina będzie wypełnieniem środka kompozycji. Jej pędy będą przeplatać się między kwiatami stokrotki afrykańskiej i bakopy. Gdyby za bardzo się rozrosła, można ją przyciąć.

Osteospermum można posadzić też w towarzystwie fioletowej petunii i kocanki włochatej. Taka kompozycja z czasem pięknie się rozrośnie. Pamiętajmy, że przy gęstym obsadzeniu donic musimy szczególnie pamiętać o podlewaniu i nawożeniu. Duża masa roślin czerpie więcej wody z podłoża, szybciej wyczerpują się też składniki odżywcze. Żeby nasze okazy bujnie kwitły, muszą być regularnie dokarmiane.

Materiał został zaktualizowany. Pierwszy raz ukazał się 12.06.20219 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Lawenda o nowych i bardzo ozdobnych odmianach. Jak sadzić i pielęgnować lawendę holenderską?

Nawrot rozpierzchły – niebieski dywan kwiatów. Uprawa i pielęgnacja lithodory

Pelargonia stanie się królową twojego balkonu. Te domowe nawozy nie mają sobie równych

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.