Porady ogrodnicze

Rekultywacja trawnika. Kiedy i jak ją przeprowadzić? Kiedy trzeba założyć nowy trawnik?

Nawet najpiękniejsza murawa z czasem traci swój idealny wygląd. Istnieją jednak skuteczne i sprawdzone sposoby, by go odzyskać. Jednym z najpopularniejszych jest rekultywacja trawnika. Kiedy ją przeprowadzić, jaki trawnik wymaga rekultywacji oraz jak przebiega rekultywacja trawnika krok po kroku? Podpowiadamy też, kiedy konieczne jest założenie trawnika od nowa. Sprawdź.

Rekultywacja trawnika. Kiedy i jak ją przeprowadzić? Kiedy trzeba założyć nowy trawnik?
Rekultywacje trawnika przeprowadza się wczesną wiosną. Latem można cieszyć się z efektów zabiegów. Fot. liudmilachernetska/123RF.com

Spis treści: 

Jaki trawnik wymaga rekultywacji?

Celem rekultywacji trawnika jest przywrócenie jego pierwotnego, dobrego stanu estetycznego i zdrowotnego. Jaki trawnik wymaga rekultywacji, czyli specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych? Proces stosuje się do muraw zniszczonych m.in. przez nadmierne wydeptanie, zbyt niskie koszenie, nieodpowiednie nawożenie, skrajne warunki atmosferyczne (silny mróz, długotrwałą suszę), zalegające zbyt długo na trawniku gnijące liście lub śnieg, a także uszkodzenia mechaniczne, niedobór lub nadmiar składników odżywczych czy choroby.

Jakie objawy świadczą o złej kondycji trawnika? Przede wszystkim są to:

  • duże kępy mchu między trawą, które są sygnałem zakwaszenia gleby;
  • filc z pożółkłych, wyschniętych traw i liści, który uniemożliwia odprowadzanie wody do gleby;
  • wyschnięte „placki” będące efektem np. przemarznięcia czy przesuszenia brył korzeniowych trawy;
  • przerzedzona murawa będąca efektem suszy lub zgnicia trawy pod wpływem długotrwałych ulew czy zalegania śniegu.

Przeczytaj również: Regeneracja trawnika po zimie w kilku prostych krokach. W środku wiosny będzie jak dywan

Kiedy przeprowadzić rekultywację trawnika?

Wiesz już, że twoja murawa potrzebuje pomocy, ale zastanawiasz się, kiedy przeprowadzić rekultywację trawnika? Najlepszym momentem jest wczesna wiosna, zanim rośliny rozpoczną intensywny wzrost. W tym okresie temperatura gleby podnosi się powoli, co sprzyja spokojnemu wzrostowi trawy.

Rekultywację trawnika można przeprowadzić też jesienią – zwłaszcza w ogrodach w klimacie umiarkowanym. O tej porze roku temperatury gleby i powietrza spadają po letnich upałach, a dzięki typowym dla tego okresu opadom podłoże zwykle jest odpowiednio nawilżone. Takie warunki sprzyjają wzrostowi i wzmocnieniu się trawy przed zimą.

Jeśli rekultywacja trawnika ma polegać na usunięciu mchu czy chwastów, można ją przeprowadzić niezależnie od pory roku. Pamiętaj jednak, aby wszelkie zabiegi na trawniku przeprowadzać przy pogodzie stabilnej i umiarkowanej – bez upałów czy mrozów.

Przed aeracją trawnik musi zostać dokładnie oczyszczony z mchu i pozostałości po zimie. Fot CanvaPro

Rekultywacja trawnika krok po kroku

Wiesz już, jaki trawnik wymaga rekultywacji i kiedy ją przeprowadzić. Pora na poradnik, który przeprowadzi cię krok po kroku przez kolejne zabiegi pielęgnacyjne. Zaczniemy od oceny stanu murawy, a następnie przejdziemy do wykonania wertykulacji lub aeracji w ramach rekultywacji trawnika, piaskowania oraz wapnowania.

