Porady ogrodnicze

Jak uprawiać stokrotkę afrykańską na balkonie?

Dekoracja balkonów wymaga nie tylko dopasowania odpowiednich dodatków, ale przede wszystkim kwiatów. Warto postawić na rośliny sprawdzone, które świetnie się prezentują i będą prawdziwą ozdobą. Polecanymi roślinami w tego typu miejscach są między innymi stokrotki afrykańskie, które swoim wyglądem mogą przypominać równie popularne gerbery. 

Jak uprawiać stokrotkę afrykańską na balkonie?
Osteospermum idealnie znosi warunki, jakie panują na balkonach czy tarasach. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Ogólna charakterystyka stokrotki afrykańskiej 

Stokrotka afrykańska – Osteospermum – jest kwiatem wyjątkowo cenionym w ogrodnictwie, głównie ze względu na różnorodność kolorów, jakie przybiera. Do kraju trafiła stosunkowo niedawno, jednak bardzo szybko zdobyła popularność wśród ogrodników. Jej charakterystyczną cechą są przede wszystkim kwiaty, które zachwycają nie tylko różnorodnością kolorów, ale również swoją wielkością. Zależnie od odmiany osiągają one od 6 do nawet 10 centymetrów średnicy. Od jednej łodygi odrasta często do kilku pąków, dzięki czemu roślina może długo kwitnąć – nawet do 4 miesięcy. 

Zgodnie z samą nazwą, roślina ta pochodzi z rejonów Afryki, dlatego idealnie znosi warunki, jakie panują na balkonach czy tarasach – szczególnie od strony południowej. Można bez problemu sadzić ją w miejscach znajdujących się w pełnym nasłonecznieniu. Kiedy słońce zachodzi, kwiaty stokrotki afrykańskiej zwijają się do środka, co również jest jedną z jej cech rozpoznawczych.  

stokrotka afrykańska Okres kwitnięcia kwiatów przypada  na miesiące letnie. Fot.123RF.com

Roślina ta może być sadzona jako jeden gatunek w doniczce, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ją z innymi gatunkami kwiatów. Tworzy piękne połączenie z werbeną oraz uczepem. 

Najpopularniejsze odmiany stokrotki afrykańskiej 

Stokrotka afrykańska występuje w wielu różnych odmianach. Dzięki temu bez problemu można dopasować ją do indywidualnych oczekiwań czy większych kompozycji kwiatowych. W Polsce do najpopularniejszych i najczęściej wybierane przez ogrodników zalicza się: 

  • Jamboana – stokrotka, której kwiaty mają kolor biały lub też mieszany, z dodatkowym kolorem fioletowym, 
  • Springstar – w zależności od jej rodzaju można wybierać pomiędzy kwiatami w kolorze białym albo różowym, 
  • Symphony – wyróżnia się na tle innych odmian kwiatami w kolorze białym, żółtym oraz pomarańczowym. 

Główną cechą charakterystyczną dla poszczególnych odmian stokrotki afrykańskiej jest różnica w kolorze, a także wielkości jej kwiatów. Sadząc stokrotkę w doniczce na balkonie czy na tarasie, możliwe jest tworzenie kolorowych kompozycji lub jednolitej struktury. Warto również wiedzieć, że niezależnie od podgatunku, stokrotka afrykańska wzrasta maksymalnie do 30 centymetrów. Okres kwitnięcia kwiatów przypada natomiast na miesiące letnie. 

Stokrotka afrykańska – uprawa 

Stokrotka afrykańska jest kwiatem, na który decydują się ogrodnicy, głównie ze względu na niezbyt wysokie wymagania oraz prostą pielęgnację. Przy niewielkim nakładzie pracy, roślina ta odwdzięcza się wspaniałymi kolorami towarzyszącymi jej właścicielom przez całe lato. 

Stokrotka afrykańska nie ma dużych wymagań, jeżeli chodzi o samo podłoże, na jakim zostanie posadzona. Idealnie radzi sobie zarówno na rabatkach, jak i na skalniakach. Należy natomiast zwrócić uwagę na wilgotność gleby. Jeżeli ziemia będzie zbyt mokra może to spowodować, że stokrotka afrykańska będzie narażona na procesy gnicia korzeni.  