  • Ocena stanu trawnika

Pierwszym krokiem powinno być dokładne obejrzenie trawnika. Na podstawie konkretnych typów nieprawidłowości – np. nadmiernej ilości mchu czy chwastów, wysuszonych miejsc, filcu – można ustalić, jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne, aby murawa odzyskała dobrą kondycję. W razie wątpliwości warto poprosić o opinię profesjonalnego ogrodnika.

  • Oczyszczanie

Przed przystąpieniem do wertykulacji lub aeracji oraz kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest dokładne oczyszczenie trawnika. Wykorzystaj do tego grabie, które pomogą ci usunąć zasuszone czy gnijące liście oraz martwe elementy trawy. Grabienie rozrzedzi też nieco tzw. filc na trawniku, co pozwoli na lepszy wzrost młodych roślin. Trawnik – zarówno wiosną, jak i jesienią – na tym etapie należy skosić. Pamiętaj, aby usunąć nie więcej niż 30 (maksymalnie 50) proc. wysokości źdźbeł trawy. W przeciwnym razie mogą one zmarnieć.

  • Wertykulacja lub aeracja w ramach rekultywacji trawnika

Murawa w twoim ogrodzie jest przerzedzona, osłabiona lub chorowita? Pamiętaj o wertykulacji. Przeprowadza się ją za pomocą specjalnego urządzenia ręcznego (wyglądającego jak grabie z nożami) lub elektrycznego, przypominającego kosiarkę. Sprzęty te nacinają darń na kilka centymetrów w głąb, napowietrzając ją i usuwając nadmiar martwych roślin oraz filcu. Na mniej zniszczonych trawnikach wystarczy sama aeracja, a więc nakłuwanie darni. W obu przypadkach trawa uzyskuje łatwiejszy dostęp do wody, powietrza i światła słonecznego, więc może swobodnie się rozrastać.

Trawnik na wiosnę wymaga nawożenie, które przeprowadza się w trakcie rekultywacji. Fot. CanvaPro

  • Nawożenie i piaskowanie

Po wertykulacji lub aeracji ważne jest ponowne zgrabienie resztek roślin z trawnika, a także dosianie trawy – najlepiej nasionami do regeneracji murawy – w pustych miejscach. Opcjonalnie można trawnik zasilić nawozem i piaskować, czyli posypać piaskiem, aby rozluźnić glebę i tym samym poprawić jej napowietrzenie.

  • Wapnowanie

Problemem jest dla ciebie rozrastający się na trawniku mech? To oznaka, że gleba jest zakwaszona i wymaga badania odczynu pH. Przy wynikach poniżej 6 stosuje się wapnowanie – tylko w lutym lub marcu i wyłącznie wapniowymi nawozami węglowymi (np. kredowymi czy z dolomitu). Pamiętaj, aby podczas wapnowania nie nawozić trawnika innymi środkami przez co najmniej 1–2 miesiące.

Przeczytaj również: Prosty sposób, by szybko pozbyć się mchu i chwastów z trawnika. Zrób do końca marca

Rekultywacja trawnika to za mało? Zakładanie trawnika od nowa

W niektórych sytuacjach, zamiast ratować stary trawnik lepiej założyć nowy. Zadania, które na ciebie wówczas czekają, to: zdjęcie darni szpadlem, przekopanie podłoża, usunięcie kamieni i korzeni roślin, wyrównanie gleby i jej spulchnienie grabiami. Na tym etapie możesz też założyć siatki na krety. Na spulchnioną glebę wystarczy wyłożyć warstwę kompostu wymieszanego z ziemią, wysiać trawę, uwalcować ją i pielęgnować zgodnie z instrukcją producenta użytej mieszanki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Pielęgnacja trawnika po zimie. Bez tych zabiegów się nie obejdzie

Piaskowanie trawnika. Obowiązkowy zabieg na wiosnę w twoim ogrodzie

Najlepsza trawa na trawnik przydomowy. Jaką trawę kupić i jak siać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.