Z uwagi na pochodzenie rośliny zdecydowanie lepiej umieszczać ją w ekspozycji południowej oraz na nasłonecznionych tarasach czy balkonach. Radzi sobie wówczas zdecydowanie lepiej niż stanowiskach półcienistych, które mogą zahamować jej wzrost. Sadząc roślinę na balkonie, warto także zadbać o przygotowanie odpowiedniej mieszanki, która będzie dla niej podłożem. Zaleca się użycie ziemi oraz piasku gruboziarnistego. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie odpowiedniego poziomu drenażu, który jest bardzo ważny dla stokrotki afrykańskiej. 

stokrotka afrykańska Stokrotka afrykańska nie jest wymagającą rośliną. Fot. 123RF/PICSEL

W przypadku utrzymujących się długo wysokich temperatur i braku opadów koniecznie należy pamiętać o dostarczeniu roślinie wody, nawet do dwóch razy w ciągu dnia. Podlewając stokrotkę afrykańską, należy pamiętać, aby dozować jej jedynie taką ilość, aby mogła swobodnie odpłynąć i nie tworzyć zastojów. 

Jak pielęgnować stokrotkę afrykańską? 

Chociaż stokrotka afrykańska nie jest wymagającą rośliną, to jednak należy pamiętać, że należy ona do grupy roślin, które potrzebują regularnego nawożenia. Jego częstotliwość zależy przede wszystkim od tego, jakiego środka używasz. Jeżeli jest to preparat uniwersalny, to zwykle stosuje się go raz na dwa tygodnie. Stokrotka afrykańska posadzona w przydomowym ogródku potrzebuje nieco mniej intensywnego nawożenia niż okazy balkonowe uprawiane w donicach. 

Warto także pamiętać o odpowiedniej trosce o kwiatostany rośliny. Chcąc uzyskać piękny efekt kwitnienia, należy regularnie usuwać zeschnięte elementy. Pozwoli to nie tylko na uzyskanie nowych pąków i ich rozkwit, ale również znacznie przedłuży okres wegetacyjny rośliny. 

Jak rozmnażać stokrotkę afrykańską? 

Samodzielna uprawa stokrotki afrykańskiej jest dość wymagająca. Zajęcie to jest zdecydowanie polecane osobom, które mają już doświadczenie w ogrodnictwie. Konieczne jest bowiem zebranie nasion stokrotki – pozyskuje się je z już przekwitniętych kwiatów rośliny. Możliwe jest przyspieszenie procesu wysiewania nasion – wystarczy zastosować znaną ogrodnikom metodę moczenia ich w ciepłej wodzie. Te powinny być umieszczone w wodzie na co najmniej 12 godzin. Następnie przekłada się je do doniczek, które zabezpiecza się przy pomocy folii przeźroczystej.  

Należy mieć na uwadze fakt, że rozmnażanie rośliny z wykorzystaniem pozyskanych wcześniej nasion nie jest możliwe dla każdej odmiany. Część z nich nie wydaje nasion. W takiej sytuacji konieczne będzie posłużenie się metodą szczepek uciętych z wierzchołków pędów. Uzyskane w ten sposób szczepki umieszcza się w zimnej wodzie w dobrze nasłonecznionym miejscu. W tej metodzie można wspomagać się specjalnym środkiem dostępnym w sklepie ogrodniczym, wspomagającym ukorzenianie się roślin. 

Stokrotka afrykańska – choroby i szkodniki 

Stokrotka afrykańska pomimo swoich niewielkich wymagań pielęgnacyjnych jest niestety rośliną wyjątkowo podatną na zagrożenia. Dotyczy to nie tylko różnego rodzaju chorób, ale także szkodników, które mogą na niej żerować.  

W przypadku zbyt wilgotnego podłoża lub braku drenażu w doniczkach największym niebezpieczeństwem są choroby grzybicze. Dlatego podlewanie stokrotki afrykańskiej powinno odbywać się częściej, ale z wykorzystaniem niewielkiej ilości wody. Jeżeli chodzi natomiast o szkodniki, to najczęściej pojawiającymi się na roślinie są: 

  • mszyce, 
  • przędziorki, 
  • mączliki. 

W każdym przypadku możliwe jest zastosowanie naturalnych metod ich zwalczania. Najczęściej wykorzystywanym sposobem jest oprysk z użyciem preparatów na bazie cebuli i czosnku. Niektórzy ogrodnicy wykorzystują również gnojówkę z pokrzyw, która mało przyjemnie pachnie, ale daje doskonałe rezultaty. Jeżeli szkodniki nie reagują na domowe sposoby zwalczania, to należy sięgnąć po chemiczne środki. Te rozprawią się z nimi szybko i skutecznie, chroniąc roślinę przed obumarciem i zapobiegając rozniesieniu się zarazy na pozostałe okazy w ogrodzie. 

Przeczytaj również: 

Jak sadzić imbir w doniczce? Czy można uprawiać go w ogrodzie?

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uprawiać stokrotkę afrykańską na balkonie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.